Figurky z „trnkovského“ betlému Václava Vaňka.

Figurky z „trnkovského“ betlému Václava Vaňka. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Betlémy z Vysočiny zamířily na jih, budou rozdávat radost v Rakousku

  • 0
Několik vysočinských betlémů se na letošní prosinec přestěhovalo do Rakouska. Nedaleko od hranic s Českou republikou vznikla expozice, ve které jsou k vidění nejen Josef, Marie a Ježíšek, ale třeba i tkalcovské stroje a pečetidla.

Některé poklady vytvořené vysočinskými betlemáři jsou v těchto dnech vystaveny v rakouském městečku Waidhofen an der Thaya, přibližně padesát kilometrů od hranic našeho kraje.

"Je zde vystavěných asi třicet betlémů. Některé jsou z Čech, jiné tady od nás. Výstavu tohoto typu děláme vůbec poprvé, spolupracujeme na ní s partnery z Vysočiny i ­jižních Čech," poznamenala k nové výstavě Herta Schlosserová z waidhofenského městského muzea (Stadtmuseum). Za Vysočinu se zapojilo havlíčkobrodské a třebíčské muzeum.

"Výstavu je možné navštívit po celý prosinec. Expozice je připravena v českém a německém jazyce," doplnil František Štibor z brodského muzea. "Prezentujeme betlemářství z českých a rakouských příhraničních regionů, a to jak ve formě historických betlémů, tak i současné betlemářské tvorby," dodal Štibor.

Na návštěvníky čeká například pohyblivý betlém ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč. "Třebíč dříve žila intenzivní betlemářskou tvorbou. Je doloženo, že okolo roku 1900 se asi v šedesáti domácnostech stavěl několik metrů dlouhý betlém. A­ alespoň malý betlém za oknem býval v každé domácnosti," je uvedeno v průvodci k výstavě Betlémy/Krippen. Sbírku betlémů začalo třebíčské muzeum systematicky budovat po roce 1945.

Výstava betlémů

Stadtmuseum ve Waidhofenu je otevřeno o sobotách, nedělích a 26. prosince od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin. Naleznete ho na adrese Moritz Schadek-Gasse 4.

Vstupenka do expozic betlémů, tkalcovství a historie města stojí tři eura, zvýhodněná je o jedno euro levnější.

V současnosti obsahuje zhruba 80 exponátů. O Vánocích v­ roce 1965 otevřelo stálou expozici třebíčských betlémů, která s proměnami existovala pětačtyřicet let. Ukončena byla v souvislosti s ­právě probíhající generální stavební obnovou zámku. A proto třebíčské betlémy mohou být vystaveny i jinde, nyní například ve Waidhofenu.

V expozici je k vidění například betlém z rybích šupin, který vyrobila Jana Pulcová z Hluboké nad Vltavou, nebo keramické jesličky z­ dílny v Maříži u Slavonic. Rakouští kolegové se prezentují třeba betlémem v zasněžené oblasti Waldviertel nebo scénou z weinviertelského statku.