Aventin začne s úpravou pozemků. Snad to zláká nájemce, doufá investor

  9:09aktualizováno  9:09
Už tři roky mělo v Jihlavě u výpadovky na Pelhřimov stát velké nákupní centrum Aventin. Pozemků se však dosud nikdo ani nedotkl. Průtahy s výstavbou nové nákupní zóny oddalují i projekty v okolí, které se investor zavázal vybudovat. Především kruhový objezd na křižovatce Rantířovská - Žižkova.

Hobbymarket OBI má být hlavním nájemcem obchodní plochy Aventinu v Jihlavě. | foto: MF DNES

Takový byl plán. Nákupní zóna na ploše až 160 tisíc metrů čtverečních s maximálně osmi obchodními halami. Termín otevření: jaro 2011.

Co vše má být součástí Aventinu

* V maximální šíři by podle rozhodnutí jihlavského stavebního úřadu mohlo vyrůst osm obchodních hal. Součástí centra by byl například také stánek s občerstvením a restaurace McDonald‘s.

* Dopravní podnik by měl u nákupního centra zastávku pro autobus na lince směrem do Hosova. Od obchodního centra by do Jihlavy vedla cyklostezka. Na parkoviště by se vešlo 1 185 aut.

Realita? Pozemky na okraji Jihlavy při pelhřimovské výpadovce leží i na sklonku roku 2014 ladem. Letos v létě prodloužil jihlavský stavební úřad o další dva roky, tedy do srpna 2016, své rozhodnutí o tom, že na polích pod Hosovem může vyrůst obchodní zóna Aventin.

Investorovi se totiž dosud nepodařilo přilákat klíčového nájemce - potravinový řetězec. „Už pět šest let jenom mluvíme,“ nelíbí se Otu Kohoutkovi, zástupci developerské společnosti Aventin, která je investorem projektu.

A společnost tak nyní chce přejít od slibů na papíře k jiné strategii. „Proto bychom chtěli příští rok, co nejdříve po nabytí vydání stavebního povolení, o které právě teď usilujeme, zahájit zemní práce,“ sdělil Kohoutek.

Bagry by na pozemky měly vjet příští rok na jaře. „Chceme v prvotní fázi provést zemní úpravy, pozemek je relativně dosti výškově odlišný, rozsah zemních prací tam bude velký,“ dodal Kohoutek. U zarovnání terénu a vyřešení odvodnění však nejspíš prozatím celý projekt zůstane.

Bolavé místo: křižovatka s kolonami aut

Přitom právě na vzniku obchodní zóny jsou závislé i další stavby, které investor přislíbil zhotovit. Tou nejzásadnější je vybudování kruhového objezdu na křižovatce Žižkovy a Rantířovské ulice, kde denně stojí kolony aut.

Druhý kruhový objezd, rovněž v režii soukromého investora, by měl vzniknout i na pelhřimovské výpadovce o kus dál, u vjezdu do budoucí nákupní zóny.

„Pak má investor rovněž odbahnit městský rybník za prádelnou a také vybudovat cyklostezku a rozšířit úzkou spojovací silnici mezi Rantířovskou ulicí a výpadovkou na Pelhřimov,“ připomněl náměstek primátora Petr Pospíchal (ČSSD).

Na zářijovém zasedání zastupitelstva města padl i návrh, jestli by kruhový objezd u čerpací stanice nemělo vybudovat samo město.

„Situace tam není komfortní a je potřeba to tam vyřešit. Je to ale podmiňující stavba Aventinu, a tak tedy věřme, že už ta stavba bude co nejdříve zrealizovaná,“ důvěřuje dohodám s investorem primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

„S vedením Jihlavy jsme si stanovili podmínky a cítíme tu odpovědnost k zavazujícím projektům, které jsme slíbili, k jejich výstavbě však ještě nedojde v prvotní fázi,“ zchladil optimismus Kohoutek.

Vypadl hobby market, nahradit by ho mohl nábytek

Tedy pokud přípravné práce na pozemcích nepopostrčí i zatím váhající potravinový řetězec k podpisu nájemní smlouvy s Aventinem.

„Máme předběžné deklarace o zájmu potravinového řetězce. Když spustíme zemní práce a konečně tak uděláme něco, co celou dobu slibujeme, věříme, že to vnese na trh takový impuls, abychom tam mohli vše přetavit i k zavazujícím smlouvám,“ nastínil možnou cestu Kohoutek.

Aventin podle jeho slov jedná se dvěma potravinovými řetězci. „Jeden z nich už v Jihlavě zastoupení má, druhý by byl ve městě nový,“ dodal Kohoutek.

Dříve investor měl plány umístit do nákupní zóny jako dalšího dominantního hráče hobbymarket OBI. Ze zásnub ale nakonec kvůli průtahům projektu sešlo. „OBI tuto myšlenku opustilo,“ povzdechl si Kohoutek. „V Jihlavě už mají zastoupení dva velkoplošní prodejci podobného zaměření,“ dodal Kohoutek.

Tento výpadek by podle něj mohl nahradit obchod s nábytkem. „Velká poptávka na Jihlavsku je v sektoru nábytku. Celosvětové řetězce na Vysočině prakticky nemají žádné zastoupení,“ všiml si Kohoutek, a rád by se proto vydal touto cestou.

„Budeme se snažit obsadit co nejvíce čtverečních metrů právě tímto sektorem, a tím i zaplnit plochu, rezervovanou původně pro hobbymarket,“ plánuje. „Ale stát se může ještě všechno,“ dodal Kohoutek.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zoufalé obce se předhánějí s benefity pro lékaře, ti se přesto nehrnou

Dětská lékařka

Lékaři nabídneme vybavenou ordinaci. My dáme korunové nájemné a uhradíme náklady na provoz. U nás bude mít obecní byt....

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Drahou budovu brodského finančního úřadu v první dražbě nikdo nechtěl

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

V prvním kole veřejné dražby se státu nepodařilo prodat bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. Nebylo to...

Najdete na iDNES.cz