Archeologové dokončili výzkum v centru Nového Města na Moravě. Nálezy potvrdily, že na místě dnešního města bylo osídlení už v polovině 13. století. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Archeologové potvrdili stáří Nového Města. Žilo se v něm ve 13. století

  • 0
Nejpozději v polovině třináctého století bylo osídleno dnešní Nové Město na Moravě. Na nálezech při úpravě Vratislavova náměstí to dokázali archeologové. Že by v té době mohla na místě města být osada, se dosud pouze spekulovalo a první písemná zmínka z roku 1266 byla považována za falzum.

 V prostoru mezi kostelem, Horáckou galerií a základní školou našli archeologové ze společnosti Pueblo úlomky kostí, keramiku, původní dláždění i staré mince.

"Nejde o hluboký zásah, jen o nějakých dvacet až třicet centimetrů. Kopali jsme jen v horních vrstvách, zachytili jsme starší dlažby, které by mohly být datované do 19. století, našli jsme nějaké mince z období Rakouska-Uherska," prozradil vedoucí výzkumu Jan Bařinka.

V místech vyhloubených pro nové veřejné osvětlení se pak v dějinách města "prokopali" mnohem dál. "Našli jsme také keramiku ze 13. století, což potvrzuje založení Nového Města. První zmínka je z roku 1266, ale také se někdy uvádí, že jde o falzum," popisuje archeolog.

"Nám se každopádně podle keramiky podařilo doložit polovinu 13. století, osídlení už tady bylo. Nevíme však, v jakém rozsahu, protože provedené výkopy nebyly na velkém prostoru," dodává Bařinka.

Za takové nálezy není půl milionu vyhozená suma

Pracovníci našli také úlomky kostí, což vzhledem k tomu, že se v minulosti kolem kostela pohřbívalo, nebylo překvapením. "Nenašli jsme celé hroby, jen kousky kostí, v minulosti asi velkými terénními úpravami narušili nějaký hrob," přemítá vedoucí výzkumu.

Archeologové už na Vratislavově náměstí finišují. "Celý výzkum jsme stihli za dva týdny, stavbu snad ani tolik nezpozdíme. Domlouvali jsme se se stavbyvedoucím, která místa potřebují udělat rychleji, abychom stavbu nezdržovali," řekl v pondělí Bařinka.

Zpoždění nakonec bude zřejmě zhruba dvoutýdenní. "Na patnáct pracovních dní jsme museli omezit svoji činnost, dva týdny nám budou chybět. Původní termín dokončení byl konec srpna, do půlky září bychom mohli mít hotovo," řekl stavbyvedoucí Stanislav Ondráček z firmy KB Stavební.

Podle radnice dojde k předláždění cesty pro pěší, vzniknou nové cestičky s mlatovým povrchem a také veřejné osvětlení v historizujícím stylu. Dojde také na revitalizaci zeleně v parku.

"Počítáme s náklady kolem pěti milionů korun, výzkum práce prodraží maximálně o půl milionu, ale určitě to nejsou vyhozené peníze. Těším se na závěry archeologů," reagoval starosta Michal Šmarda.