Armáda v Jihlavě uspořádala cvičné odvody. Vyzkoušela si, jak by od roku 2017...

Armáda v Jihlavě uspořádala cvičné odvody. Vyzkoušela si, jak by od roku 2017 mohly vypadat. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Je schopen, není schopen. Armáda si v Jihlavě vyzkoušela odvody branců

  • 224
Armáda si v Jihlavě na figurantech vyzkoušela, jak by od roku 2017 mohly vypadat znovuobnovené odvody branců. Kompletním procesem včetně lékařských prohlídek prošlo a rozhodnutí slyšelo 19 příslušníků aktivních záloh, mezi nimi i tři ženy.

„Procvičujeme kompletně celé odvodní řízení, jak by v praxi probíhalo, kdyby vláda rozhodla o jeho konání od roku 2017. Máme tu prostory od krajského úřadu, nasmlouvané lékaře, 19 figurantů z řad aktivních záložníků, kteří sem byli povoláni na jednodenní cvičení, a také tři brankyně,“ řekl plukovník Jan Ňachaj, velitel Krajského vojenského velitelství.

Odvody branců v Česku

  • O obnovení odvodů do armády, které by se nově týkaly i žen, již rozhodla vláda. Nyní se budou novelou branného zákona zabývat zákonodárci.
  • Od novely si armáda slibuje, že bude mít v případě napadení Česka rychlou možnost povolat zálohy. Novela se nebude týkat lidí, kterým bylo osmnáct let před nabytím její účinnosti a dosud nebyli odvedení. Účinnost zákona je navrhována od ledna 2016. První lidé k odvodům by měli jít o rok později.
  • Branci budou mít možnost službu ve vojsku odmítnout. V případě válečného stavu by byli zařazeni do civilní služby třeba v nemocnicích.

Zdroj: ČTK

Zákon stanoví právě jemu v případě potřeby na území kraje odvodní řízení vyhlásit.

Jednou z figurantek byla Ivana Klapková, jinak občanská pracovnice zmíněného krajského velitelství. Napadlo jí, že se někdy ocitne v takové úloze?

„Popravdě řečeno napadlo, protože jsem k armádě měla vždycky blízko. Ve svém věku už samozřejmě uvažuju jinak, ale kdyby ta otázka přede mnou stála v mých osmnácti letech, kdy se odvody provádějí, asi bych do toho šla,“ řekla Klapková.

Figuranti v rolích branců absolvovali rychlý pohovor a prohlídku lékařem, který bleskově prostudoval dotazník s údaji o jejich zdravotním stavu. Pak nastoupil branec před komisi. U odvodní komise v jiné místnosti pak každý uslyšel verdikt: odveden, či neodveden.

„Pro nás je zajímavé se dozvědět, jak plánované odvody budou vypadat. Lidé by si ale neměli myslet, že branci budou hned povoláváni do akce. Odvody budou jiné než za naší generace, kdy nás nahnali do místnosti, proklepli a nikdo se s námi nepáral. Také procento odvedených se bude lišit, ale princip zůstane: vyšetření lékařem, evidence, kdo je a není schopen,“ řekl jeden z aktivních záložníků Karel Hanák z Dolních Vilémovic.

Odvody se týkají mužů i žen, je třeba zajistit oddělené prostory

Cvičným odvodům přihlíželi zástupci obcí s rozšířenou působností, ve vestibulu budovy čekalo na účastníky občerstvení.

„K aktivním zálohám mě přivedla hrdost a potřeba bránit náš stát. Mám taky kladný vztah k vojenství, takže pro mě to je občanská povinnost i koníček,“ řekl další ze záložníků v „čekárně“ ve vestibulu Libor Barták.

Odvodní komisaři pracovali jako doopravdy. „Děláte nějaký sport? Jaký? Nevím, mám mu do toho listu něco napsat?“ ptal se odvodní lékař nejprve brance a pak svého kolegy.

Na podzim by se podobný cvičný odvod měl uskutečnit v Moravských Budějovicích. „Odvody se dělávaly například v kulturních domech, aby tam bylo dost místa. Teď budou odvody procházet i ženy, takže v místě odvodu bude třeba zajistit oddělené toalety, šatny i prostory pro prohlídky lékaři,“ upozornil velitel Ňachaj.

„Jsem voják, takže mě samozřejmě už dřív napadlo, že se odvody vrátí. Poprvé loni po začátku krize na Ukrajině a vzniku Islámského státu,“ dodal.