Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouhých deset let strávil bádáním. Vrátil tvář obětem i vrahům

  10:39aktualizováno  10:39
Desetileté hledání v archivech a mnoho setkání s pamětníky přetavil badatel Ondřej Červený ve dvě knihy, které výrazně posunují události z konce války. Jako kluk hltal paměti letců, teď zpřesnil dějiny osvobození.

Podle historika Miloslava Lopaura kniha Osvobození Žďárska přináší mnoho nových poznatků a demytizuje některé události. | foto: obálka knihy

Zatímco pětisetstránkové Osvobození Žďárska vyšlo už loni v říjnu, kniha Mnoho sirotků a vdov, pojednávající o masakru ve Velkém Meziříčí, je novinkou k 70. výročí tragických událostí.

„Chtěl jsem dát tvář a pojmenovat každého člověka, který ve válce zahynul nebo přišel k úhoně na zdraví či majetku,“ říká 34letý badatel Ondřej Červený, který pracuje ve státní sféře a vytrvale odmítá označení historik.

K válečným tématům se dostal už jako kluk, nejdřív hltal československé letce. „Četl jsem například Fajtlovy memoáry. Zaujala mě letecká válka nad Německem, boje v Pacifiku, pak mě začala zajímat válka ve Vietnamu, dokonce jsem začal sbírat militárie,“ líčí Červený. Jeho zájem šel tak daleko, že si dopisoval s americkými veterány z Vietnamu.

70 okamžiků druhé světové války

K ryze regionálním tématům ho dostala až práce v okresních novinách. „Když jsem psal o výročí války, kontaktoval jsem Jaromíra Kotíka,“ vzpomíná na setkání s kronikářem a archivářem z ­Velké Bíteše.

Právě na jeho knihu o květnových událostech pak navázal. Zbavil ji nánosů doby a doplnil a rozšířil o všechno, co sám zjistil. Protože už se nemusel ohlížet na režim, rozvíjel dosud heslovité věci nebo ty, které byly totalitnímu režimu nepohodlné.

Hlavně však strávil dlouhé hodiny v ­badatelnách. „Šel jsem do archivů v ­okrese, prošel jsem školní a obecní kroniky, četnické stanice, ohledací listy a podobně,“ popisuje mravenčí práci.

Povídal si s přímými účastníky bojů

Vynechat nemohl pochopitelně ani důležité archivy v Praze i Brně, často si kvůli tomu bral dovolenou. Ale někdy mu „piplačka“ v archivu přinesla nečekané zážitky. „Úplnou náhodou se mi do rukou dostaly i krycí doklady Karla Čurdy na jméno Karl Jerhot z roku 1944,“ připomíná rozporuplnou postavu exilového vojáka, který je považovaný za hlavního zrádce atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Druhým zdrojem byli pro Červeného lidé, kteří válečné boje zažili na vlastní kůži. Těch však s každým dalším výročím konce 2. světové války rapidně ubývá. „Mluvil jsem s několika pamětníky, kteří zažili třeba nálet ve Velkém Meziříčí nebo Křižanově. Vyloženě přímých účastníků válečných akcí jsem zastihl málo,“ lituje.

Nezapomenutelné bylo především setkání s plukovníkem Janem Velíkem ze Svratky. „Je jedním z posledních žijících přímých účastníků bojů, který byl na našem území vysazen,“ líčí badatel. A dodnes si připomíná, jaký stisk ruky měl i po devadesátce Vincenc Koutník z Bystřice nad Pernštejnem, který aktivně působil ve druhém i třetím odboji.

Díky Červenému se vrátily na světlo i ­některé, dosud nepublikované fotografie. „Ne všechny se do knih vešly. A některé ztratily bez místního a časového určení svoji hodnotu, protože nejsou popsané. To je nešvar, který v minulosti byl při sestavování některých archivních fondů,“ poukazuje.

Teď ho zajímá partyzánská skupina Jermak

Během deseti let narazil i na šťastné příběhy. „Někteří se zachránili z koncentračního tábora, utekli zázrakem z ­vězení nebo vydrželi zapírat u výslechu. Válka přinesla i spoustu pozitivních příběhů,“ zdůrazňuje.

Skousnout však musel hlavně tragické osudy. „Až na pár výjimek jsem to snášel docela dobře, tolik jsem to neprožíval. Přemýšlel jsem však, jak bych asi reagoval sám. Nebyla legrace být na výslechu u gestapa nebo být konfrontován s ­německou jednotkou na ústupu, to nebyly dobré situace. Proto nesnižuju lidi, kteří se dnešním pohledem mohou jevit tak, že si šli na poslední chvíli vystřelit.“

Jejich postoj dokáže pochopit i kvůli tomu, jaké museli Čechoslováci po Mnichovu a německé okupaci zažít ponížení. „Když viděli příležitost, chopili ji za pačesy,“ glosuje. „Nátura lidí byla tehdy jiná, byli více solidární. Nevím, kolik lidí by bylo ochotno nasadit život dneska, nejsme připraveni na strádání, už jen kdyby přestala téci voda a vypnula elektřina,“ dodává.

Svoje bádání zdaleka nekončí. „Chci se zaměřit na partyzánskou skupinou Jermak, která operovala od Olomoucka až po Žďársko,“ prozradil svoje další plány.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz