Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V návrzích na proměnu parku chybí hřiště, zlobí se rodiče v Brodě

  14:05aktualizováno  14:05
Na veřejné besedě o budoucí podobě parku Budoucnost s architektem Zdeňkem Sendlerem zazněla řada zajímavých nápadů na úpravu různých zákoutí. Jednou z možností úprav tamního zanedbaného dětského hřiště za bývalou Základní školou Rubešova ve městě je také jeho zrušení. To vyvolalo nevoli.

Havlíčkův Brod. Uprostřed je park Budoucnost s rybníkem Hastrman, vpředu bývalý klášter, vzadu vilová čtvrť Žižkov. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když se o té možnosti dozvěděli brodští rodiče, nenechala na sebe jejich reakce dlouho čekat. Těm se totiž zrušení hřiště a jeho nahrazení zázemím pro návštěvníky a pořadatele kulturních akcí pochopitelně příliš nezamlouvá.

I když zmíněné místo není nyní zrovna v dobrém stavu, jde o jediné velké dětské hřiště ve městě, kde je stín a nepraží tam slunce.

Fotogalerie

"Po městě přibylo několik krásných nových a moderně vybavených hřišť. Jenže všechna jsou otevřená, v létě na ně praží slunce. Ve vedrech jsou pro děti nepoužitelná," popsala jedna z tamních maminek Miroslava.

Protože bydlí v bytovce, na hřiště pravidelně vyráží se čtyřletým synem. A brát s sebou musí i jen několik měsíců starou dceru.

"Trávit s dětmi v červencových vedrech odpoledne na rozpáleném hřišti, kde se nedá před sluncem schovat, není možné. Hřiště v parku je jediné, které je pod stromy a je na něm aspoň trochu stín," dodává. Výheň jinak panuje na všech třech nových hřištích – na nábřeží, v Plovárenské i v Jihlavské ulici.

Na slunce se zapomnělo

Havlíčkobrodský radní Libor Honzárek přiznal, že na tento aspekt se při plánování parkových zákoutí trochu zapomnělo.

"Na jaře nebo na podzim je za sluníčko každý rád. Ale je pravda, že v létě to není zvlášť pro děti nebo jejich babičky příjemné," konstatoval.

O umístění většího dětského hřiště do parku se bude ještě jednat a architekt je připomene.

"Je možné, že by na místě nynějšího hřiště v parku zůstalo několik atrakcí. A větší hřiště bychom pak nechali vybudovat v dalších částech parku," navrhl Libor Honzárek. Studie naznačuje tři možné lokality, zvažuje se hlavně prostor nad rybníkem Rantejch.

Pro starší děti by mohla sloužit sportoviště u Základní školy V Sadech. Ze strany u nové tělocvičny by mělo vzniknout něco na způsob venkovní posilovny. Pod školní jídelnou by pak měla být upravena hřiště na míčové sporty.

Architekt pro park volil řešení, které by bylo vhodné pro každou věkovou skupinu, pro všechny obyvatele města. Centrální hřiště ovšem nikoliv. "Počítáme s tím, že by v parku mohlo být několik herních koutků s několika málo vhodnými atrakcemi, jako jsou například provazové žebříky a lana," uvedl na besedě s veřejností Sendler.

Všechno na jednom místě

"To mi přijde málo. Děti potřebují vše pohromadě na jednom místě. Ty nebude bavit chodit stovky metrů parkem k jedné houpačce, další stovky metrů ke kolotoči a pak zas štreku k provazovému žebříku. Dospělý by si takovou procházku možná užil, ale děti těžko," pochybuje další maminka Tereza. I ona má dvě děti, mladšímu synovi budou na jaře tři roky.

Ve zpracovávané studii navrhl Zdeněk Sendler velké hřiště v parku zcela zrušit. Otevřít by se tím měl prostor směrem k malému schovanému rybníčku Očko.

Zároveň by na jeho místě měla vyrůst dřevostavba, v níž by byla sociální zařízení a zázemí pro správce a pořadatele kulturních a společenských akcí, které by se na prostranství za školou mohly konat, případně by umožňovala i prodej drobného občerstvení.

"Je to ideální místo pro malý amfiteátr," nastínil Sendler.

Peníze dříve přitekly z Nizozemí

Dětské hřiště v parku je zajímavé ještě z jednoho pohledu. Počátkem devadesátých let totiž na jeho vybudování přispělo v nemalé výši partnerské nizozemské město Brielle.

Hřiště bylo dlouho bráno jako symbol přátelství obou měst. Přátelství sice do dnešních dnů vydrželo, hřiště však ztrouchnivělo. "I z toho důvodu je potřeba s místem něco dělat," poznamenal Honzárek. Než ovšem na jeho místě něco nového zase vznikne, bude to nejspíše ještě nějaký čas trvat. Nyní se totiž teprve dokončuje potřebná studie pro územní řízení.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz