Obchvat, parkování, stadion. Obyvatelé Brodu řekli, co se jim nelíbí

  11:04aktualizováno  11:04
Největším problémem Havlíčkova Brodu je absence jihovýchodní části obchvatu. Potíže jsou i s parkováním a hrůzu nahání také zastaralý areál pro lehkou atletiku. Poté, co s odborníky veřejnost problémové oblasti města vybrala, jejich výběr potvrdili i ostatní obyvatelé města ve velké anketě.

Za urychlení přípravy stavby obchvatu se v Havlíčkově Brodě demonstrovalo už před čtyřmi roky. Teprve nyní začal stát vykupovat potřebné pozemky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Naprosto očekávaným výsledkem skončilo veřejné hlasování, které mělo najít největší problémy a nedostatky Havlíčkova Brodu. Téměř třetina všech hlasů v něm tvrdí, že tím nejzásadnějším je absence jihovýchodní části obchvatu města.

Co nejvíc trápí obyvatele Havlíčkova Brodu

Obchvat města 395 hlasů

Parkování ve městě 183 hlasů

Lehkoatletický areál 167 hlasů

Zubní lékař, psychiatři 76 hlasů

Kultura 60 hlasů

Město vs. kraj a stát 60 hlasů

Čistota 55 hlasů

Chybějící jesle 49 hlasů

Vhodné bydlení pro seniory, sociálně vyčleněné, handicapované 49 hlasů

Financování školních budov 49 hlasů

Péče o veřejnou zeleň 34 hlasů

Pozemky a prostředí pro podnikání 27 hlasů

Podpora sociálního podnikání 10 hlasů

Řízení o umístění reklamního zařízení 7 hlasů

Anketu, v níž mohli obyvatelé města hlasovat měsíc, uspořádala havlíčkobrodská radnice v návaznosti na veřejné fórum, jež se konalo v polovině září. Na něm účastníci z řad odborníků i veřejnosti vybrali čtrnáct největších brodských nedostatků (o veřejné besedě a nedostatcích čtěte zde). Veřejná anketa měla ověřit, zda za problematické považují vybrané body také další obyvatelé města.

„Anketa nám potvrdila, že jsme se na radnici nemýlili a že naše myšlenky se ubírají správným směrem. Dopravní situaci způsobenou z velké části i absencí jihovýchodního obchvatu totiž i vedení města považuje za největší současný problém Brodu,“ konstatoval starosta města Jan Tecl (ODS).

Každý hlasující mohl v anketě zaškrtnout dva podle sebe nejvýznamnější problémy. Celkem přišlo 1 221 hlasů. Obchvat města za závažný nedostatek označilo 395 lidí.

Stát za pozemky pod obchvatem nabízí nadstandardní peníze

Příprava výstavby jihovýchodního obchvatu už se letos konečně dostává do závěrečné fáze. Ředitelství silnic a dálnic začalo vykupovat pozemky pod naprojektovanou trasou. V ruce už má souhlasy prvních majitelů s prodejem půdy. Celkem jich potřebuje asi stovku.

„Stavbu bychom mohli zahájit na podzim roku 2017, případně na jaře 2018,“ uvedla ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Záležet bude především na tom, jak rychle se podaří pozemky získat. Stát za metr čtvereční nabízí nadstandardních 300 korun. „Pokud nynější nabídku někdo neakceptuje, přistoupíme k procesu vyvlastnění,“ zdůraznila před časem Tesařová.

Parkování mají pomoci vyřešit jednosměrky v centru

I druhý největší brodský problém se týká dopravy. 183 lidem se nelíbí systém parkování ve městě. Volných míst je nedostatek zejména v centru, málokde se dá stát byť jen pár minut zdarma.

V Žižkově ulici v centru Havlíčkova Brodu nechávají své vozy stovky řidičů....

Část parkoviště v Žižkově ulici sebere stavba nové budovy krajské knihovny.

A plochy dál od centra jsou zase málo využívané. Navíc už není reálná myšlenka na vybudování parkovacího domu u kulturního domu Ostrov. Na pozemku v současnosti zčásti využívaném i pro parkování vyroste budova krajské knihovny.

„Mnoho možností na přidání nových míst nemáme. V centru není žádná plocha pro budování nového parkoviště. Uvažujeme, že bychom šli více cestou zjednosměrnění některých ulic a vytvoření stání v nich,“ nechal se slyšet místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

To radnice plánuje třeba v Dolní ulici, v úseku od křižovatky se Žižkovou ulicí k mostu přes Sázavu. Právě v těchto místech by se mohlo začít jezdit jednosměrně, do provozu by se dal takzvaný velký kruhový objezd vytvořený z ulic Dolní, Na Ostrově a Žižkova.

Nový atletický areál by měl být za rok, maximálně za dva

Třetím problémem je se 167 hlasy současný stav atletického zázemí na stadionu Na Losích. „Jsme snad posledním městem, které má ještě škvárovou dráhu,“ nespokojeně podotýká místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

Zchátrale působí i další zázemí, jako jsou sektory pro technické disciplíny nebo doskočiště. To vše by ale možná už příští rok mohlo projít důkladnou renovací.

„Máme připraven projekt na kompletní rekonstrukci areálu pro lehkou atletiku. Obsahuje položení umělé dráhy a modernizaci dalších ploch, které atleti využívají,“ svěřil se starosta Jan Tecl.

Lehce nadsazený odhad počítá s investicemi za 30 milionů korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok je na tuto akci vyčleněných 9,5 milionu. „Pokud ale nezískáme dotaci či grant, nejspíš rekonstrukci o rok odložíme,“ doplnil Tecl.

Se zubaři a psychiatry město lidem příliš nepomůže

Až s odstupem další téměř stovky hlasů se umístily ostatní problémy. I ty se bude radnice snažit vyřešit. „Rada města předá odpovědným osobám úkoly k řešení těchto problémů,“ informovala projektová manažerka Marie Kudrnová.

Na některé z nich však i sebelepší městský úředník nebo politik bude krátký. Třeba nedostatek zubařů vyřešit nedokáže, stejně jako zvýšit váhu města při jednáních s krajem či státem.

„Můžeme jednat s institucemi, pojišťovnami, krajem i ministerstvy a na mínění obyvatel je upozorňovat. Tím to ale nejspíš skončí,“ dodal havlíčkobrodský starosta.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Punč, svařák i hudba. V Jihlavě a Třebíči začínají vánoční trhy

Náměstí v Jihlavě a Třebíči dnes ožijí vánočními trhy. A pro příští dny je zde...

Lidé ve dvou největších městech na Vysočině, Jihlavě a Třebíči, se odpoledne dočkají na náměstích vánočních trhů. V...

Ředitel jihlavské zoo má kancelář s opicemi. Teď už raději zavřenými

Stěnu ředitelské pracovny v zoo, kde od léta sedí Jan Vašák, tvoří expozice...

Kdyby se soutěžilo, kdo má nejhezčí kancelář, možná by vyhrála ta, ve které sedí ředitel jihlavské zoologické zahrady...

Pelhřimovskem procházely svaté Lucie. Hlídaly, aby ženy neuklízely

Na snímku z Černova u Nové Bukové působí Lucie strašidelně, ale ve skutečnosti...

Na Pelhřimovsku drží velice vzácnou adventní tradici - předvánoční obchůzky svatých Lucií. Průvod, který míval až...

Najdete na iDNES.cz