V Jihlavě vzniká dvoupodlažní záchytka z kontejnerů, cena za noc se nezmění

  8:49aktualizováno  8:49
V areálu jihlavské nemocnice vzniká nová budova protialkoholní záchytné stanice. Pracovníci firmy si staveniště převzali před měsícem a půl a od počátku příštího roku by nová záchytka měla fungovat. Dvoupodlažní budova bude sestavena z bytových kontejnerů.

Na místě budoucí protialkoholní záchytné stanice se teprve začíná pracovat. Za pouhé tři měsíce by už nové zařízení mělo fungovat. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Momentálně dělají inženýrské sítě a jsou před dokončením základové desky. Měli by to stihnout do 2. listopadu tak, aby mohla nastoupit druhá firma, která bude montovat jednotlivé moduly, z nichž bude záchytka sestavená,“ říká provozně technický náměstek nemocnice Alexander Filip.

Právě jihlavská nemocnice bude od prvního listopadového dne novým provozovatelem jediné záchytné stanice na Vysočině. Vystřídá stávající Služby města Jihlavy (SMJ), které záchytnou stanici dál odmítly provozovat.

Nová stanice nahradí stávající budovu, která nevyhovuje zejména požadavkům nové legislativy na velikost plochy jednotlivých kójí pro pacienty, dispozičního uspořádání a požadavkům na hygienické a přístrojové vybavení.

„Předpokládáme, že do konce roku bude vše postaveno a nejpozději od 1. ledna 2019 by záchytka mohla fungovat v novém,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Podle výsledků kontrolního dne, který se uskutečnil minulý týden, je, jak sdělil náměstek Filip, termín dokončení stavby reálný.

Kraj Vysočina se jako zřizovatel nerozhodl pro klasickou zděnou stavbu, ale modulární systém, který výstavbu záchytky urychlí. V novém zařízení bude k dispozici deset samostatných pokojů, přijímací místnost, vyšetřovna, izolace, sociální zázemí, pracoviště pro personál a sklady.

Místo osmi milionů osmnáct. Cenu navýší příprava pozemku

Původně měla nová protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě stát kolem osmi až deseti milionů korun, nakonec je cena téměř dvakrát vyšší. Vyšplhala se na téměř 18 milionů korun.

Fotogalerie

„Cena vlastní budovy není o moc vyšší, než jsme uvažovali. Prodražily se všechny ostatní záležitosti. Těch zbývajících osm milionů je suma, kterou spolknou přípravné práce: úprava pozemku, napojení na infrastrukturu nemocnice, na kotelnu a tak dále. Stavba musí splňovat i nízkoenergetické požadavky,“ vypočítává Novotný.

S navýšením ceny nemá problém ani krajská opoziční KDU-ČSL. „O 30 procent stoupla cena stavebních prací a je i přebytek poptávky nad možnosti stavebních firem. Ta částka mě nepřekvapuje,“ pravil krajský zastupitel Jaromír Kalina.

S přechodem na nového provozovatele se pro potencionální klienty záchytky od listopadu nic nezmění. Cena za vystřízlivění pod dohledem zdravotníků by měla být stále stejná, tedy čtyři tisíce korun. „Zvýšení nepředpokládáme,“ pověděl náměstek Novotný.

Platově si polepší zaměstnanci záchytky, budou z nich zdravotníci

Otázkou ovšem je, kolik z nich tuto částku skutečně uhradí. Například loni z 1 062 zachycených opilců na místě zaplatilo jenom 262 lidí.

Kdo si finančně polepší, to budou od 1. listopadu někteří zdravotničtí pracovníci záchytky. „Nahlížíme na ně jako na zdravotnický personál, tudíž musí být zařazeni do platových tabulek pro zdravotníky. U stávajícího provozovatele záchytky tyto kategorie neměli,“ podotkl Novotný.

Než se přestěhuje protialkoholní záchytná stanice do nového, bude ještě několik měsíců ve stávající budově, která však neodpovídá požadavkům nové legislativy. Vyhláška ministerstva zdravotnictví platí od loňského roku a provozovatelé záchytek mají lhůtu do konce října, aby podmínky splnili.

Podle vyhlášky například musí pokoj pro pacienty mít minimální plochu na jedno lůžko pět metrů čtverečních a minimální plocha pokoje musí být osm metrů čtverečních. V pokoji také musí být přímé denní osvětlení, signalizační zařízení či toalety oddělené zástěnou.

O provoz záchytné stanice nebyl zájem, SMJ tratily 1,6 milionu

Kraj Vysočina předpokládá, že rovněž v současné budově záchytky udělá drobné úpravy, aby vyhlášce vyhověl.

„Uvidíme, co budeme ve stávajících prostorech schopni upravit. Neumím to teď odhadnout. Přinejhorším se dá na přechodnou dobu omezit kapacita, aby místo odpovídalo vyhláškovým povinnostem. Ale jako zřizovatel jsme schopni na těch pár měsíců přijmout na sebe riziko,“ dodal Novotný.

Kraj řešil provozovatele záchytky od podzimu minulého roku, kdy ten současný - Služby města Jihlava - vypověděl stávající smlouvu. Na vypsanou veřejnou zakázku na nového provozovatele nereagoval žádný zájemce, přestože Kraj Vysočina avizoval, že je připraven s ohledem na aktuální legislativní prostředí, respektovat realistické navýšení úhrady za tuto službu.

Služby města Jihlavy opakovaně tvrdí, že na provozu záchytky finančně tratí. Ročně to je kolem 1,6 milionu korun.

Se SMJ se Kraj Vysočina nakonec dohodl na provozování záchytky do 31. října s tím, že od prvního listopadového dne ji převezme pod svá křídla Nemocnice Jihlava.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Opravte kaverny a rozšiřte pruhy na D1 u Humpolce, nařizuje ŘSD stavbařům

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 103. kilometru dálnice D1 u Větrného...

Ředitelství silnic a dálnic vyzvalo firmu Geosan Group, která v konsorciu opravuje kritický úsek D1 u Humpolce, aby...

Kapela Jelen si dá skoro půlroční pauzu a vrátí se domů do Přibyslavi

Jelen čili (zleva) Tomáš Málek, Martin Kasal, Kateřina Tichá, Jindra Polák,...

Ještě tento týden absolvuje kapela Jelen vyprodané vánoční koncerty v Brně a Praze. Pak si dají její členové...

Jak zajistit led pro mládež? V Jihlavě plánují koupit další kluziště

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Jihlava se připravuje na koupi další ledové plochy. Po dobu, kdy se bude stavět nový Horácký zimní stadion, by mohlo ve...

Najdete na iDNES.cz