Nákup mléka v mlékomatu.

Nákup mléka v mlékomatu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mléčné automaty neumřely. Jejich boom je ale nejspíš dávno pryč

  • 13
Automatů na mléko v posledních letech ubylo, ne všechny totiž byly výdělečné. „Poškodilo nás kdysi zbytečné prohlášení hygienika, které nám vzalo zákazníky,“ říká například provozovatel z Mohelna na Třebíčsku. Přesto mlékomaty stále existují, na Vysočině jich funguje dvanáct.

Mlékomat. Velké téma před šesti lety. Tehdy se pravidelně objevovaly obrázky, jak někde slavnostně otevírají další a další automaty na čerstvé mléko.

A jak zákazníci ochutnávají a očichávají základní potravinu, kterou už znají jen pasterovanou z tetrapakových krabic. Tedy řadou vlastností jinou. Za obrovskou vlnou zájmu už se zavřela voda, mnoho přístrojů zmizelo z obchodních míst a zdálo by se, že mlékomaty jsou mrtvé téma.

Jenže nejsou. Na Vysočině je jich aktuálně stále registrovaných dvanáct. A většina provozovatelů nemůže říct, že by měla o zákazníky nouzi. Naopak.

„Mlékomat máme umístěný u agroprodejny v Mohelně. Přístupný veřejnosti je 24 hodin. A prodáme od 100 do 200 litrů čerstvého mléka denně, aktuálně litr za 13 korun. Mléko má tučnost okolo čtyř procent,“ říká Ivo Jeřábek, ředitel provozu Agro Mohelno.

„Lidé si na náš automat zvykli, vzali ho za svůj. Je to dáno i prostředím, ve kterém stojí, tedy přímo u zdroje produktu. Což je pro zákazníky důvěryhodnější než anonymní stroj někde mezi paneláky. Vím, že sem jezdí nakupovat nejen místní, ale i lidé ze širokého okolí,“ vysvětlil Jeřábek.

Přístroj, který vypadá jako malý kiosek, má zabudovanou měničku peněz a automat na lahve.

Čtyři stroje musely pryč. Stačilo prohlášení hlavního hygienika

Agro Mohelno přitom kdysi provozovalo automatů pět. Dnes má funkční jen tento jeden.

„Postupně jsem je stáhl po zbytečném prohlášení dnes už dávno odvolaného hlavního hygienika Michaela Víta, který lidi strašil kdejakými nemocemi, jež z čerstvě nadojeného mléka můžou chytnout. To nás prodejce tenkrát velmi poškodilo. Denní prodej nám klesl skokově z dvou set na dvacet třicet litrů.“ A dostavil se roční prodělek půl milionu korun.

A tak mohelenský agropodnik tři automaty prodal a jeden si dal do skladu v duchu hesla „co by, kdyby“. „Mám zprávu od provozovatele ze Znojemska, co od nás jeden automat koupil, že má teď prodeje dobré,“ podotkl Jeřábek.

„Syrové mléko“ do automatů, tedy mléko před tepelnou úpravou, zemědělci filtrují a rychle zchladí. Potravina si tak zachová dobré vlastnosti.

Mléko z automatů má jinou chuť a vůni. Je však prověřené

„Provádíme pravidelné kontroly. Na Vysočině jsme dosud nezaznamenali fatální pochybení některého z prodejců. Aktuálně je v našem kraji 12 automatů a ty jsou prověřené. Nejvíc jich bývalo 16,“ přiblížil Miroslav Tuček z krajské veterinární správy v Jihlavě.

Tato státní instituce uvádí aktualizované seznamy všech registrovaných prodejců na svých webových stránkách pod odkazem.

Od kolegů z terénu Miroslav Tuček ví, že nejvíc si chodí pro mléko do automatu lidé na Žďársku. „Průměrně se cena na Vysočině pohybuje okolo 15 korun za litr mléka, bývala i 18 korun. Průměrný denní prodej osciluje mezi hodnotami 60 až 150 litrů,“ přidal další informaci Tuček.

Čerstvě nadojené mléko z automatu má podle jeho slov klasickou vůni a chuť, jinou, než má produkt v krabici. „V mlékárnách se potravina odvětrává, zahřívá. Tím se tyto vlastnosti mění,“ vysvětlil. V Česku je nyní v provozu okolo 170 mlékomatů.