Průběh mezinárodního armádního cvičení Ample Strike 2015, které se odehraje na...

Průběh mezinárodního armádního cvičení Ample Strike 2015, které se odehraje na letišti u Náměště nad Oslavou, představili plukovník generálního štábu Miroslav Svoboda (vlevo) a major Pavel Procházka. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Obří mezinárodní cvičení Ample Strike v Česku prověří vojáky NATO

  • 7
Dvanáct set lidí se účastní mezinárodního vojenského cvičení vojsk NATO Ample Strike 2015, které se ve dnech 31. srpna až 22. září uskuteční na vojenských letištích u Náměště nad Oslavou a v Čáslavi, ve vojenských prostorech Boletice a Libavá a v Bechyni.

Na tiskové konferenci na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec - Vícenice u Náměště nad Oslavou cvičení představil a počty účastníků oznámil řídící velitel cvičení, plukovník Miroslav Svoboda.

„Cvičení patří k hlavním aktivitám naší základny v letošním roce, i když samozřejmě ne jediné. Cvičení není utajované, čili je bez omezení přístupu k informacím,“ řekl Svoboda.

Cvičení navazuje na předchozí sérii mezinárodních cvičení Ramstein Rover i na dřívější podobné manévry Flying Rhino v letech 2003 až 2014.

Mapa armádní cvičení. Manévry se odehrají v červeně ohraničených oblastech, zeleně vyznačené koridory budou určeny pro přelety letadel.

Cílem cvičení je sladit práci pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčí při pozemní podpoře leteckých operací. Manévry jsou určeny hlavně pro vojenské specialisty nasazované v rámci operací Resolute Support v Afghánistánu.

Vojáci budou létat od 7. do 18. září denně od 9 hodin ráno do jedenácti hodin v noci. „Noční lety budou omezeny na minimální nutný počet,“ podotkl výkonný velitel cvičení Pavel Procházka.

Účast na cvičení potvrdilo sedmnáct států NATO a partnerských států Rakouska a Švýcarska.

Z 1 200 cvičících bude 300 účastníků ze zahraničí. Do cvičení bude zapojeno 26 letadel a vrtulníků a 50 kusů pozemní techniky.

Během manévrů Ample Strike se na obloze objeví například letouny PC-9 či LearJet, americké bitevníky AH-64 Apache, možná i transportní letoun C295 CASA. „Novinkou bude letos americký letoun AT-6C,“ uvedla Magdalena Dvořáková z armádního generálního štábu.