Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt navrhl u Meziříčí šroubovici. Město na ni pomůže sehnat peníze

  8:44aktualizováno  8:44
Unikátní třicetimetrovou rozhlednu ve tvaru šroubovice navrhl pro Fajtův kopec u Velkého Meziříčí uznávaný architekt Václav Hlaváček. Projekt se radnici líbí a nadchl zastupitele i obyvatele, chybí jen peníze. Město proto místnímu ski klubu pomáhá sehnat přibližně 10 milionů korun, které jsou na stavbu potřeba.

Vizualizace rozhledny na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, kterou navrhl architekt Václav Hlaváček. V noci má věž svítit. | foto: Studio acht.

"S myšlenkou postavit na kopci rozhlednu jsme přišli asi před třemi lety, když jsme dávali dohromady koncepci celého skiareálu a přemýšleli jsme, jak přivést návštěvníky i mimo lyžařskou sezonu," vzpomínal předseda ski klubu Jiří Novotný.

Z několika návrhů, které si nechali vypracovat, si mezi zastupiteli i mezi obyvateli Meziříčí nejvíc sympatií získala spirála architekta Václava Hlaváčka, která počítá také se zajímavým osvětlením. Radnice se rozhodla, že pokud skiareál vybere Hlaváčkovu spirálu, projekt nové dominanty města zaplatí.

Rozhledny v okolí Velkého Meziříčí

Rubačka

  • původně vodojem, mezi Novým Telečkovem a Balinami 
  • je v nadmořské výšce 580 metrů 
  • výška rozhledny je 10 metrů

Karasín 

  • na Bystřicku u obce Karasín 
  • je v nadmořské výšce 704 metrů 
  • výška rozhledny je 25 metrů

Věž kostela svatého Mikuláše 

  • Velké Meziříčí, náměstí 
  • věž je vysoká 64 metrů

"Pro stavbu rozhledny bylo tehdy 100% zastupitelů a 80% lidí, kteří odpověděli na anketní otázku v místním tisku," řekl Novotný. Rozhledna, která nabídne pohled do okolí z nadmořské výšky 580 metrů, by měla být otevřená a jak slibuje ski klub, neměla by sloužit ke komerčním účelům. Vidět z ní bude až na Tišnovskou pahorkatinu.

Meziříčí nemá privilegia jiných měst

S hledáním peněz na stavbu rozhledny pomáhá i město. "Bohužel nepatříme mezi ta VIP města, jako například Žďár nad Sázavou či Třebíč, kde mají památku UNESCO, nebo Nové Město na Moravě, kde se má uskutečnit mistrovství světa v biatlonu. Zatímco oni mohou žádat o dotaci na jeden projekt až do výše 100 milionů korun, my máme limit pouze tři miliony," uvedl Novotný, který doufá v pomoc města a kraje.

Společně pak věří, že žádaný architekt neuplatní už hotový projekt jinde ve světě. "Už o něj totiž projevila zájem některá města západní Evropy. Václav Hlaváček se nás proto přišel zeptat, zda o rozhlednu ještě stojíme," řekl starosta Radovan Necid. Ten architekta ujistil, že město rozhlednu stále chce.

Rozhlednu chtěli v Rotterdamu, architekt ale chce Meziříčí

Také Hlaváček, jehož stavby zdobí centra velkých měst u nás, ale například i v Bělehradě, Amsterodamu nebo v Londýně a jedno z jeho posledních děl - lávka přes řeku Svratku v Brně - se stalo nejlepší betonovou stavbou roku, by svou třicetimetrovou šroubovici umístil rád právě na Fajtův kopec, pro který ji navrhoval.

"Potěšilo mě, že se rozhledna líbila i v Rotterdamu, ale řekl jsem jim, že Meziříčí je pro mě na prvním místě. Chtěl jsem, aby z té výšky bylo vidět na velký dálniční most a je to projektované přesně na vrchol tohoto konkrétního kopce. Myslím, že přenést to někam do roviny by šlo těžko," vyjádřil se Hlaváček. Žádný termín, do kterého by měli stavbu realizovat, Meziříčským nedal.

Když ne zatím na rozhlednu, snaží se ve skiareálu přitáhnout lidi na další služby spojené s lyžováním. "Letos nabídneme lyžařům novou brusku a také novou půjčovnu lyží a dalšího vybavení," uvedl manažer skiareálu Jiří Pálka. Návštěvník si bude moci půjčit nejen lyže, ale také boty, hůlky, helmu, snowboard nebo lyžařské brýle. Lyže se zase budou brousit podle rad a doporučení někdejšího vrcholového závodníka Františka Duchoně.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Se sekerou na uzené. Kadeřnice popsala svérázný život bohéma Kuděje

Zdeněk Matěj Kuděj na snímku z roku 1941. Zlom v jeho životě nastal, když v...

Jak štípal ve světnici dříví a noha mu projela stropem. Nebo jak koupil dětem na pouti celý stánek s cukrovinkami. I...

Místo dopravního hřiště slouží i srolovaný koberec, veřejnost má smůlu

Za jedno z nejkrásnějších na Vysočině považuje BESIP dopravní hřiště v...

BESIP zhodnotil všech 18 dopravních hřišť na Vysočině. Chválí ta v Humpolci či Velkém Meziříčí. Naopak značně...

Stavbě obchvatu Kamene ustoupila alej, k zemi šly dvě stovky stromů

Cestu směrem do Nízké Lhoty už nelemuje alej vzrostlých stromů (na snímku z...

Dlouho očekávaná stavba obchvatu výrazně mění obec Kámen na Pelhřimovsku. A to hned po svém začátku. Dřevorubci už...

Najdete na iDNES.cz