V jihlavské zoologické zahradě se promenáduje mnoho mláďat. Patří k nim třeba mladí plameňáci.

V jihlavské zoologické zahradě se promenáduje mnoho mláďat. Patří k nim třeba mladí plameňáci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mláďata jsou v každém třetím výběhu, jihlavská zoo zažívá babyboom

  • 0
Plaměňáci, kosmani, karakali, antilopy. Všechny tyto druhy v jihlavské zoo vyvedli v posledních týdnech mláďata. Návštěvníci zahrady se mohou těšit na spoustu nových přírůstků. A to je ještě mnoho dalších na cestě, v inkubátorech jsou vajíčka plazů. Zoo letos prožila neobyčejně plodné jaro.

Nejvíc živo je nyní v areálu plameňáků. Na hliněných kuželovitých hnízdech sedělo letos sedmnáct párů.

„Nyní můžeme ve výběhu vidět deset různě starých mláďat. Některá jsou větší a volně se pohybují, další jsou ještě na hnízdě pod svými rodiči,“ říká mluvčí zahrady Martin Maláč s tím, že na hnízdech je ještě i několik vajíček. „Je možné, že byla neoplodněná nebo zastydla.“

Mláďata v jihlavské zoo

Když se mladý plameňák narodí, do krásy jeho rodičů mu toho hodně chybí. Má šedivé peří, rovný krátký zobáček a krátké nohy a krk. „Až v průběhu prvních týdnů jeho života začíná dostávat charakteristické znaky. Zobák se mu začne prodlužovat a ohýbat, začne se vytahovat na nohách a prodlužuje se mu i krk,“ vysvětluje Maláč.

Při putování zoo lze narazit ve výběhu vedle medvědince také na neposedná čtyřčata malých karakalů - šelmiček velikosti rysa. Pokud bude návštěvník pozorný, objeví v pavilonu Amazonie také mláďata drápkatých opiček. Rozrostli se kosmani stříbřití i kosmani zakrslí. V horní části zoologické zahrady je zase vidět malá samička antilopy nyaly nížinné, která se narodila letos v březnu.

Nedůtklivou samici změnila až konkurence. Teď se k samci má

Kromě toho některá překvapení skrývá podle mluvčího zahrady také inkubátor, kde se momentálně vyhřívá a čeká na vylíhnutí spousta vajíček od hadů a ještěrek.

„Jsou to všechno plazi, kteří se zabydleli v novém Tropickém pavilonu. To, že se rozmnožují, je dobrá známka toho, že se jim v expozicích nového pavilonu líbí,“ říká k očekávanému babyboomu v Tropickém pavilonu Maláč.

A překvapit prý mohou i drobné šelmičky. Mláďata však jejich matky prozatím skrývají před zraky chovatelů i veřejnosti v porodních boxech.

„V těchto případech se jedná o prvorodičky a tam je odchov vždy ošemetný, takže zatím nechceme nic předjímat a dopředu prozrazovat,“ vysvětluje Maláč.

Výhledově očekávají chovatelé přírůstek i u lam. „Jejich březost trvá jedenáct měsíců a jde velmi špatně odhalit. Ale protože jsme před rokem pořizovali nového samce a naše lamy se pravidelně rozmnožují, věříme, že se dočkáme letos mláďat.“

Důvěru kladou chovatelé také do nové samice babirusy, která by měla zajistit chov tohoto druhu indonéského prasete. Byť je zoologická zahrada chová již dlouhá léta, mláďat se zatím nedočkala.

„Tím, jak máme novou samici, mění se postupně chování té původní. Až doposud byla k samci velmi nedůtklivá, nyní však o něj jeví zájem,“ dodává Maláč.