Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouhých deset let strávil bádáním. Vrátil tvář obětem i vrahům

  10:39aktualizováno  10:39
Desetileté hledání v archivech a mnoho setkání s pamětníky přetavil badatel Ondřej Červený ve dvě knihy, které výrazně posunují události z konce války. Jako kluk hltal paměti letců, teď zpřesnil dějiny osvobození.

Podle historika Miloslava Lopaura kniha Osvobození Žďárska přináší mnoho nových poznatků a demytizuje některé události. | foto: obálka knihy

Zatímco pětisetstránkové Osvobození Žďárska vyšlo už loni v říjnu, kniha Mnoho sirotků a vdov, pojednávající o masakru ve Velkém Meziříčí, je novinkou k 70. výročí tragických událostí.

„Chtěl jsem dát tvář a pojmenovat každého člověka, který ve válce zahynul nebo přišel k úhoně na zdraví či majetku,“ říká 34letý badatel Ondřej Červený, který pracuje ve státní sféře a vytrvale odmítá označení historik.

K válečným tématům se dostal už jako kluk, nejdřív hltal československé letce. „Četl jsem například Fajtlovy memoáry. Zaujala mě letecká válka nad Německem, boje v Pacifiku, pak mě začala zajímat válka ve Vietnamu, dokonce jsem začal sbírat militárie,“ líčí Červený. Jeho zájem šel tak daleko, že si dopisoval s americkými veterány z Vietnamu.

70 okamžiků druhé světové války

K ryze regionálním tématům ho dostala až práce v okresních novinách. „Když jsem psal o výročí války, kontaktoval jsem Jaromíra Kotíka,“ vzpomíná na setkání s kronikářem a archivářem z ­Velké Bíteše.

Právě na jeho knihu o květnových událostech pak navázal. Zbavil ji nánosů doby a doplnil a rozšířil o všechno, co sám zjistil. Protože už se nemusel ohlížet na režim, rozvíjel dosud heslovité věci nebo ty, které byly totalitnímu režimu nepohodlné.

Hlavně však strávil dlouhé hodiny v ­badatelnách. „Šel jsem do archivů v ­okrese, prošel jsem školní a obecní kroniky, četnické stanice, ohledací listy a podobně,“ popisuje mravenčí práci.

Povídal si s přímými účastníky bojů

Vynechat nemohl pochopitelně ani důležité archivy v Praze i Brně, často si kvůli tomu bral dovolenou. Ale někdy mu „piplačka“ v archivu přinesla nečekané zážitky. „Úplnou náhodou se mi do rukou dostaly i krycí doklady Karla Čurdy na jméno Karl Jerhot z roku 1944,“ připomíná rozporuplnou postavu exilového vojáka, který je považovaný za hlavního zrádce atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Druhým zdrojem byli pro Červeného lidé, kteří válečné boje zažili na vlastní kůži. Těch však s každým dalším výročím konce 2. světové války rapidně ubývá. „Mluvil jsem s několika pamětníky, kteří zažili třeba nálet ve Velkém Meziříčí nebo Křižanově. Vyloženě přímých účastníků válečných akcí jsem zastihl málo,“ lituje.

Nezapomenutelné bylo především setkání s plukovníkem Janem Velíkem ze Svratky. „Je jedním z posledních žijících přímých účastníků bojů, který byl na našem území vysazen,“ líčí badatel. A dodnes si připomíná, jaký stisk ruky měl i po devadesátce Vincenc Koutník z Bystřice nad Pernštejnem, který aktivně působil ve druhém i třetím odboji.

Díky Červenému se vrátily na světlo i ­některé, dosud nepublikované fotografie. „Ne všechny se do knih vešly. A některé ztratily bez místního a časového určení svoji hodnotu, protože nejsou popsané. To je nešvar, který v minulosti byl při sestavování některých archivních fondů,“ poukazuje.

Teď ho zajímá partyzánská skupina Jermak

Během deseti let narazil i na šťastné příběhy. „Někteří se zachránili z koncentračního tábora, utekli zázrakem z ­vězení nebo vydrželi zapírat u výslechu. Válka přinesla i spoustu pozitivních příběhů,“ zdůrazňuje.

Skousnout však musel hlavně tragické osudy. „Až na pár výjimek jsem to snášel docela dobře, tolik jsem to neprožíval. Přemýšlel jsem však, jak bych asi reagoval sám. Nebyla legrace být na výslechu u gestapa nebo být konfrontován s ­německou jednotkou na ústupu, to nebyly dobré situace. Proto nesnižuju lidi, kteří se dnešním pohledem mohou jevit tak, že si šli na poslední chvíli vystřelit.“

Jejich postoj dokáže pochopit i kvůli tomu, jaké museli Čechoslováci po Mnichovu a německé okupaci zažít ponížení. „Když viděli příležitost, chopili ji za pačesy,“ glosuje. „Nátura lidí byla tehdy jiná, byli více solidární. Nevím, kolik lidí by bylo ochotno nasadit život dneska, nejsme připraveni na strádání, už jen kdyby přestala téci voda a vypnula elektřina,“ dodává.

Svoje bádání zdaleka nekončí. „Chci se zaměřit na partyzánskou skupinou Jermak, která operovala od Olomoucka až po Žďársko,“ prozradil svoje další plány.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Najdete na iDNES.cz