Dělníci na zámku v Třebíči odkryli středověké hroby.

Dělníci na zámku v Třebíči odkryli středověké hroby. | foto: Antonín Žamberský

Dělníci narazili při opravě třebíčského zámku na středověké pohřebiště

  • 0
Dělníci při rekonstrukci zámku v Třebíči odkryli dávné pohřebiště. Podle archeologů mohou pod bývalým benediktinským klášterem nalézt až několik desítek hrobů. V mobiliáři našli také úlomky keramických nádob a skla, které mohou pocházet až ze 13.století.

"Při stavebních úpravách se v křížové chodbě podařilo odkrýt dvanáct hrobů, byly v nich kosterní pozůstatky dospělých i dětí. Pohřbení byli uloženi v rakvích až ve třech vrstvách nad sebou," uvedl archeolog Milan Vokáč. Kosti jsou v různém stavu od zachovalých skeletů až po zcela rozložené ostatky.

Dělníci na zámku v Třebíči odkryli středověké hroby.

Podle archeologa nálezy dokládají pohřbívání benediktinských mnichů v areálu kláštera z období 13. až 15. století. "V prostorách bývalého kláštera čeká na odhalení budoucími výzkumy zřejmě až několik desítek dalších hrobů," uvedl Vokáč.

Zámek v Třebíči prochází kompletní rekonstrukcí od letošního března. Hroby dělníci odkryli na místě budoucího výtahu pro zdravotně a tělesně postižené osoby. Archeologové zatím prozkoumali východní a jižní obvod křížové chodby někdejšího kláštera.

Pod podlahou místností našli zbytky udusaných hliněných podlah. "Nálezy dokazují, že v těchto místech chodili lidé v období vrcholného středověku až raného novověku," uvedla Alena Prokešová z Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Kraje Vysočina.

Dělníci na zámku v Třebíči odkryli pozůstatky udusaných hliněných podlah.

V mobiliáři odborníci objevili také velké množství úlomků keramických nádob, skla i drobných kovových předmětů, jejichž staří je odhadováno od 13. do 18. století.

Po zajištění a zadokumentování stop archeologové objevené kosterní pozůstatky převezli do Muzea Vysočiny Jihlava a tamní experti rozhodnou, kde provedou antropologický rozbor, aby bylo možné přesněji určit stáří nálezů.