Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí běženci vydrželi v dětském domově jen pár hodin. Utekli první noc

  15:53aktualizováno  15:53
Z dětského domova v Senožatech na Pelhřimovsku utekli hned první noc čtyři mladí běženci z Afghánistánu a Sýrie. Skončili v něm poté, co je policie chytila ve vlaku mířícím do Německa. V něm cestovali bez doprovodu rodičů a bez dokladů. Dětský domov navíc tápal a na jejich příjem nebyl připraven.

Mladým Afgháncům se útěk do Německa vydařil. Zaměstnankyně dětského domova je poznaly ve skupince běženců, jak na nádraží v Drážďanech diskutují s policistou. Fotografie si všimly v sobotní MF DNES. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Doma v Afghánistánu dostali mladí kluci od rodičů úkol. Musí se dostat do Německa a tam požádat o azyl. Jakmile toto zvládnou, celá rodina bude moci dle mezinárodního práva na spojení rodin legálně vycestovat za nimi.

Cesta dvou chlapců ve věku od 14 do 16 let ale byla na čas přerušena na Vysočině. V mezinárodním rychlíku je odhalila policie. Protože poblíž neměli rodiče či zákonného zástupce, policisté kontaktovali sociálně-právní odbor a ten jim našel ubytování v dětském domově v Senožatech.

„Jsme zařízením pro okamžitou pomoc, máme takzvaná krizová lůžka, tudíž jsme oba mladé Afghánce pozdě večer přijali,“ začíná vyprávění ředitelka dětského domova Martina Buchalová Horská. Tím ale začal kolotoč nejistot a zkoušení neznámého, jaké v domově do té doby nezažili.

Hned ráno se zaměstnankyně domova totiž musely mladým Afgháncům věnovat. Dělali to poprvé v životě a rozhodně to nešlo hladce. „Obrovský problém byl v komunikaci. S chlapci nebylo možné se nijak domluvit. A jejich hygiena? Ta byla až na tom úplně posledním místě,“ popisuje ředitelka.

Poprvé je policisté našli v Humpolci. Podruhé už se útěk zdařil

V domově jim ráno dali najíst a napít, přinesli nové šaty. Chlapci nic z toho nechtěli, všechno odmítli. „Jediné, co jsme pochopili, bylo, že chtějí do Německa. Opakovali Berlin, Berlin,“ dodává Buchalová Horská.

Oba kluci s sebou měli pouze malý pytlíček. V něm nesměl chybět mobilní telefon, pár osobních věcí a peníze. „Později jsme se dozvěděli, že jim je rodiče dali na cestu. V podstatě je poslali splnit úkol dostat se do Německa, aby za nimi pak mohli přijet,“ líčí ředitelka dětského domova.

V jejím zařízení chlapci vydrželi jen pár hodin. Při první příležitosti vzali nohy na ramena. Utekli z denní vycházky a dětský domov zalarmoval policii. Ta oba mladé běžence brzy našla v Humpolci a vrátila je do domova. Jenže ani tentokrát tam nevydrželi o mnoho déle. Večer šli spát, ráno už v domově nebyli. „V noci utekli,“ konstatovala Martina Buchalová Horská.

Mladým Afgháncům se nakonec podle ředitelky podařilo do Německa dostat. Poznala je spolu s dalšími zaměstnanci domova na fotografii v sobotní MF DNES. „Jsou na snímku skupiny dalších běženců, jak diskutují s policistou v Drážďanech,“ uvedla.

Když tlumočníka nahradí překladač Google v počítači

Navlas stejný příběh koncem týdne senožatský dětský domov prožil s dvěma mladými Syřany. I těm bylo mezi 14 a 16 lety. A i oni při první příležitosti z domova utekli, nejspíš také do Německa.

Tyto dva případy z posledních dní přiměly vedení dětského domova přemýšlet o tom, jak jsou vlastně na takové případy připraveny. Dětské běžence bez rodičů přijmout musí. Pak si ale se spoustou věcí neví rady a řeší je za pochodu.

„Například komunikaci s nimi. Jistě, existují tlumočníci. Ale ti nepřijdou okamžitě. Kolegyně napadlo se Syřany si psát alespoň prostřednictvím překladače Google, kde je i arabské písmo. Ale to bylo opravdu nouzové řešení,“ popisuje ředitelka domova. Než stačil tlumočník přijet, děti byly ze Senožat pryč.

„Další věcí je lékařská prohlídka a očkování. Běženci tu byli v kolektivu s ostatními dětmi a s našimi vychovatelkami. Žádnou karanténu, kam bychom je mohli umístit, v domově nemáme,“ poznamenala Buchalová Horská. Očkování třeba proti žloutence nemají samotné české děti ani vychovatelky.

Kraj změny ani manuál nechystá, stav běženců ohlídá prohlídka

„Ale zvládli jsme to. Mladým běžencům jsme nabídli veškerou možnou pomoc,“ dodala ředitelka. Netají však, že do budoucna, kdy bude možná mladých běženců přibývat, by nebylo špatné sestavit jasná pravidla a vytvořit jakýsi manuál, jak postupovat.

Kraj Vysočina, který je zřizovatelem dětských domovů, však nic podobného do budoucna nechystá. A třeba po zdravotní stránce se nebylo čeho obávat.

„Nezletilí cizinci, kteří se do našich zařízení dostanou, prošli prvním lékařským vyšetřením. V případě, že by trpěli něčím, kvůli čemu by se museli dát do izolace nebo na infekční oddělení, tak už by tam byli předáni,“ vysvětlila krajská mluvčí Jitka Svatošová pro Český rozhlas.

Na Vysočině byli čtyři chlapci z Afghánistánu a ze Sýrie vůbec prvními běženci, kteří se dostali do dětského domova. „Zřizujeme celkem pět zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Tři z nich jsou vhodná pro příjem nezletilých cizinců bez doprovodu dospělé osoby, a to dětské domovy Senožaty, Nová Ves u Chotěboře a Telč,“ doplnila Jitka Svatošová.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz