Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o záchranu památek: v anketě na Vysočině zvítězila Červená Řečice

  12:05aktualizováno  12:05
Anketa iDNES.cz o tom, jakou památku na Vysočině zachránit, nasbírala téměř tři tisíce hlasů. A více než třetina z nich připadla zámku v Červené Řečici, který kdysi patřil k dominantám obce. Podpořilo ho 1078 hlasů a postupuje do celostátního kola, kde pro něj můžete opět hlasovat.

Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z ministerstva. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

1.Zámek Červená Řečice: 1078 hlasů

Problémy v tomto zámku začaly po roce 1948. V roce 1989 Červenou Řečici získala bezplatným převodem společnost Unimax. Chyběly však peníze na záchranné práce a zámek tak dál chátral.

Podle památkářů jsou v havarijním stavu zejména střechy, zdivo a interiéry zase poznamenala zatékající voda. Narušená je i statika, ve zdivu se objevují trhliny, místy se drolí a omítky jsou oprýskané.

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Díky dotaci ve výši přibližně půl milionu z havarijního programu ministerstva kultury se červenořečický zámek loni dostal z nejhoršího. Peníze však stačily jen na nejnutnější práce a památka potřebovala další dotace.

"Zámek se letos podařilo zařadit do Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury a dostal dotaci milion korun. Je to symbolická částka, ale po dvaceti letech jsou to první peníze, které tam jdou," uvedla šéfka telčské pobočky Národního památkového ústavu Martina Veselá.

Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z...
Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z...

Zámek v Červené Řečici dvacet let od revoluce chátral.

Tak jako u loňské dotace podle ní peníze jdou na ty nejnutnější opravy, jako jsou poškozené krovy nebo zatékající střecha. Na úplnou opravu zámku by podle Veselé byla potřeba suma nejméně v desítkách milionů korun.

2.Historický most v Ronově nad Sázavou: 771 hlasů

Jako druhá památka, nejvíce si podle čtenářů iDNES.cz zasluhující opravu, byl vybrán historický most v Ronově nad Sázavou. Hlas mu dali 771krát.

Tříobloukový kamenný most ze 16. století v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi, patří mezi deset nejstarších mostů v Čechách. Podle některých pramenů je ještě dokonce o století starší a mohl by pamatovat doby, kdy krajem táhl vojevůdce Jan Žižka.

Most, po kterém vede komunikace k několika místním domům, byl až do letošního jara na svůj věk v poměrně dobrém stavu. V březnu jeden z pilířů ale zle poničily ledové kry. "Snad nikdy v historii ho kry tolik nepoškodily," řekl přibyslavský starosta Jan Štefáček.

Historický most v Ronově nad Sázavou v Přibyslavi zničil traktorista s těžkým...
Historický most v Ronově nad Sázavou v Přibyslavi zničil traktorista s těžkým...

Historický most v Ronově nad Sázavou v Přibyslavi poničily v březnu kry, v dubnu pak traktorista s těžkým nákladem.

Aby toho nebylo málo, hned o měsíc později byl most poškozen znovu. Ačkoliv je jeho nosnost omezena na dvě a půl tuny, vydal se na něj řidič traktoru s vlekem se čtyřikrát těžším nákladem. Vozovka takovou zátěž nevydržela a propadla se.

Most je od dubna uzavřený a řeší se, jak ho opravit. Začátek prací brzdí to, že se na jejich podobě památkáři nemohou dohodnout s vedením Přibyslavi. Podle nich by totiž varianta, kterou se město snaží prosadit, znamenala de facto zánik mostu jako památky.

Kompletní výsledky ankety na Vysočině najdete zde

Přibyslavská radnice totiž nechala zpracovat projekt, v němž navrhuje odstranit vozovku, konstrukci zpevnit a zabetonovat. "Historickou mostní konstrukci by oprava pasovala do role pouhého opláštění," konstatovala Marie Jirková z pobočky Národního památkového ústavu v Telči.

Památkáři navrhují pod mostem lešení. "Nepočítáme se zásahem do všech tří oblouků, ale pouze se statickým zajištěním středního oblouku a s umístěním železobetonové roznášecí desky těsně pod vozovkou mostu," popsala Jirková. Tato varianta se ale zase nelíbí městu.

