Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Brodský klub musí vrátit 2 miliony, výchova nových Holíků je v ohrožení

  • 2
Radnice v Havlíčkově Brodu přikázala tamnímu bruslařskému klubu, aby vrátil 1,9 milionu korun z městských dotací. Peníze určené na trénink mladých hokejistů bruslaři utráceli za provoz prvoligového mužstva nebo autobus pro jeho fanoušky. Klub upozorňuje, že hrozí zánik místního mládežnického hokeje.

Kdysi v Brodě začínali s hokejem bratři Holíkové, Jiří Suchý nebo Josef Vašíček. Teď se hokejová líheň ocitla nad propastí (více čtěte zde). Už v září musel Bruslařský klub po provedeném auditu hospodaření plného nedostatků vracet městu 660 tisíc korun. A těsně před Vánoci padla další rána. Za chyby ve využívání městské dotace v letech 2011 a 2012 mu nyní zastupitelé přikázali vrátit téměř 1,9 milionu korun.

„Bruslařský klub v roce 2011 neoprávněně využil 987 tisíc korun, v roce 2012 pak 783 tisíc. Promíjíme mu další penále, navrhujeme splátkový kalendář na 60 měsíců,“ uvedl starosta města Jan Tecl z ODS. Zastupitelé celkovou sumu odvodů nakonec snížili zhruba o 60 tisíc korun.

Auditor Bruslařskému klubu vyčítal, že peníze použil v rozporu se zásadami přidělování městských dotací. Ročně od radnice dostával miliony na výchovu mládeže. Jenže peníze šly i na provoz A mužstva HC Rebel, na výstroj a vybavení, které zároveň platili i rodiče dětí, a dokonce v některých případech i na dopravu fanklubu na venkovní zápasy A týmu.

Netrestejte děti, ale viníka, žádají radnici bruslaři

„V případě, že bychom museli vracet celou částku, znamenalo by to vrátit městu 2,6 milionu, což se rovná krachu Bruslařského klubu a konci mládežnického hokeje vůbec,“ uvedl ještě před jednáním předseda klubu David Kozlík.

Zástupci bruslařů byli i na pondělním jednání zastupitelů. „Chápu rozhořčení zastupitelů. Ale svým rozhodnutím netrestejte děti a jejich rodiče, potrestejte skutečného viníka,“ prohlásil člen výboru Bruslařského klubu Michal Teplý.

Odkazoval se při tom na minulost. Ve vedení klubu byli jiní lidé. Už před jednáním zastupitelů bruslaři zveřejnili prohlášení, v němž odpovědnost za stav hospodaření dávají i městu. Klub totiž společně s hokejovým týmem prvoligových Rebelů vytvořil sdružení HC Rebel, v jehož dozorčí radě měla radnice svého zástupce Jiřího Kopice z ODS.

V prohlášení mimo jiné navrhovali vyřešení situace ne zrovna nejčistější cestou, jako už se to stalo třeba v roce 2008  „Tehdy zastupitelstvo našlo způsob, jak z neoprávněně čerpaných prostředků udělat legálním způsobem oprávněné,“ napsali doslova zástupci klubu.

Klub by měl vyhlásit bankrot, navrhuje zastupitel Čáslavský

„Rozumím zástupcům Bruslařského klubu, že nejsou spokojeni. Ale podle zákona peníze požadovat musíme. Podle nového občanského zákoníku bychom to mohli naopak být my, kdo by byl souzen za porušení povinností při správě cizího majetku,“ konstatovala místostarostka Ivana Mojžyšková z ČSSD.

Přímo na jednání zastupitelů bylo přítomno několik zástupců jiných sportovních klubů nebo pořadatelů kulturních akcí. Ti se postavili na stranu města. „Pokolikáté už se hokeji něco odpouští? Prominutí vratky je vůči ostatním sportovcům a pořadatelům kulturních akcí nespravedlivé,“ prohlásil například organizátor brodského jazzového festivalu Martin Petrák.

„Klub by udělal nejlépe, kdyby vyhlásil řízený bankrot,“ nechal se slyšet i zastupitel za opoziční sdružení Změna pro Havlíčkův Brod Jiří Čáslavský.

Bankrot však nejspíš nepřijde a Bruslařský klub nějakým způsobem situaci přežije. Minimálně ještě pár týdnů. Od letošního roku chystá velkou obměnu a úplné odtržení od hospodaření a účetnictví HC Rebel. „Budeme transparentním klubem, v jehož vedení uvítáme i zástupce města,“ prohlásil Teplý.

Starosta Tecl navrhl svolat na první polovinu ledna pracovní seminář, který by měl hledat cestu, jak to s Bruslařským klubem bude dál. „Chceme najít způsob, aby mohly děti v našem městě i nadále bruslit a hrát hokej,“ pravil.