Hledači se do astronomy vytipovaných lokalit vrátili hned, jak roztál sníh....

Hledači se do astronomy vytipovaných lokalit vrátili hned, jak roztál sníh. Spolu s nimi i Tomáš Holenda (vlevo). | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Nálezce malého meteoritu má splněno, přesto chodí v předklonu dál

  • 1
Zatím jen dva meteority našli astronomové a dobrovolníci na Žďársku. Řádově tisíce kousků jasně zářícího meteoru, který dopadl na území mezi Vírskou přehradou a Bohdalovem loni 9. prosince, hledají kromě nich také desítky nadšenců.

Jakmile roztál sníh, objevily se na loukách skupinky lidí s očima zabodnutýma do země. Mezi dobrovolníky se pravidelně přidává i Tomáš Holenda z Havlíčkova Brodu. Právě amatérský astronom z pelhřimovského klubu našel první kamínek z vesmíru jedenáct dní po dopadu u Nové Vsi na Novoměstsku.

„Je to kolektivní dílo. Všichni musí dávat pozor a někdo má kliku,“ odmítá zásluhy nálezce 23. meteoritu s doloženým rodokmenem na světě. V první chvíli skromně tajil zásluhy i před svou manželkou.

Holenda ani po zimě ve své snaze neustává. „Už mám splněno, teď jsem tady jen do počtu,“ usmíval se, když se společně se třemi desítkami lidí před pár dny připojil k expedici jednoho odborného časopisu nedaleko Olešné.

Přestože od pádu jasně zářícího meteoru uplynuly téměř tři měsíce, počáteční nadšení jej neopouští. Osmapadesátiletý státní úředník a první porevoluční starosta Havlíčkova Brodu už prochodil hodiny a hodiny shrbený v předklonu a očima zabodnutýma do země.

Ani detektor kovů není zárukou

„Baví mě to pořád, už jsem v terénu asi popáté. Je to vždycky příjemná procházka v přírodě, není co ztratit, maximálně získáte,“ poukazuje se smíchem při hledání typicky černých kamínků o velikosti zaječího bobku nebo třešňové pecky.

Jeho meteorit váží pouhých šest gramů. Ten druhý, objevený 12. ledna, má 40 gramů. Je jasné, že bez dobrých očí a patřičného štěstí se hledači neobejdou. Ani detektor kovů není zárukou úspěchu.

„Nejlepší pomocník při hledání je jednoznačně KUD neboli Kotěrův univerzální detektor,“ ukazuje klacek, kterým obrací vše podezřelé. „Nemusíte tak holou rukou sahat na biometeority (bobky - pozn. red.), poslouží jako turistická hůlka nebo na čištění bot od bahna,“ líčí.

Šance, že objeví další kamínek, který je podle prvních laboratorních analýz starý 4,56 miliardy let, pořád existuje. Hledání však brzy zkomplikuje bující vegetace a práce na polích. Do terénu proto vyrazí Tomáš Holenda v příštích dnech znovu, společně se členy Jihlavského astronomického klubu.