Jak s mostem naložit, určí nakonec až Městský úřad v Havlíčkově Brodě, který případně vydá stavební povolení.

3.Zámek Brtnice: 652 hlasů

Rozsáhlý areál renesančního zámku v obci Brtnice na Jihlavsku pochází z druhé poloviny 16. století. Poslední šlechtický rod opustil zámek v roce 1947. Od té doby sloužil jako sklady smíšeného zboží a postupně chátral.

Střecha zámku po opravě.
Na zámku v Brtnici se zřítila část střechy, zámek i park je do odvolání uzavřen.

Loni v září se na zámku v Brtnici zřítila část střechy.

Nyní je v havarijním stavu. Dlouhá léta trpěl neúdržbou, celý objekt je napaden dřevomorkou, část dřevěných konstrukcí se už dokonce zřítila. Stavu zámku neprospěl ani léta táhnoucí se spory o vlastnictví. Soud naposledy jako vlastníka zámku určil Nadaci Svébyt.

V letech 2010-12 měla areál pronajatý třebíčská firma Opus Moraviae, která zámek zpřístupnila. Od letošního 1. června, po změně majitele, je zámek zase veřejnosti nepřístupný.

4.Kostel sv. Víta v Zahrádce: 178 hlasů

Do 70. let minulého století leželo mezi Humpolcem a Ledčí nad Sázavou městečko Zahrádka. Při stavbě vodní nádrže Švihov (nebo také Želivské přehrady) bylo zbořeno a zaplaveno vodou. Zbylo z něj pouze někdejší centrum s kašnou, sochou a kostelem. Ten nyní jako memento ční jen pár metrů nad hladinou přehrady.

Jednolodní kostel obdélného půdorysu byl vystavěn po roce 1219 v románském slohu v místě starší sakrální stavby. Později byl přestavován ve slohu gotickém a barokním. Poslední větší stavební úpravy byly provedeny po požáru v roce 1850. Na stěnách presbytáře a částečně i lodi se dochovaly zbytky gotických maleb ze 14. století.

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá...

Vesnice Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, v sobotu opět ožila.

Interiér kostela sv. Víta v Zahrádce

Interiér kostela sv. Víta v Zahrádce

Malby stejně jako celá stavba jsou v havarijním stavu. Problémem kostela je hlavně voda. Vzlínající vlhkost a kolísání teplot uvnitř objektu mají devastující vliv na omítky i malby.

Zachránit stavbu, jež je nyní ve správě památkářů, se snaží od roku 2001 občanské sdružení Přátelé Zahrádky.

Loni v říjnu se podařilo sehnat dostatek peněz, aby práce mohly začít. "V posledním čtvrtletí začaly práce, které umožní odvlhčení zdí kostela. To je totiž základ pro další opravy. Hotové by měly být do konce roku 2012. Je na to rozpočet asi dva miliony, hradí to ministerstvo kultury," uvedl Jan Čihák ze Přátelé Zahrádky.

Jakmile se kostel zbaví vlhkosti, budou pokračovat další práce. Sdružení vybralo díky veřejné sbírce asi půl milionu korun, tyto peníze poslouží podle Čiháka například na opravy krovů. Nákladnou péči vyžadují i malby uvnitř kostela. "Celkově se opravy odhadují na deset milionů korun," dodal.

5.Hrobka Pallavicinů v Jemnici 68 hlasů

Nejméně hlasů v anketě iDNES.cz na Vysočině získala hrobka rodu Pallavicinů v Jemnici. Neoklasicistní mauzoleum v Jemnici na Třebíčsku na návrší u silnice do Budče bylo postavené v letech 1901 a 1902 pro členy rodiny Pallavicini. Stavba je koncipována na půdorysu rovnoramenného kříže se zaoblenými rohy. Nedílnou součástí je sochařská výzdoba s ústředním oltářem s monumentálním křížem.

