Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkuste prodat Prior Číňanům, vyzvala opozice jihlavské radní

  14:21aktualizováno  14:21
Byla to cesta, která Jihlavě zřejmě asi nic nepřinese. Výprava náměstka primátora Vratislava Výborného do Číny má zatím rozpačité výsledky. A tak opozice svérázným způsobem navrhuje, co by Jihlava čínské straně mohla nabídnout.

Náměstek jihlavského primátora se účastnil obchodní cesty do Číny. Její výsledky ale jihlavští radní i opozice přijímají přinejmenším s rozpaky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když se na začátku června vracel jihlavský náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) z Číny, kde byl s delegací vyslanou Krajem Vysočina, zářil nadšením. Pochvaloval si vřelé přivítání a možnost rozvíjení dalších vztahů. Z cesty po čínské provincii Hubei, která je partnerským regionem Vysočiny, přivezl i text memoranda o spolupráci mezi Jihlavou a městem Wuhan, které je hlavním městem zmíněné provincie.

Prior na náměstí v Jihlavě

Jenže v Jihlavě Výborného kroky narazily nejen u opozice, ale také u partnerů v koalici.

První kritika přišla z opozičních lavic, konkrétně od hnutí ANO. To jen pár dní po návratu delegace zveřejnilo na svých oficiálních webových stránkách text s titulkem: „Tak nám náměstci zase cestovali“.

Vsadilo v něm na ironii a místy až hraniční styl humoru. Kromě případného vstupu čínského kapitálu do FC Vysočina či finanční injekce na provoz Divadla otevřených dveří (DIOD), nabízí ANO čínským investorům svérázným způsobem jihlavský Prior.

„V rámci obchodní spolupráce nabídne současné vedení Jihlavy svým zahraničním partnerům jako vhodnou investici Prior. Ten ostatně již dnes strukturou svých nájemců do koncepce připravované spolupráce zapadá,“ píše se v textu.

Hloupé vtipy, které nechávají radní chladnými

„Jsou to hloupé vtipy, které si snad ani nezaslouží komentář,“ diví se Pavel Šlechtický (KSČM).

Členy vládnoucí koalice nechávají výpady od opozičního ANO spíše chladnými. „Abych řekl pravdu, nečetl jsem to, ale podobná vyjádření mě nechávají chladným,“ komentuje celou záležitost Výborný.

I jeho kolega z městské rady, Jaroslav Vymazal (ODS), bere celou věc s nadhledem. „Pro mě je to nadsázka. Ale kdyby se našel nějaký investor pro Prior, který by ho přestavěl, vůbec bych se nezlobil,“ usmívá se náměstek primátora.

„Ten text jsem psal já. A byla to samozřejmě nadsázka. Trefujeme se do faktu, že do Číny jeli i zástupci hospodářské komory, aby přivezli tamní kapitál do Jihlavy. Ale když se podíváte do průmyslových zón a územního plánu, tak zjistíte, že je není kam přivést. Jihlava se uzavřela, nemá už žádné vhodné plochy. Proto jediná možnost, která zbývá, jsou obchodní příležitosti,“ hájí se Radek Popelka.

Navázat partnerství trvá i několik let, hájí se Výborný

Ovšem Výborný se svými výsledky nepochodil ani v koalici. Například zmíněné memorandum o spolupráci obou měst bylo oficiálně staženo z posledního jednání městské rady.

„Na zasedání rady jsem nebyl, byl jsem na dovolené,“ sdělil Výborný, který tak neměl možnost memorandum hájit. Tu dostane nejspíš tento čtvrtek, kdy rada zasedá znovu. Zda se mu ale podaří kolegy přesvědčit k podpisu, je nejisté.

„Byť jde pouze o memorandum, podpis nějakého dokumentu si vyžádá více času. Navíc nemůžete podepsat něco, když jste partnera na druhé straně vůbec neviděli,“ myslí si Vymazal a připomíná, že uzavření partnerství s městy, jako je německý Heidenheim nebo ukrajinský Užhorod, trvalo několik let.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Najdete na iDNES.cz