Žďár sází na elektřinu. K elektrokolům přidal multikáru a testuje auto

  8:39aktualizováno  8:39
Ke dvěma elektrokolům pořídila radnice ve Žďáru nad Sázavou také elektrickou multikáru za více než milion korun. V ulicích ji využijí pracovníci zajišťující úklid města. Vedení města věří, že se investice vrátí do tří let. Navíc radnice testuje i klasický elektromobil.

Žďárská radnice pořídila pro svoji pracovní skupinu zajišťující úklid v ulicích nové vozidlo za milion korun. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„S multikárou jsme zatím spokojení. Sice vypadá, že je malá, ale má sklopnou korbu, takže odveze a sama složí náklad třeba na sběrném dvoře nebo v bioplynové stanici. Hodně nám v naší činnosti pomůže,“ míní Miloslav Kovařík, vedoucí pracovní skupiny veřejně prospěšných prací. Průměrně má pod sebou osm pracovníků.

Kolik vydrží multikára na jedno nabití, ukáže teprve praxe. „Nabije se do druhého dne. Maximální dojezd je 74 kilometrů,“ vyčetl z technického průkazu Kovařík.

Baterie mají plnou kapacitu až po deseti až patnácti nabitích. „Když jede vozidlo z kopce, samo se dobíjí, protože je vybaveno rekuperací,“ poznamenal Kovařík. Multikára uveze jednu tunu.

Přesto bude elektrická multikára potřebovat naftu. „Vozidlo je vybavené nezávislým topením, můžeme tedy jezdit i v zimě a rozvážet posypový materiál, který pak ručně roznášíme po schodech,“ zmínil koordinátor veřejně prospěšných prací.

Podle vedení města se investice vrátí nejpozději do tří let v závislosti na výši dotace. Dosud na vozidlo získala radnice příspěvek 220 tisíc, ale v jiném grantu může dosáhnout až na polovinu pořizovací ceny.

„Nově ušetříme na nákladech za odvoz, tuto službu jsme si museli externě najímat,“ poukázal žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

Z větších vozidel nemusí zůstat jen u multikáry. Radnice nyní dva měsíce testuje osobní elektromobil. „Zájem vyzkoušet jej projevily všechny naše příspěvkové organizace,“ dodává starosta. Představuje si sej například jako pomocníka sociálních služeb při rozvozu obědů po městě.

Ve Žďáře nad Sázavou jsou tři veřejná dobíjecí místa. Jedno na centrálním parkovišti, druhé u Staré radnice, třetí si před časem pořídili majitelé Penzionu V Kapli. V okolí si mohou příznivci čisté mobility dobíjet svá vozidla i v novoměstské Vysočina Areně nebo bystřickém Edenu.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Další z rubriky

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Odvolací soud potvrdil sexuologu Weissovi podmínku za smrtelnou nehodu

Sexuolog Petr Weiss u pelhřimovského okresního soudu. Za způsobení tragické...

Odvolací soud v Táboře potvrdil podmíněný trest sexuologovi Petru Weissovi za to, že před dvěma lety způsobil dopravní...

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Najdete na iDNES.cz