Hrobka Pallavicinů v Jemnici na Třebíčsku

Hrobka Pallavicinů v Jemnici na Třebíčsku

Stav celého objektu se podle památkářů dlouhodobě zhoršuje. Poškozené venkovní omítky místy úplně chybějí a obnažené zdivo se drolí. Problémem je také vysoká vlhkost. Objekt byl navíc několikrát navštíven vandaly, kteří mimo jiné poškodili mramorové sarkofágy s ostatky členů rodiny.

Přilehlému pozemku a ohradní zdi se dostává pouze nejnutnější údržby, která spočívá v občasném odstranění náletových dřevin. Generální oprava objektu byla již mnohokrát plánována, k realizaci ovšem nikdy nedošlo.

Poté, co nedávno zemřel majitel hrobky, připadla památka Jemnici. "Hrobka je nyní v majetku města. Oprava by obnášela nemalé investice, nicméně pokud se objeví nějaký vhodný dotační titul, tak bychom se do ní pustili," uvedl místostarosta města Petr Novotný.

Z vlastního asi čtyřicetimilionového rozpočtu se ale Jemnice podle něj do žádných oprav pouštět nebude. "Hrobku ale spadnout necháme," dodal místostarosta s tím, že ač je stavba nyní uzavřená, jeden víkend v srpnu bude pro veřejnost zpřístupněna.

Která z památek v Kraji Vysočina by si podle vás zasloužila opravit jako první?

Vyberte jednu z památek, u které nejvíc litujete současného stavu.
celkem hlasů: 2747

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 24. července 2012. Anketa je uzavřena.

Zámek Červená Řečice
Zámek Červená Řečice 1078

Zámek v Červené Řečici patřil kdysi k dominantám obce. V roce 1989 získala zámek, který postupně chátral už od roku 1948, společnost Unimax. Chyběly ale peníze na záchranné práce a zámek tak chátral.

Historický most v Ronově nad Sázavou
Historický most v Ronově nad Sázavou 771

Tříobloukový kamenný most ze 16. století v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi, patří mezi deset nejstarších mostů v Čechách. Podle některých pramenů je ještě dokonce o století starší a mohl by pamatovat doby, kdy krajem táhl vojevůdce Jan Žižka. Na jaře jej nejprve poničily kry, v dubnu pak traktor s těžkým nákladem.

Zámek Brtnice
Zámek Brtnice 652

Rozsáhlý areál renesančního zámku v obci Brtnice na Jihlavsku pochází z druhé poloviny 16. století. Poslední šlechtický rod opustil zámek v roce 1947. Od té doby sloužil jako sklady smíšeného zboží a postupně chátral.

Kostel sv. Víta v Zahrádce
Kostel sv. Víta v Zahrádce 178

Do 70. let minulého století leželo mezi Humpolcem a Ledčí nad Sázavou městečko Zahrádka. Při stavbě Želivské přehrady bylo zbořeno a zaplaveno vodou. Zbylo z něj pouze někdejší centrum s kašnou, sochou a kostelem. Ten nyní jako memento ční jen pár metrů nad hladinou přehrady.

Hrobka Pallavicinů v Jemnici
Hrobka Pallavicinů v Jemnici 68

Neoklasicistní mauzoleum v Jemnici na Třebíčsku bylo postavené v letech 1901 a 1902 pro členy rodiny Pallavicini. Stav nevyužívaného objektu se podle památkářů dlouhodobě zhoršuje.

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Režisér a rodák z Humpolce Jindřich Honzl (vlevo) na snímku z roku 1934 s...
Před 90 lety začala éra Voskovce, Wericha a humpoleckého rodáka Honzla

Letos je to 90 let, co začali spolupracovat a společně se proslavili Jiří Voskovec a Jan Werich s režisérem a humpoleckým rodákem Jindřichem Honzlem. Přímo ve...  celý článek

Větrnému mlýnu v Třebíči dnes chybí tolik charakteristické vrtule či lopaty. Po...
Unikátní mlýn na dřevní kůru má novou střechu, lopaty ale stále chybí

Novou šindelovou střechou svítí do dálky unikátní větrný mlýn v Třebíči. Ten už je několik generací neodmyslitelnou součástí třebíčské části Kanciborek a...  celý článek

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.