Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANO v Jihlavě jde ve stopách Babiše, mluví o snížení počtu zastupitelů

  11:34aktualizováno  11:34
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nedávno na sjezdu spolustraníkům předložil myšlenku snížit počet poslanců ve S. Teď se stejnou ideou přišel jihlavský radní za ANO Daniel Mayer. Méně zastupitelů = kratší jednání, myslí si a chce snížit počet městských zastupitelů z 37 na 25.

Jak by byly v jihlavském zastupitelstvu rozdané karty, kdyby se už v roce 2014 volilo místo sedmatřiceti pouze pětadvacet zastupitelů? V jednací síni by nezasedli (zleva v černobílém) Matěj Kolář (Forum), Martin Laštovička (KDU-ČSL), Daniel Mayer (ANO), Karel Vybíral, Stanislava Prokešová (oba ČSSD), Erik Šajnar (ANO), Pavel František Daněk (KSČM), Jiří Dvořáček (ČSSD), Roman Peschout (TOP 09), David Beke (ODS), Jaroslav Jirků (KSČM) a na snímku chybějící Vladimír Hink (ODS). | foto: Magistrát města Jihlavy

Byl to v té situaci spíš povzdech. Jednání jihlavských zastupitelů se neskutečně vleklo, proto radní Daniel Mayer z hnutí ANO nadhodil myšlenku, že by městu prospělo, kdyby v zastupitelských lavicích nesedělo 37 lidí, ale pouhých pětadvacet.

„Určitě by to nebylo na škodu. Vycházím z toho, že dvojnásobně velká města mají stejný počet zastupitelů jako Jihlava,“ neopouští přesto svou vizi Mayer.

Jím navrhovaný počet je minimum, které zákon Jihlavě umožňuje. Maximum pak činí 45.

Pro srovnání: například Karlovy Vary, které jsou také krajským městem a žije v nich zhruba o tři tisíce obyvatel více než v Jihlavě, mají 35 zastupitelů. Teplice, jež se Jihlavě nejvíc blíží počtem obyvatel, volí 27 zastupitelů.

Jednání by bylo věcnější. Navíc je řada kolegů hodně pasivních

Podle Daniela Mayera by nižší počet členů zastupitelstva vedl k rychlejšímu, věcnějšímu a flexibilnějšímu jednání. „Mé životní i profesní zkušenosti hovoří jasně, že by to bylo ku prospěchu. Navíc řada kolegů je v zastupitelstvu vyloženě pasivních,“ stojí si za svým.

Podobně na sněmu hnutí ANO mluvil jeho předseda Andrej Babiš o poslancích. „Nepotřebujeme 281 poslanců a senátorů, stačilo by jich 101,“ řekl (více čtěte zde).

O snížení počtu městských zastupitelů Mayer mluvil i přesto, že by na to sám doplatil. Pokud by se totiž už v roce 2014 volilo jen do pětadvacetičlenného sboru, zařadil by se mezi ty, kteří by na radnici nezasedli.

Hnutí ANO by totiž místo současných osmi zastupitelů disponovalo pouze šesti. Daniel Mayer byl zvolen až jako sedmý v pořadí. „Pakliže bych se neprobojoval do zastupitelstva, nebral bych to jako fatální prohru. Moje motivy nejsou mocenské,“ dušuje se.

Počet zastupitelů na další období řeší začátkem volebního roku

Kolik bude mít zastupitelstvo členů, to si určují zastupitelé sami. Ti současní tedy budou rozhodovat o tom, jak početné bude plénum v dalším volebním období 2018 až 2022.

„Obvykle se tento bod předkládá na prvním jednání v roce, ve kterém se konají komunální volby,“ přibližuje zaběhnutou praxi mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

To znamená, že k nejbližšímu hlasování o této otázce dojde pravděpodobně na začátku příštího roku.

Daniel Mayer však s největší pravděpodobností své kolegy nepřesvědčí. I když se jednání jihlavských zastupitelů v poslední době neúměrně prodlužují a trvají někdy i déle než osm hodin, zeštíhlení se neplánuje.

Jihlava by měla mít ambici spíš navyšovat počet obyvatel

„Zastupitelstvo by asi flexibilnější bylo. Na druhou stranu si ale myslím, že čím víc lidí v něm, tím lépe. Spíš by měla Jihlava mít ambici zvýšit počet obyvatel než snížit počet zastupitelů,“ staví se k nápadu skepticky opoziční zastupitel David Beke (ODS).

Také on by na snížení počtu členů v posledních volbách doplatil a zůstal by před branami radnice. „Mně by to nevadilo. Víte, jak jsem si odpočal od té doby, co nejsem v radě města? Psychicky, časově... Super,“ usmívá se politik, který byl až do loňského listopadu i neuvolněným radním.

Ke ztenčování se staví odmítavě také jeden z největších matadorů jihlavské komunální politiky Vratislav Výborný (ČSSD). Současný náměstek primátora si myslí, že nynější stav dává větší šanci menším stranám, aby měly ve vedení města své zástupce. „Proto bych to neměnil.“

O tom, zda by užší sbor zastupitelů dokázal rozhodovat rychleji a flexibilněji, se mohou vést spory. Jejich rozřešení nelze bez praktické zkoušky předjímat.

Jen na odměnách by město ušetřilo desítky tisíc měsíčně

Co se naopak dá hrubě vyčíslit, jsou náklady, které by magistrát zeštíhlením politické reprezentace ušetřil.

Měsíční odměna řadových členů zastupitelstva města Jihlavy je 1 740 korun hrubého. Pokud by tedy byl počet zastupitelů o dvanáct osob nižší než nyní, měsíční náklady na odměny neuvolněných zastupitelů by klesly o téměř 20 tisíc korun.

Při 25 zastupitelích by se podle zákona musela ztenčit i městská rada. Místo nynějších jedenácti konšelů by mohla být maximálně sedmičlenná. Zde by magistrát, pokud by zůstal stejný stav náměstků primátora jako nyní, ušetřil necelých 25 tisíc korun za měsíc.

Počet 37 členů zastupitelstva je v Jihlavě ustálený od roku 1994. Předtím v něm zasedalo dokonce 40 lidí. „Ale pak se zasedací místnost upravila do nynější podoby a vyšlo to s odřenýma ušima na 37 míst,“ zavzpomínal Výborný.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Chci zkusit žít úplně sám. Ochrnutý Zelenka o krizích, výzvách i odpuštění

Tomáš Zelenka

Před sedmnácti lety skončil bývalý hokejista Tomáš Zelenka po hrozivém nárazu na mantinel na vozíku. Trvalo mu dlouho,...

Další z rubriky

Auto jako stavebnice. Tatra pro studenty přijela na paletách a v pytlích

Tatra jako stavebnice pro studenty. Do Třebíče dorazila rozebraná na mnoho...

Do dvora třebíčské správy a údržby silnic přijely dva kamiony. Na návěsech vezly neobvyklý náklad. Komponenty podvozku...

Někdejší sídlo jihlavských lesů obsadila mládež s poruchami chování

Koncem roku 2014 se vedení městských lesů přestěhovalo do svého areálu v...

Přes tři roky čekala budova bývalého sídla správy městských lesů v Jihlavě-Lesnově na nové využití. Od července tu...

Recidivista vyděsil obyvatele domu sekáčkem v ruce, skončil ve vazbě

Sekáček, kterým cizinec ohrožoval svou českou přítelkyni.

Se sekáčkem na maso v ruce ohrožoval obyvatele domu na Jihlavsku agresivní, mnohokrát soudně trestaný recidivista. Lidé...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz