Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt navrhl u Meziříčí šroubovici. Město na ni pomůže sehnat peníze

  8:44aktualizováno  8:44
Unikátní třicetimetrovou rozhlednu ve tvaru šroubovice navrhl pro Fajtův kopec u Velkého Meziříčí uznávaný architekt Václav Hlaváček. Projekt se radnici líbí a nadchl zastupitele i obyvatele, chybí jen peníze. Město proto místnímu ski klubu pomáhá sehnat přibližně 10 milionů korun, které jsou na stavbu potřeba.

Vizualizace rozhledny na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, kterou navrhl architekt Václav Hlaváček. V noci má věž svítit. | foto: Studio acht.

"S myšlenkou postavit na kopci rozhlednu jsme přišli asi před třemi lety, když jsme dávali dohromady koncepci celého skiareálu a přemýšleli jsme, jak přivést návštěvníky i mimo lyžařskou sezonu," vzpomínal předseda ski klubu Jiří Novotný.

Z několika návrhů, které si nechali vypracovat, si mezi zastupiteli i mezi obyvateli Meziříčí nejvíc sympatií získala spirála architekta Václava Hlaváčka, která počítá také se zajímavým osvětlením. Radnice se rozhodla, že pokud skiareál vybere Hlaváčkovu spirálu, projekt nové dominanty města zaplatí.

Rozhledny v okolí Velkého Meziříčí

Rubačka

  • původně vodojem, mezi Novým Telečkovem a Balinami 
  • je v nadmořské výšce 580 metrů 
  • výška rozhledny je 10 metrů

Karasín 

  • na Bystřicku u obce Karasín 
  • je v nadmořské výšce 704 metrů 
  • výška rozhledny je 25 metrů

Věž kostela svatého Mikuláše 

  • Velké Meziříčí, náměstí 
  • věž je vysoká 64 metrů

"Pro stavbu rozhledny bylo tehdy 100% zastupitelů a 80% lidí, kteří odpověděli na anketní otázku v místním tisku," řekl Novotný. Rozhledna, která nabídne pohled do okolí z nadmořské výšky 580 metrů, by měla být otevřená a jak slibuje ski klub, neměla by sloužit ke komerčním účelům. Vidět z ní bude až na Tišnovskou pahorkatinu.

Meziříčí nemá privilegia jiných měst

S hledáním peněz na stavbu rozhledny pomáhá i město. "Bohužel nepatříme mezi ta VIP města, jako například Žďár nad Sázavou či Třebíč, kde mají památku UNESCO, nebo Nové Město na Moravě, kde se má uskutečnit mistrovství světa v biatlonu. Zatímco oni mohou žádat o dotaci na jeden projekt až do výše 100 milionů korun, my máme limit pouze tři miliony," uvedl Novotný, který doufá v pomoc města a kraje.

Společně pak věří, že žádaný architekt neuplatní už hotový projekt jinde ve světě. "Už o něj totiž projevila zájem některá města západní Evropy. Václav Hlaváček se nás proto přišel zeptat, zda o rozhlednu ještě stojíme," řekl starosta Radovan Necid. Ten architekta ujistil, že město rozhlednu stále chce.

Rozhlednu chtěli v Rotterdamu, architekt ale chce Meziříčí

Také Hlaváček, jehož stavby zdobí centra velkých měst u nás, ale například i v Bělehradě, Amsterodamu nebo v Londýně a jedno z jeho posledních děl - lávka přes řeku Svratku v Brně - se stalo nejlepší betonovou stavbou roku, by svou třicetimetrovou šroubovici umístil rád právě na Fajtův kopec, pro který ji navrhoval.

"Potěšilo mě, že se rozhledna líbila i v Rotterdamu, ale řekl jsem jim, že Meziříčí je pro mě na prvním místě. Chtěl jsem, aby z té výšky bylo vidět na velký dálniční most a je to projektované přesně na vrchol tohoto konkrétního kopce. Myslím, že přenést to někam do roviny by šlo těžko," vyjádřil se Hlaváček. Žádný termín, do kterého by měli stavbu realizovat, Meziříčským nedal.

Když ne zatím na rozhlednu, snaží se ve skiareálu přitáhnout lidi na další služby spojené s lyžováním. "Letos nabídneme lyžařům novou brusku a také novou půjčovnu lyží a dalšího vybavení," uvedl manažer skiareálu Jiří Pálka. Návštěvník si bude moci půjčit nejen lyže, ale také boty, hůlky, helmu, snowboard nebo lyžařské brýle. Lyže se zase budou brousit podle rad a doporučení někdejšího vrcholového závodníka Františka Duchoně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Školáci se rozjeli, křídami počmárali i mobiliář na brodském náměstí

Při doprovodné akci ke Dni bez aut děti v Havlíčkově Brodě nepokreslily jen...

Děti pomalovaly náměstí v Havlíčkově Brodě. V rámce akce pořádané ke Dni bez aut křídou kreslily nejen na chodníky, ale...

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Brod přidal po bouřlivé debatě milion na střechu kostela z 13. století

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě.

V dohledné době by se měla dočkat opravy jedna z nejcennějších, ale zároveň také nejzanedbanějších památek v Havlíčkově...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz