Nové cesty z barevnějšího asfaltu i kamenů, optická propojení dominant, miniamfiteátr i nové toalety a zázemí pro kulturní a společenské akce. Tak by se mohl proměnit havlíčkobrodský park Budoucnost.
Fotogalerie |
"Mnohde je pohled na park tristní. Mnohahektarový areál nemá sociální zařízení, má nulovou vybavenost, není udržovaný, nefungují ani lavičky. Odpovídá to stavu v 70. a 80. letech minulého století," nebral si servítky architekt.
Při dvouhodinové prezentaci nastínil, co a jak by se mělo změnit. Zmínil hlavně množství jednoduchých parkových úprav.
"Někde by stačilo jen prořezat větve a odstranit náletové dřeviny, aby se otevřely pohledy na sochu Karla Havlíčka Borovského nebo altánek," přiblížil.
Dětské hřiště chátrá. Nahradit ho může zázemí pro kulturu
Úpravu potřebují i cesty. Na ty asfaltové by položil červenohnědý povrch a přesněji je ohraničil obrubníky. Vedlejší cesty by mohly být kamenné nebo z částečně zpevněného písku. "Upravit by si zasloužila hlavně promenáda kolem Havlíčka k altánku," pravil.
Novinkou by podle jeho vize byl domek na místě chátrajícího dětského hřiště. V něm by bylo sociální zařízení, kancelář správce, ale i zázemí pro kulturní a společenské akce, které by se za bývalou Rubešovou školou mohly konat.
A to i v malém amfiteátru, pro nějž je zdejší členění terénu ideální. Odstraněním hřiště by se otevřel i pohled na schovaný rybník Očko. Park by měl být i nově osvětlen a nasvíceny dominanty.
"Tyto představy se mi líbí. Park neztratí svůj charakter, vyniknou detaily," pochválil Jan Schneider, předseda obnoveného okrašlovacího spolku Budoucnost. Spolek roku 1889 park v Brodě zakládal.
"Je to otázka příštích let. Zatím se chceme shodnout na kompozici parku, trasování cest, umístění stavebních objektů. Na další detaily je ještě čas," dodal brodský radní Libor Honzárek.