Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naučili Čechy jíst šneky. Teď ale v Počátkách řekli: Au revoir

  11:48aktualizováno  11:48
Bistro je zavřené. U nápisu na ceduli na náměstí v Počátkách je sice „smajlík“, ale mnozí jeho návštěvníci by přidali spíš zamračený výraz. Třídenní Francouzské trhy byly poslední akcí Evy a Rémiho Decroix v městečku na Pelhřimovsku, kde se před pár lety usadili.

Manželé Eva a Remi Decroix si Počátky oblíbili, přesto v městečku končí s provozováním bistra. Víkendové Francouzské trhy byly jejich tamní poslední akcí. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„My nad ničím nepláčeme. Místní jsou asi smutní, protože tuší, že tady nezůstaneme. Jiné takové prostory tady nejsou. Pro nás něco končí a něco nového začíná. Tady jsme si to užili a uvidíme, co bude dál,“ říká Eva Decroix.

Fotogalerie

Jejich příběh v lecčems připomíná film Čokoláda, ve kterém život v ospalé francouzské vesnici dostal jiný rozměr s příchodem světácké Juliette Binocheové. Otevřela obchod se sladkým potěšením.

I manželé Decroix nejdřív museli bojovat s nechápavými výrazy. „Pan starosta nás přivítal jako odvážlivce,“ vzpomíná s úsměvem Eva Decroix. Lidé zprvu koukali na jejich podnik jako na exotický, čelili stížnostem, že nevedou klasické indiánky. Ale originální Bistrot de Papa se brzy prosadilo.

„Hned se to rozkřiklo, začali k nám jezdit i lidé odjinud. Kapacita už nestačila. Abyste si o víkendu v bistru sedli, bylo potřeba volat čtrnáct dní dopředu,“ říká Eva Decroix. Kdo nenašel místo uvnitř, vzal si tácek a usadil se venku u kašny. „Mělo to tady šarm a genius loci, proto se nám v Počátkách tolik líbilo. To místo prostě musíte nasát,“ vypráví paní Eva.

Už v mládí ho nadchly divoké bylinky

Manželé vycházeli z jednoduché vize: ať v Praze nebo na chudší Vysočině se lidé chtějí dobře najíst. A skutečně! Vafle, palačinky, slané koláče kiše (quiche), cibulačka, hovězí po burgundsku v podání kuchaře a cukráře Rémiho, který dříve vařil také ve Švýcarsku, USA či Belgii včetně dvou podniků s michelinskou hvězdou, se staly hitem dvouapůltisícových Počátek.

Eva a Rémi Decroix

* Kuchař a cukrář Rémi Decroix (44) pochází ze severofrancouzského Lille.

* Jeho manželka Eva je původem z Vysočiny. Poznali se v Praze, kde Remi pracoval. Později ve Francii vystudovala práva, nyní pracuje jako advokátka.

* Mají dvě dcery. Před časem se usadili v Počátkách, kde na náměstí otevřeli Bistrot de Papa.

* K tomu začali organizovat Francouzské trhy, letos mohli návštěvníci ochutnat také sladkosti od Adély Srbové.

Rodák z Lille naučil svoje hosty chodit i na šneky zapečené s bylinkovým máslem. „Burgundský šnek pochází z Česka,“ poukazuje šéfkuchař na fakt, že české šnečí farmy jsou v kurzu.

Jen za pátek snědli návštěvníci Francouzských trhů tisíc šneků. I o víkendu pendloval Rémi Decroix z kuchyně do stánku na náměstí s jedním táckem za druhým.

O svých dalších plánech zatím manželé mluví jen v náznacích. Nejdřív si chtějí užít léto se dvěma dcerami a vyřídit vše potřebné. V Počátkách končí, ale na Vysočině zůstanou. Eva Decroix má v Jihlavě advokátní kancelář a její manžel se i dál bude věnovat gastronomii.

„Rémi bude vařit i jiné pokrmy a víc si to užívat. Je tady spousta věcí, které volně rostou, nesbírají se a dá se z nich skvěle vařit,“ naznačuje. Prý se tomu říká „kuchyň divokých bylinek“ a Rémiho tahle disciplína nadchla už v mládí. „To nejsou jen pampelišky, kopřivy a medvědí česnek,“ dodává Eva Decroix.

Au revoir, Počátky.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz