Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čarodějnice prý vraždily i vodou z kočky a psa. Skončily na hranici

  11:15aktualizováno  11:15
Také na Vysočině se na sklonku 16. století odehrávaly procesy s čarodějnicemi. Nechaly za sebou desítky mučených a upálených. Například obžaloba Lidmily Klimentky z Náměště zněla: vražda paní Mandy pomocí nalití vody z kočky a psa do jejích bot.

Nařčení stačilo k popravě, zbavit se jej bylo nemožné. Obrázek je z letáku o zapálení německého města Schiltach v roce 1531 „čarodějnicí“, která pak byla za toto své domnělé provinění upálena. Repro | foto: DE.WIKISOURCE.ORG

Zní to bizarně? Především je to morbidní. A šílené. Psal se totiž rok 1571 a po přiznání k ­uvedenému „zločinu“ byly upáleny dvě ženy. Vedle Lidmily Klimentky také Anna Maštálková z Náměště, která po dvou stupních mučení a následném zpřelámání na skřipci u bítešského soudu doznala, že byla svědkem zmíněné vraždy.

Skandální proces? Vůbec ne. Kolo příšerného mlýna procesů s čarodějnicemi se v 16. století na Žďársku a Bítešsku teprve dává do pohybu, až nabere zběsilých otáček.

„Na Žďársku bylo v ­souvislosti s čarodějnickými procesy v­letech 1571 až 1575 prokazatelně popraveno devět žen, ve výpovědích mučených byla ještě jména čtyř dalších, u kterých nelze vyloučit, že je potkal stejný osud. Na Bítešsku bylo podle zápisů ve smolné knize prokazatelně upáleno 22 žen, ve výpovědích mučených žen však vystupuje daleko větší počet udání, takže je možné, že do smolných knih nebyly zapsány všechny výslechy,“ uvedl brněnský archivář Josef Voborný, který se procesy na Vysočině zabýval.

Smolné knihy obsahují zápisy z výslechů v jurisdikcích daných hrdelních soudů - v tomto případě bítešského a tasovského. Právě tyto knihy jsou dnes takřka jediným dokladem, který umožňuje udělat si o horečnaté době protičarodějnických společenských psychóz přibližnou představu.

„Další stopou by mohly být místní názvy, například jméno jedné z bítešských ulic Na Spravedlnosti, kde bývalo popraviště,“ řekl Voborný.

Ačkoli čarodějnické procesy nejsou kapitolou, k níž by se dnes ještě někdo chtěl hrdě hlásit, v Bíteši o činnosti zdejšího hrdelního soudu povědomí přetrvává.

„Víme o dvou popravištích v Bíteši, novější bylo na konci ulice Na Spravedlnosti v místě, kde je dnes zrekultivovaný bývalý lom. Druhé bylo severně od Klečanského středního rybníka u bývalé zemské silnice z Jihlavy na Brno,“ řekl bítešský badatel Jan Zduba.

Třetím stupněm mučení bylo natahování na skřipec

První obětí série procesů byla podle Voborného Marta Nejezchlebka, kterou vyslýchali a upálili ve Žďáře. Nejezchlebka udala Annu Milotku a Markytu Popelářku, vyslýchané v Horné Bobrové, že umořily dítě pana Davida a škodily jeho dobytku. Prokazatelně upáleno bylo v roce 1571 také šest žen ze Zvole.

Obětí přibývalo jak na běžícím páse, který nešlo zastavit. Jedna obviněná udávala jinou, ta zase skupinu dalších. Jak by ne. „Třetím stupněm mučení bylo natahování na skřipec, při kterém docházelo k postupnému vykloubení rukou i nohou, což zapříčinilo, že každý, kdo byl takto vyslýchán, by se přiznal třeba i k vyvraždění celé vesnice,“ poznamenal archivář Voborný ve své práci o čarodějnických procesech pro Budišovský zpravodaj.

Voborný cituje, že tasovský hrdelní soud se po výslechu zdejší Doroty Vitouškové dozvěděl, že Dorota vyráběla jedovatou vodu tak, že „kočky slepé, psy slepé a zuby jedovaté na prach sušila a rtuť živou mezi to dávaly“ se ženou Sanikovou jejímu muži za to, že ji bil.

Série obvinění, mučení a poprav v­ roce 1576 se u žen z Břežky a Jasenice týkala „umoření Martina Čamina“, obviněné ženy z Naloučan na mučidlech doznaly, že „odnímaly mléka panským kojným“.

Na začátku mohla být obvinění z pouhé lidské závisti. „Není nepodstatné, že obviněné byly často vdovami a jejich majetek mohl být po popravě konfiskován,“ podotkl Voborný.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz