Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aventin začne s úpravou pozemků. Snad to zláká nájemce, doufá investor

  9:09aktualizováno  9:09
Už tři roky mělo v Jihlavě u výpadovky na Pelhřimov stát velké nákupní centrum Aventin. Pozemků se však dosud nikdo ani nedotkl. Průtahy s výstavbou nové nákupní zóny oddalují i projekty v okolí, které se investor zavázal vybudovat. Především kruhový objezd na křižovatce Rantířovská - Žižkova.

Hobbymarket OBI má být hlavním nájemcem obchodní plochy Aventinu v Jihlavě. | foto: MF DNES

Takový byl plán. Nákupní zóna na ploše až 160 tisíc metrů čtverečních s maximálně osmi obchodními halami. Termín otevření: jaro 2011.

Co vše má být součástí Aventinu

* V maximální šíři by podle rozhodnutí jihlavského stavebního úřadu mohlo vyrůst osm obchodních hal. Součástí centra by byl například také stánek s občerstvením a restaurace McDonald‘s.

* Dopravní podnik by měl u nákupního centra zastávku pro autobus na lince směrem do Hosova. Od obchodního centra by do Jihlavy vedla cyklostezka. Na parkoviště by se vešlo 1 185 aut.

Realita? Pozemky na okraji Jihlavy při pelhřimovské výpadovce leží i na sklonku roku 2014 ladem. Letos v létě prodloužil jihlavský stavební úřad o další dva roky, tedy do srpna 2016, své rozhodnutí o tom, že na polích pod Hosovem může vyrůst obchodní zóna Aventin.

Investorovi se totiž dosud nepodařilo přilákat klíčového nájemce - potravinový řetězec. „Už pět šest let jenom mluvíme,“ nelíbí se Otu Kohoutkovi, zástupci developerské společnosti Aventin, která je investorem projektu.

A společnost tak nyní chce přejít od slibů na papíře k jiné strategii. „Proto bychom chtěli příští rok, co nejdříve po nabytí vydání stavebního povolení, o které právě teď usilujeme, zahájit zemní práce,“ sdělil Kohoutek.

Bagry by na pozemky měly vjet příští rok na jaře. „Chceme v prvotní fázi provést zemní úpravy, pozemek je relativně dosti výškově odlišný, rozsah zemních prací tam bude velký,“ dodal Kohoutek. U zarovnání terénu a vyřešení odvodnění však nejspíš prozatím celý projekt zůstane.

Bolavé místo: křižovatka s kolonami aut

Přitom právě na vzniku obchodní zóny jsou závislé i další stavby, které investor přislíbil zhotovit. Tou nejzásadnější je vybudování kruhového objezdu na křižovatce Žižkovy a Rantířovské ulice, kde denně stojí kolony aut.

Druhý kruhový objezd, rovněž v režii soukromého investora, by měl vzniknout i na pelhřimovské výpadovce o kus dál, u vjezdu do budoucí nákupní zóny.

„Pak má investor rovněž odbahnit městský rybník za prádelnou a také vybudovat cyklostezku a rozšířit úzkou spojovací silnici mezi Rantířovskou ulicí a výpadovkou na Pelhřimov,“ připomněl náměstek primátora Petr Pospíchal (ČSSD).

Na zářijovém zasedání zastupitelstva města padl i návrh, jestli by kruhový objezd u čerpací stanice nemělo vybudovat samo město.

„Situace tam není komfortní a je potřeba to tam vyřešit. Je to ale podmiňující stavba Aventinu, a tak tedy věřme, že už ta stavba bude co nejdříve zrealizovaná,“ důvěřuje dohodám s investorem primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

„S vedením Jihlavy jsme si stanovili podmínky a cítíme tu odpovědnost k zavazujícím projektům, které jsme slíbili, k jejich výstavbě však ještě nedojde v prvotní fázi,“ zchladil optimismus Kohoutek.

Vypadl hobby market, nahradit by ho mohl nábytek

Tedy pokud přípravné práce na pozemcích nepopostrčí i zatím váhající potravinový řetězec k podpisu nájemní smlouvy s Aventinem.

„Máme předběžné deklarace o zájmu potravinového řetězce. Když spustíme zemní práce a konečně tak uděláme něco, co celou dobu slibujeme, věříme, že to vnese na trh takový impuls, abychom tam mohli vše přetavit i k zavazujícím smlouvám,“ nastínil možnou cestu Kohoutek.

Aventin podle jeho slov jedná se dvěma potravinovými řetězci. „Jeden z nich už v Jihlavě zastoupení má, druhý by byl ve městě nový,“ dodal Kohoutek.

Dříve investor měl plány umístit do nákupní zóny jako dalšího dominantního hráče hobbymarket OBI. Ze zásnub ale nakonec kvůli průtahům projektu sešlo. „OBI tuto myšlenku opustilo,“ povzdechl si Kohoutek. „V Jihlavě už mají zastoupení dva velkoplošní prodejci podobného zaměření,“ dodal Kohoutek.

Tento výpadek by podle něj mohl nahradit obchod s nábytkem. „Velká poptávka na Jihlavsku je v sektoru nábytku. Celosvětové řetězce na Vysočině prakticky nemají žádné zastoupení,“ všiml si Kohoutek, a rád by se proto vydal touto cestou.

„Budeme se snažit obsadit co nejvíce čtverečních metrů právě tímto sektorem, a tím i zaplnit plochu, rezervovanou původně pro hobbymarket,“ plánuje. „Ale stát se může ještě všechno,“ dodal Kohoutek.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz