Holanďan našel v Česku bluegrassový ráj, teď v Jihlavě točí desku

  15:43aktualizováno  15:43
S bluegrassovou muzikou úspěšně procestovali několik evropských států, doma jsou však v různých koutech Česka a Slovenska. To platí i pro zpěváka pětičlenné kapely, který je původem z Nizozemí. Kapela G-runs 'n Roses ověnčená evropskými úspěchy teď v Jihlavě nahrává album.

Na kytaru hraje i frontman kapely Ralph Schut. Muzikant, který pochází z Holandska, se usadil v Brtnici na Jihlavsku. A Česko považuje za bluegrassový ráj. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Ta kapela je vlastně docela zvláštní směs. Ralph Schut je původem z Nizozemska, kde žil do svých sedmnácti let. Po vystudování gymnázia se ale vydal z předměstí Haagu do světa. A v Česku podle svých slov našel bluegrassový ráj.

A tak už sedm let společně s dalšími čtyřmi muzikanty tvoří kapelu, která si říká G-runs 'n Roses. Kolegové jsou ale i z Olomouce nebo třeba až Slovenska.

Fotogalerie

Přesto spolu úspěšně vystupují. V roce 2010 zaujali na přehlídce pětatřiceti evropských bluegrassových kapel v Holandsku, odkud si odvezli prvenství.

Ve stejném roce kapela vyhrála podobný festival i ve Francii. A znovu v Holandsku vloni na stejném festivalu, jako v roce 2010, vyhráli Cenu diváků. Také na domácí půdě muzikanti získali ocenění, a sice na interpretační Portě v Ústí nad Labem.

"Hrajeme spíš pro radost, nejsme takoví, že potřebujeme soutěžit," nestaví úspěchy kapely na první místo Ralph.

Nyní je kapela už několik dní zavřená v jihlavském nahrávacím studiu Autobus. Tam pětice muzikantů připravuje v pořadí druhou desku. Muzikanti s kytarou, mandolínou, pětistrunným banjem, houslemi a kontrabasem v útrobách studia zaznamenávají to nejlepší ze svého současného repertoáru.

"Stále více experimentujeme, půjčujeme si skladby z různých žánrů. Stále bych ale řekl, že jsme relativně dost bluegrassoví a neuměl bych nás zařadit nikam jinam," snažil se blíže specifikovat hudební směr kapely frontman holandského původu, který se v Čechách stihl už i oženit a zabydlet se v Brtnici.

"Zpíváme však pouze anglicky," dodal perfektní češtinou Ralph, jenž je hlavním zpěvákem kapely. "Na desce ale budou zpěvy hodně vyrovnané," dodal.

Za sebou mají už čtyři nahrávací dny. "Bohužel jsem byl dva dny nemocný, ale chlapi udělali strašně moc práce a já budu ještě dohánět zítra. Ještě nám chybí zpěvy, takových šest dní nahrávání dohromady bude trvat," dodal.  Pro své druhé album skupina zatím nemá vymyšlený název.

Zkouší i na půdě u tety

Dalo by se čekat, že komplikací by pro kapelu, jejíž muzikanti jsou z různých míst, mohly být společné zkoušky.

"Přes zimu se nazkouší nový repertoár, abychom měli nějaké nové skladby pro novou sezonu. Přes sezonu vůbec nezkoušíme, ale když už se sejdeme na nějakém tom festivalu, tak se snažíme, abychom se sešli třeba o den dříve a věci si procvičili," vysvětlil Schut.

"Jsme akustická kapela, nejsme proto nároční na podmínky, můžeme zkoušet v hospodě, nebo třeba na půdě u tety, kdekoliv. Když už se sejdeme, míváme celo-víkendové zkoušky, nebo neformální večírek v hospodě, kde sehrajeme celý repertoár, tak abychom byli ve formě. Ale myslím, že i bez zkoušky dokážeme slušně odehrát koncert," dodal frontman.

I v letošním roce se pak kapela chystá znovu vyjet do Evropy. "Letos máme domluvené bluegrassové festivaly a koncerty v Holandsku, Dánsku, Švédsku, Norsku, rozjednaná je i Francie. A to máme klidnou sezonu," pousmál se Ralph.

Muzikanti se už dříve podívali a zahráli si ve Spojených státech, každý ale s jinou kapelou. Dohromady se zatím do USA nechystají.

"Nemůžeme si dovolit odletět na dva měsíce do Ameriky hrát, to by nemělo ekonomický význam, ale kdyby se nějaká nabídka naskytla, určitě se tam rádi jako kapela podíváme," doplnil kontrabasista kapely Tomáš Kubín.

Právě Amerika je totiž kolébkou bluegrassu. A také název kapely G-runs 'n Roses připomíná slavnou americkou hard rockovou skupinu Guns 'n Roses.

"Podobat se jim ale určitě nechceme, je to slovní hříčka, G-run je běh na kytaru, který je typický pro bluegrass, kdy se po každé sloce a refrénu i sóle opakuje," vysvětlil Holanďan žijící v Česku.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Zrušíme funkci, slíbily před čtyřmi lety ANO a ODS ve Žďáře. Teď ji vrátily

Hlavní tváře nově vzniklé koalice, která by měla v následujících čtyřech letech...

Jeden místostarosta stačí, zrušením placené funkce ušetříme miliony. I taková slova padala ve Žďáře nad Sázavou před...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Do Jihlavy přichází nábytkový řetězec Möbelix, zaměstná desítky lidí

Prodejna s nábytkem bude stát hned vedle Vrchlického ulice, parkoviště bude pod...

Vedení nábytkářského řetězce Möbelix plánuje otevřít svůj nový obchod v Jihlavě ve Vrchlického ulici. A to už v první...

Najdete na iDNES.cz