Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začínám se už zase cítit jako starej Peťan, hlásí radostně atlet Svoboda

  15:20aktualizováno  15:20
Český překážkář Petr Svoboda se v roce 2015 zúčastnil halového mistrovství Evropy i světového šampionátu. Přesto otevřeně tvrdí, že k žádné velké radosti nebyl důvod ani v jednom případě.

Překážkář Petr Svoboda | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jedenatřicetiletý třebíčský rodák, český překážkář Petr Svoboda, se loni zúčastnil hned dvou prestižních mezinárodních akcí: začátkem března halového mistrovství Evropy v Praze, na konci srpna mistrovství světa v Pekingu.

„Rok hodnotím tak, že jsem ho jenom přežil. Jak se říká, že někdo proplouvá životem, tak já jsem proplul touto sezonou,“ připouští atlet, který v Praze obsadil osmé místo a v Pekingu neprošel přes semifinále. „Bylo to bez nějaké velké radosti, bez splněného cíle,“ tvrdí.

Ta slova znějí až hříšně. Zvlášť když si člověk uvědomí, že nechybělo mnoho a Petr Svoboda mohl před časem kvůli vleklým zdravotním problémům nejen ukončit svou kariéru, ale v jednu chvíli také přijít o nohu. Na kompletní uzdravení navíc čekal více jak tři a půl roku.

„Proto to beru tak, že jsem se vrátil do atletiky. Tělo zase dostalo pořádně zabrat v trénincích a teprve teď se z toho bude dostávat zpět,“ popisuje Svoboda. „Budu spoléhat na svalovou paměť. Slyšel jsem, že svaly jsou dost chytré a mohly by si na spoustu věcí vzpomenout,“ pokračuje s úsměvem halový mistr Evropy na 60 metrů překážek z roku 2011.

Zdravotní trable však Svobodu neopustily ani v roce 2015. O halový šampionát málem přišel kvůli bolestem Achillovy šlachy. „Ještě devět dní před startem mistrovství Evropy jsem nevěděl, jestli nastoupím,“ vzpomíná.

Svého rozhodnutí postavit se na start ale nakonec litovat rozhodně nemusel. „Co se týká výkonu, tak jsem spokojený nebyl. Ale atmosféra a to všechno kolem, to se dá shrnout do jediné věty: byl to nejkrásnější zážitek v životě,“ vzpomíná.

„Co jsem od toho čekal, co se zážitků týče, to vše se v podstatě splnilo. Když před celou halou představovali české závodníky, bylo to wow! To byl řev, to byly vibrace. Úžasné,“ pochvaluje si.

Kvůli klimatizaci dostal zánět průdušek

Podpora fanoušků ho vystřelila až do finále, kde však obsadil poslední místo. „Za to, že jsem se na domácím mistrovství Evropy dostal do finále, jsem strašně šťastný. Ale rozhodně jsem nepodal výkony a časy, na které jsem pomýšlel. Které jsem díky tréninkům plánoval. A které se zdály reálné,“ mrzí ho.

Zklamaný se pak vracel také z mistrovství světa v Pekingu. A také zde jeho výkony ovlivňovalo zdraví. „Udělal jsem chybu. Špatně jsem se pohlídal a odjel jsem trochu nachlazený. A když v letadle silně foukala klima, hned po příletu mě to sejmulo. Měl jsem zánět průdušek,“ popisuje.

Protože nemohl nasadit antibiotika, léčil se jinými způsoby. A když už se konečně na tréninku začal cítit lépe, přišla další rána. „Dostal jsem střevní problémy. Doktor mi říkal, že jak jsem měl tělo oslabené, stačilo málo, abych něco takového chytil. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat,“ vzpomíná zklamaně.

Ale na závěr ladí na pozitivní notu: „Bojím se, že to zakřiknu. Ale musím to říct. Teď jsem zdravý, od začátku přípravy mě nic nebolelo, nic jsem necítil,“ pochvaluje si. „Začínám se cítit jako starej Peťan. Kéž by to tak vydrželo,“ přeje si.

Alfou a omegou bude halové mistrovství světa

Zatímco většina závodníků, jejichž sporty jsou součástí olympijských her, už nosí v hlavě myšlenky na Rio de Janeiro, Petr Svoboda vyhlíží jiný cíl - halový světový šampionát, který bude od 17. do 20. března 2016 hostit Oregon Convention Center v Portlandu.
„Tam bych chtěl hrozně uspět. To pro mě bude alfa a omega, která mě bude někam posouvat směrem k létu,“ vysvětluje jedenatřicetiletý překážkář. „Když vyjde hala, věřím, že směrem k olympiádě to bude dobrý směr.“

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz