Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mussolini za 5 tisíc, Rudolf II. za 12. Podpis Karla IV. v dražbě chybí

  18:56aktualizováno  18:56
I sedmdesát let po druhé světové válce se obchoduje s listinami, které podepisovali její viníci. Jeden takový dokument s podpisem italského diktátora Benita Mussoliniho je nyní v české internetové dražbě za vyvolávací cenu pět a půl tisíce korun.

Podpisy fašistických vůdců Benita Mussoliniho a Adolfa Hitlera (na snímku pořízeném na jejich mnichovské schůzce v roce 1938) patří mezi sběrateli k nejcennějším. | foto: AP

„Je to v Čechách vzácně se vyskytující podpis. Pakliže se objeví, tak je o něj velký zájem. Obecně se podpisy lidí, kteří se zapsali negativně do dějin, prodávají za vyšší ceny. Paradoxně je o ně větší zájem,“ uvedl Petr Beneš, pořadatel aukce.

Vedle Mussoliniho je na stejné listině i podpis jeho současníka - předposledního italského krále Viktora Emanuela III. Podobný dokument prodal Beneš před několika lety za patnáct tisíc korun.

Obchoduje se i s dopisy a podepsanými fotkami Adolfa Hitlera či Reinharda Heydricha. Třeba v jihlavské pamětní knize na radnici je podpis Heinricha Himmlera, který město za války navštívil. Pochopitelně není na prodej. Jakou by měl pro sběratele cenu?

„Pohybuje se většinou v relacích desítek tisíc korun. Stejně tak, možná o něco výše, jsou ceněny podpisy Hitlera. V českých sbírkách se už kvůli vyšší ceně nevyskytují tak často. Nevím, jestli v tom hrají nějakou roli i emoce,“ popsal Beneš.

Naopak podpisy Stalina ještě na českém trhu neviděl. V americké aukci se nabízel rukopis Stalina za cenu v řádech statisíců korun. Nikdo z výše jmenovaných ale v současné aktuální nabídce není.

Majitel prodává sbírku, kterou jeho předci dědili po generace

Podpis Mussolinoho, který se nyní prodává, je součástí sbírky jedné podnikatelské rodiny. Ta shromažďovala od dob Rakouska-Uherska přes první republiku až do konce druhé světové války různé listiny s podpisy králů a dalších osobností.

„V době svého vzniku do sbírky majitel investoval nemalé peníze. Po druhé světové válce se sbírka už nerozrůstala a dědila se z generace na generaci. Až současný majitel se rozhodl sbírku prodat,“ vysvětlil Beneš.

První část nabídl přes aukci letos v zimě, druhou a poslední nabízí právě nyní. Zájemci se mohou zúčastnit dražby do desátého června. V současné nabídce jsou opět podepsané listiny českých králů i jedna, na níž se zvěčnil následník trůnu František Ferdinand d´Este.

Ceny zatím nepřesahují deset tisíc korun. Pouze listina s podpisem Rudolfa II. byla už koncem minulého týdne na úrovni 12 500 korun.

Sbírání podpisů je jistou investicí, ceny stále porostou

Obě aukce (ta zimní uzavřená i současná) předvedly takřka kompletní sbírku listin podepsaných Habsburky na českém trůně. Dražba probíhá na webové adrese rukopisy.wdr.cz.

V nabídce ale opět chybí to zřejmě nejočekávanější jméno: Karel IV. V minulosti se objevilo na trhu několik listin ze 14. století, ale ty nebyly panovníky podepsány. Pouze pocházely z kanceláře příslušného vladaře a byly vydány jeho jménem.

„Nicméně jejich cena je velká. V jedné renomované švýcarské aukční společnosti jsem viděl listinu z kanceláře Václava IV. za odhadem 300 tisíc korun,“ uvedl Beneš. Podle něj existuje celá řada sběratelů, kteří se snaží v písemnostech zkompletovat české krále. „Reálné to je od Jagellonců dále,“ dodal.

O tyto vzácnosti už se neucházejí jen typičtí sběratelé, ale i lidé se silným vztahem k historii.

Sbírání rukopisů se dá podle Beneše považovat za velice jistou investici. „Je to velmi jednoduché - nových historických rukopisů nepřibude. Část starých sbírek se zničí nebo ztratí, část vykoupí archivy a muzea. Pouze část jde na trh. Navíc u mezinárodně známých osobností, jako jsou právě Habsburkové, je velmi jednoduché je prodat v zahraničí,“ dodal pořadatel aukce. Padělků je podle něj na trhu zanedbatelné minimum.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Najdete na iDNES.cz