Toto je zatím největší hvězdářský dalekohled, který Petr Mirčev vyrobil. Je...

Toto je zatím největší hvězdářský dalekohled, který Petr Mirčev vyrobil. Je určený na pozorování. Na fotografování oblohy amatérský astronom používá o něco menší dalekohled, jenž umí kopírovat pohyb hvězd. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Třešťský malíř pozoruje vesmír obřími dalekohledy, které si i sám staví

  • 2
Hvězdné nebe ho stále přivádí k úžasu. Malíř Petr Mirčev z Třeště na Jihlavsku mu chce být ještě blíž, a tak si staví hvězdářské dalekohledy. A rovnou ty největší. Zrcadla v obřích okulárech mají průměr 51 a 45 centimetrů.

Astronomie byla Mirčevovým koníčkem už v mládí. Před čtyřmi lety se k ní vrátil. A rozhodl se, že nebude jen pasivním pozorovatelem noční oblohy. Studuje stavbu dalekohledů, výrobu zakřivených zrcadel, konstrukce uchycení tubusů.

A rozhodl se nezačínat maličkostmi. Třeba na uskladnění jeho největšího dalekohledu je potřeba průměrně velká garáž. Pro tento dalekohled, jehož typu se odborně říká Dall-Kirkham Cassegrain, si koupil na astrobazaru optické členy. K nim Petr Mirčev vyrobil tubus, vidlici na pojízdném podvozku, přimontoval menší hledací dalekohled.

Například Měsíc jím může amatérský astronom z Třeště sledovat v 750násobném zvětšení.

„Fascinuje mě, že v tuto chvíli se zrakem mohu přenést na místo v kosmu vzdálené miliardy kilometrů, kde třeba opravdu může být nějaká planeta s životem jako u nás. Člověk se do té představy může vcítit. Sám tomu nerozumím, je to odhalování tajemství,“ usmívá se Mirčev.

Zdůrazňuje, že je amatérem a začátečníkem. Astronomii se věnuje proto, že ho prostě baví. Ale pustil se do ní s vervou.

Zatímco do svého prvního dalekohledu si optické členy v podobě vypuklých zrcadel koupil, dnes už si několik zrcadel vyrobil sám.

Ve své pracovně v Třešti si dokonce vytvořil i tak specifické zařízení, jakým je optická stolice na měření kvality zrcadel do hvězdářských dalekohledů.

„Je to metoda z roku 1850, kdy s ní přišel fyzik Leon Foucault. Já jsem ten systém někde viděl, ale vymyslet a dotvořit jsem si ho musel sám. Je to osobitá věc, takže není lehké sehnat někoho, kdo by s ní dokázal poradit,“ ukazuje dvaapadesátiletý Mirčev svou optickou stolici, kde světelným paprskem měří dokonalost zakřivení svých zrcadel.

Největší dalekohledy v ČR

Vůbec největší dalekohled v tuzemsku používají astronomové na hvězdárně v Ondřejově. Jeho hlavní zrcadlo má průměr dva metry.

Druhý největší, s průměrem zrcadla jeden metr, pak mají hvězdáři na Kleti.

Mirčevův zatím největší dalekohled by se v pomyslném žebříčku svou velikostí čistě podle průměru velkého zrcadla 51 centimetrů nyní zařadil na sedmé místo.

Přestože se už třicet let živí jako malíř obrazů, k technice má blízko. Původně studoval strojařinu na vysoké škole. Proto se nespokojuje s dílčími výsledky, své dalekohledy chce zdokonalovat. Udělat je nejen ještě větší, ale především kvalitnější.

„Není podstatné, jak je ten dalekohled velký, ale k čemu jej mám. Čím větší zrcadlo má, tím větší je rozlišení. Mám jeden dalekohled na koukání a jeden na focení. Ten už mám připojený na hodinový stroj, který přizpůsobuje jeho pozici pohybu hvězd,“ vysvětluje Mirčev.

Dalekohledy má v přístřešcích na dvoře staré továrny. „Jezdím na pozorování vesmíru i za astronomy do Jihlavy, od nichž se hodně věcí učím. Podmínky na pozorování oblohy mám ale v Třešti lepší, není tady tak velký světelný smog,“ říká.

Jeho další dalekohled bude mít zakřivené zrcadlo o průměru 515 milimetrů. Petr Mirčev už si to zrcadlo doma v dílně vyrobil.