Archeolog David Zimola z muzea Vysočiny v jihlavě ukazuje železný tesák z 15.století nalezený v místě zaniklé osady Bradlo. Na celé Moravě je podle něj podobných napočítáno asi jen deset.

Archeolog David Zimola z muzea Vysočiny v jihlavě ukazuje železný tesák z 15.století nalezený v místě zaniklé osady Bradlo. Na celé Moravě je podle něj podobných napočítáno asi jen deset. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Archeologové už vědí, kde byla osada Bradlo. Netuší ale, jak zanikla

  • 1
Zaniklá ves Bradlo poblíž Jihlavy, u níž se odborníci léta přeli, kde přesně leží, byla konečně lokalizována. Archeologové dosud netušili, kde přesně ležela. Odborníci v uplynulém roce dokončili výzkum základů a dál v osadě kopat nebudou. Nechají ji pro příští generace.

Velkolepé stříbrné dějiny Jihlavy byly ještě budoucností, když jen pár kilometrů od budoucího královského města vznikla osada pojmenovaná Bradlo. Ves byla založena do konce 12. století a ležela nedaleko brodu přes řeku Jihlavu, která určovala hranice mezi Čechy a Moravou.

co našel amatérský badatel

Desítky věcí, například železné tesáky, kopí či šipky do kuší i sekery a ostruhy

Úlomky keramických nádob, podle kterých se dá zánik vesnice datovat pravděpodobně na přelom 15. a 16. století

Pražský groš z přibližně druhé poloviny 15. století

Srpy či vidle nebo kování dveří i například středověké zámky včetně klíčů

Nedaleko osady našel amatérský badatel Vítězslav Vítkovič spousty podkov, šípů z kuší i dalších drobností, které byly součástí vojska – třeba přezky, kus zlomeného meče, pochvu, srpy i sekery či ostruhy

Poté, kdy před třemi lety našel základy osady amatérský badatel Vítězslav Vítkovič, zaměřili se na místo i archeologové. Ti v uplynulém roce dokončili zaměření základů historické vsi a vyluštili jednu z tajenek historie.

Základy vesnice jsou v lese vidět do dnes

"Názvy vsi Bradla se objevují v písemných pramenech od 15. století. Z této doby víme, že nyní už zaměřené Bradlo někde na Jihlavsku bylo, ale přesně lokalizováno bylo až díky nálezu," vysvětlil vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola.

Historické základy tehdejších obydlí z volně ložených kamenů jsou dodnes na povrchu v lese patrné. Místo, které archeologové z obavy z "vykrádání" lokality nechtěli blíže určit, už vydalo několik zajímavých historických nálezů. Napočítali desítky věcí, například železné tesáky, kopí či šipky do kuší i sekery a ostruhy.

"Železný tesák z 15. století je jedním z mála, na celé Moravě je podobných napočítáno asi jen deset," upozornil Zimola na jeden z nálezů. Archeolog v muzeu nyní také opatruje a zkoumá třeba kování pravděpodobně oje středověkého vozu. Našly se i úlomky keramických nádob, podle kterých se dá zánik vesnice datovat zhruba na přelom 15. a 16. století.

Názory na zánik se rozcházejí

Objevitel vsi Vítkovič usuzuje, že k zániku došlo po bitvě. "Osada byla asi vypálená. V ruinách jsou patrné vrstvy dřevěného uhlí a spálené mazaniny. Nalezl jsem ve středu vsi i šípy z luků a kuší i zlomená kopí. Nálezy jsou navíc časově shodné s nálezy nedalekých pozůstatků vojska z konce 15. století," vysvětlil Vítkovič.

V tomto se ale rozchází s bývalým jihlavským archivářem Ladislavem Vilímkem. "Pravděpodobnější možností je, že ves zanikla přirozeně, když Jihlava byla v obrovském rozkvětu a do královského města se stahovali lidé z celého okolí," říká Vilímek. Ten v lokalitě objevil i pozůstatky bývalého bradelského mlýna.

Tajemství zůstane v zemi

Dokončeným zaměřením základů vsi byl průzkum ukončen. Archeologové dál v zaniklé osadě kopat nebudou.

"Zaniklé vsi, které se nachází v lesnatém terénu, jsou většinou nepřístupné a provést jejich archeologický průzkum by bylo velice obtížné. Musely by se napřed domluvit podmínky průzkumu s majitelem pozemku a také vytěžit les, který roste na základech historické vsi," zmínil překážky Zimola.

"Lokalitu chceme spíše chránit než v ní kopat. Nejlepší je nechat nález na místě pro příští generace," dodal archeolog.

Na Vysočině je dlouhodobě zkoumána zaniklá ves Mstěnice u Hrotovic na Třebíčsku. Tam probíhá průzkum od šedesátých let 20. století dodnes.