Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči

Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Archeologové našli v rybníce středověkou cestu i pohřbeného koně

  • 0
Archeologové už od března zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči. Odborníky zatím nejvíc překvapil nález pohřbeného koně. Mince, keramika, zbytky staveb a zejména zpevněná kamenná cesta pak ukazují, že město bylo osídleno v první polovině 13. století.

Archeologové dokončili práci na první z jedenácti vytyčených ploch na dně rybníka v Telči. "Je za námi zhruba desetina práce," řekl vedoucí archeologického oddělení jihlavského Muzea Vysočiny David Zimola.

Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči (archeolog David Zimola ukazuje nález středověké mince)
Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči (archeolog David Zimola ukazuje kostru hříběte)

Největším překvapením byl pro odborníky nález kostry koně. Zvíře bylo pohřbeno v anatomické poloze. "Kůň nebyl sněden, ale byl pohřben nebo pohozen do odpadní jámy," vysvětlil zvláštnost Zimola.

Nálezy na dně rybníka jednoznačně zařazují dobu osídlení Telče do první poloviny 13. století. Odborná literatura tuto dobu vzniku města předpokládala, ale jednoznačné indicie kromě románské věže kostela svatého Ducha zatím nebyly k dispozici.

Cenné mince

Cenné jsou hlavně nálezy mincí. Ty nejstarší pocházejí z první třetiny 13. století. Podle Zimoly byly raženy Leopoldem VI. v letech 1194 až 1228.

"Další denáry fenikového typu jsou z doby Přemysla Otakara II. Drobné stříbrné mince, takzvané parvy, dal razit Václav II. Nejmladší mince je ze 16. století," řekl Zimola.

Na dně rybníka chtějí zachovat středověkou cestu

Záchranný archeologický výzkum dělají pracovníci Muzea Vysočiny na téměř dvacetihektarovém Staroměstském rybníku od března. Terénní část výzkumu potrvá do října. Rybník čeká současně odbahnění a rekonstrukce. S většinou nálezů se během příštího roku v telčském muzeu seznámí i veřejnost.

Středověká kamenná cesta překračuje západovýchodním směrem přes Telčský potok, jehož řečiště je na dně vypuštěného rybníka patrné.

"Je zřejmě součástí takzvané Telčské cesty vedoucí od Staré Říše na Jindřichův Hradec. Ta se patrně v lokalitě Starého Města křížila s Humpoleckou cestou směřující severojižním směrem na Dačice," řekl Zimola.

Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči
Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči
Archeologové zkoumají dno Staroměstského rybníka v Telči

Archeologové jednají se stavbaři, aby bylo možné některé věci zachovat na dně rybníka pro budoucí generace. Konkrétně středověká cesta by měla být zakryta a uchována pro budoucí generace. "Je ale otázka, jak se cesta podaří uchovat na dně rybníka," podotkl David Zimola.

O osídlení lokality svědčí velké množství nalezené keramiky užitkového charakteru, zejména takzvaných zásobnic - tlustostěnných nádob, v nichž se skladovalo hlavně obilí. V bahně na dně rybníka archeologové odkryli pozemek s píckou a zbytky dřevěného oplocení.

"Překvapivě málo jsme objevili militarií, zatím jsme našli jen jednu šipku do kuše," uvedl Zimola.