Bitevní vrtulník Tygří letky na základně v Náměšti nad Oslavou.

Bitevní vrtulník Tygří letky na základně v Náměšti nad Oslavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bitevníky z Náměště vláda odepsala, na základně neví, co bude

  • 6
Bílá kniha obrany, kterou ministrovi obrany Alexandru Vondrovi minulý týden schválila vláda, odepsala některé druhy techniky, třeba i bitevní vrtulníky MI24/35 z letecké základny v Náměšti nad Oslavou.

Vrtulníky z Náměště nad Oslavou se přitom jako první z postkomunistických zemí dostaly v roce 2001 do elitní Tygří letky NATO. Nyní by však podle schváleného dokumentu měly být z výzbroje armády vyřazeny.

Letecká základna, která je v současné době jedním z největších zaměstnavatelů na Třebíčsku, ale zatím oficiálně neví, co s vrtulníky a jejich posádkami bude.

"Velitel 22. základny letectva se s obsahem Bílé knihy o obraně seznámil, nicméně žádné oficiální rozhodnutí neobdržel. Bílá kniha je souborem doporučení. Na základě nich budou připraveny další dokumenty, které již budou přesně definovat konkrétní opatření a kroky," odpověděla mluvčí základny Štěpánka Skřipská.

Tygří letka v Náměšti nad Oslavou

V náměšťské bojové letce jsou téměř tři desítky bojových vrtulníků typu MI24/35. Pokud by nastalo jejich vyřazení z výzbroje a nebyly sem přesunuty dopravní vrtulníky z Přerova, jak se v jedné z variant zvažovalo, mohla by o práci přijít až stovka lidí.

Přitom právě přemístění vrtulníků na zdejší základnu bylo jedním z důvodů, proč tam při opravách nejen Česká republika, ale i NATO od roku 2003 nešetřily peníze. Původní plány počítaly s výstavbou za devět miliard korun a na základně mělo pracovat přes dvanáct set lidí.