Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena, která pomohla na svět stovkám dětí, oslavila 102. narozeniny

  15:41aktualizováno  15:41
Úctyhodného věku se dožívá Anna Šimková. Ve čtvrtek oslavila v domově pro seniory v Moravských Budějovicích už své 102. narozeniny. Je tak jednou z nejstarších v republice. Její rodina zavzpomínala, jak jezdila za rodičkami na motorce a dětem pomáhala na svět v polích.

Oslava 102. narozenin Anny Šimkové v domově pro seniory v Moravských Budějovicích. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Svůj čas už dnes dělí Anna Šimková hlavně mezi modlitby v kapli, pozorování okolí a hovory s kamarádkou - spolubydlící na pokoji v Domě svatého Antonína v Moravských Budějovicích.

Žena původem z Budče na Jindřichohradecku prožila poměrně akční život. Byla totiž porodní asistentkou. Do roku 1970 pomohla i v terénu přivést na svět stovky dětí v Poličce, Dačicích nebo v Počátkách.

"A ženy, které odrodila, se k ní rády hlásily. Na rodičky byla hodná. Často třeba jela autobusem a některá si k ní přisedla a popovídala si. Dokonce když už byla v důchodu, stalo se, že se za ní v Budči zastavil saniťák, co měl zrovna naloženou rodící paní, a bylo mu jasné, že nestihnou dojet do dačické porodnice. To malé pak vykouklo na svět v poli v sanitce," zavzpomínala praneteř Anny Šimkové Helena Tříletá.

Rodit v terénu bývalo po válce běžné

Ve čtvrtek se mezi jinými v Budějovicích účastnila oslavy narozenin pratety Anny, které prý rodina neřekne jinak než babička Anenka.

Fotogalerie

Anna Šimková se narodila 3. července 1911 do rodiny budečského sedláka jako nejmladší ze čtyř dcer. Těsně po válce si udělala v Praze kurz porodní asistentky. "Mívala velké rajony, za rodičkami chodila pěšky nebo jezdila na motorce. Ona byla vždycky velmi akční," podotkla praneteř.

Sama Anna Šimková se nevdala a neměla děti. Pracovala na porodním sále a  taky v terénu, což bylo v čase po válce běžné. V Dačicích nakonec působila jako vrchní sestra.

"Ve volném čase ráda cestovala po vlastech českých, ale byla taky v Bulharsku a v Egyptě. Dnes už špatně vidí, dokud jí to ale zdraví umožňovalo, četla romány, noviny i časopis Vlasta. Má ráda dechovku a v kostele varhanní hudbu," vypočítal ředitel Domu svatého Antonína Ladislav Chloupek.

Darované květiny na přání oslavenkyně vyzdobily kapli

V zařízení pro seniory, které zřizuje Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, žije důchodkyně osmým rokem. Čtvrteční oslavě předcházela důkladná příprava. Přijeli příbuzní, dorazily taky děti z jemnické mateřské školky s pásmem písniček a říkanek. Popřál místostarosta Budějovic Jan Kocáb.

Oslavenkyně dostala jako hlavní dárek prsten. Všechny květiny si přála odnést jako výzdobu do místní kaple.

"Když bylo babičce Anence 97 let, vzala jsem ji do Jihlavy a domluvila jí tam návštěvu oddělení porodnice. Byla na to strašně zvědavá. A koukala. Všechno jí připadalo prostorné, pěkně zařízené. Nám to možná nepřijde, ale tenkrát to byl pro ni moc zajímavý a hodnotný dárek," vzpomněla si Helena Tříletá.

Anně Šimkové teď dny plynou v klidu renomovaného zařízení pro seniory, kde je spokojená. Jak sama říká, v jídle není vybíravá. Pochutná si na bílé polévce, řízku i pečeni. Účastní se společenských akcí a do dalších let si přeje hlavně zdraví.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Ve své sbírce má kolem čtyř tisíc pohlednic. Včetně té z roku 1895

Protože v poslední době sběratel František Zobač těžko sháněl pohlednice ze...

Kdo může říct, že se narodil v Šanghaji a pak se přestěhoval na Korsiku? František Zobač, „světoběžník“ z Nového Města...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Advantage Consulting, s.r.o.
HOTELOVÝ KUCHAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz