Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové už vědí, kde byla osada Bradlo. Netuší ale, jak zanikla

  12:00aktualizováno  12:00
Zaniklá ves Bradlo poblíž Jihlavy, u níž se odborníci léta přeli, kde přesně leží, byla konečně lokalizována. Archeologové dosud netušili, kde přesně ležela. Odborníci v uplynulém roce dokončili výzkum základů a dál v osadě kopat nebudou. Nechají ji pro příští generace.

Archeolog David Zimola z muzea Vysočiny v jihlavě ukazuje železný tesák z 15.století nalezený v místě zaniklé osady Bradlo. Na celé Moravě je podle něj podobných napočítáno asi jen deset. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Velkolepé stříbrné dějiny Jihlavy byly ještě budoucností, když jen pár kilometrů od budoucího královského města vznikla osada pojmenovaná Bradlo. Ves byla založena do konce 12. století a ležela nedaleko brodu přes řeku Jihlavu, která určovala hranice mezi Čechy a Moravou.

co našel amatérský badatel

Desítky věcí, například železné tesáky, kopí či šipky do kuší i sekery a ostruhy

Úlomky keramických nádob, podle kterých se dá zánik vesnice datovat pravděpodobně na přelom 15. a 16. století

Pražský groš z přibližně druhé poloviny 15. století

Srpy či vidle nebo kování dveří i například středověké zámky včetně klíčů

Nedaleko osady našel amatérský badatel Vítězslav Vítkovič spousty podkov, šípů z kuší i dalších drobností, které byly součástí vojska – třeba přezky, kus zlomeného meče, pochvu, srpy i sekery či ostruhy

Poté, kdy před třemi lety našel základy osady amatérský badatel Vítězslav Vítkovič, zaměřili se na místo i archeologové. Ti v uplynulém roce dokončili zaměření základů historické vsi a vyluštili jednu z tajenek historie.

Základy vesnice jsou v lese vidět do dnes

"Názvy vsi Bradla se objevují v písemných pramenech od 15. století. Z této doby víme, že nyní už zaměřené Bradlo někde na Jihlavsku bylo, ale přesně lokalizováno bylo až díky nálezu," vysvětlil vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola.

Historické základy tehdejších obydlí z volně ložených kamenů jsou dodnes na povrchu v lese patrné. Místo, které archeologové z obavy z "vykrádání" lokality nechtěli blíže určit, už vydalo několik zajímavých historických nálezů. Napočítali desítky věcí, například železné tesáky, kopí či šipky do kuší i sekery a ostruhy.

"Železný tesák z 15. století je jedním z mála, na celé Moravě je podobných napočítáno asi jen deset," upozornil Zimola na jeden z nálezů. Archeolog v muzeu nyní také opatruje a zkoumá třeba kování pravděpodobně oje středověkého vozu. Našly se i úlomky keramických nádob, podle kterých se dá zánik vesnice datovat zhruba na přelom 15. a 16. století.

Názory na zánik se rozcházejí

Objevitel vsi Vítkovič usuzuje, že k zániku došlo po bitvě. "Osada byla asi vypálená. V ruinách jsou patrné vrstvy dřevěného uhlí a spálené mazaniny. Nalezl jsem ve středu vsi i šípy z luků a kuší i zlomená kopí. Nálezy jsou navíc časově shodné s nálezy nedalekých pozůstatků vojska z konce 15. století," vysvětlil Vítkovič.

V tomto se ale rozchází s bývalým jihlavským archivářem Ladislavem Vilímkem. "Pravděpodobnější možností je, že ves zanikla přirozeně, když Jihlava byla v obrovském rozkvětu a do královského města se stahovali lidé z celého okolí," říká Vilímek. Ten v lokalitě objevil i pozůstatky bývalého bradelského mlýna.

Tajemství zůstane v zemi

Dokončeným zaměřením základů vsi byl průzkum ukončen. Archeologové dál v zaniklé osadě kopat nebudou.

"Zaniklé vsi, které se nachází v lesnatém terénu, jsou většinou nepřístupné a provést jejich archeologický průzkum by bylo velice obtížné. Musely by se napřed domluvit podmínky průzkumu s majitelem pozemku a také vytěžit les, který roste na základech historické vsi," zmínil překážky Zimola.

"Lokalitu chceme spíše chránit než v ní kopat. Nejlepší je nechat nález na místě pro příští generace," dodal archeolog.

Na Vysočině je dlouhodobě zkoumána zaniklá ves Mstěnice u Hrotovic na Třebíčsku. Tam probíhá průzkum od šedesátých let 20. století dodnes.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Do voleb se řítí i Iran-Men, Dlouháni, U mě dobrý či Pozitivní vlna

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Blížící se komunální volby mají zvláště na vesnicích i svoji úsměvnou stránku. Kupříkladu v Nových Dvorech na Žďársku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz