V Jihlavě vzniká dvoupodlažní záchytka z kontejnerů, cena za noc se nezmění

  8:49aktualizováno  8:49
V areálu jihlavské nemocnice vzniká nová budova protialkoholní záchytné stanice. Pracovníci firmy si staveniště převzali před měsícem a půl a od počátku příštího roku by nová záchytka měla fungovat. Dvoupodlažní budova bude sestavena z bytových kontejnerů.

Na místě budoucí protialkoholní záchytné stanice se teprve začíná pracovat. Za pouhé tři měsíce by už nové zařízení mělo fungovat. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Momentálně dělají inženýrské sítě a jsou před dokončením základové desky. Měli by to stihnout do 2. listopadu tak, aby mohla nastoupit druhá firma, která bude montovat jednotlivé moduly, z nichž bude záchytka sestavená,“ říká provozně technický náměstek nemocnice Alexander Filip.

Právě jihlavská nemocnice bude od prvního listopadového dne novým provozovatelem jediné záchytné stanice na Vysočině. Vystřídá stávající Služby města Jihlavy (SMJ), které záchytnou stanici dál odmítly provozovat.

Nová stanice nahradí stávající budovu, která nevyhovuje zejména požadavkům nové legislativy na velikost plochy jednotlivých kójí pro pacienty, dispozičního uspořádání a požadavkům na hygienické a přístrojové vybavení.

„Předpokládáme, že do konce roku bude vše postaveno a nejpozději od 1. ledna 2019 by záchytka mohla fungovat v novém,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Podle výsledků kontrolního dne, který se uskutečnil minulý týden, je, jak sdělil náměstek Filip, termín dokončení stavby reálný.

Kraj Vysočina se jako zřizovatel nerozhodl pro klasickou zděnou stavbu, ale modulární systém, který výstavbu záchytky urychlí. V novém zařízení bude k dispozici deset samostatných pokojů, přijímací místnost, vyšetřovna, izolace, sociální zázemí, pracoviště pro personál a sklady.

Místo osmi milionů osmnáct. Cenu navýší příprava pozemku

Původně měla nová protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě stát kolem osmi až deseti milionů korun, nakonec je cena téměř dvakrát vyšší. Vyšplhala se na téměř 18 milionů korun.

Fotogalerie

„Cena vlastní budovy není o moc vyšší, než jsme uvažovali. Prodražily se všechny ostatní záležitosti. Těch zbývajících osm milionů je suma, kterou spolknou přípravné práce: úprava pozemku, napojení na infrastrukturu nemocnice, na kotelnu a tak dále. Stavba musí splňovat i nízkoenergetické požadavky,“ vypočítává Novotný.

S navýšením ceny nemá problém ani krajská opoziční KDU-ČSL. „O 30 procent stoupla cena stavebních prací a je i přebytek poptávky nad možnosti stavebních firem. Ta částka mě nepřekvapuje,“ pravil krajský zastupitel Jaromír Kalina.

S přechodem na nového provozovatele se pro potencionální klienty záchytky od listopadu nic nezmění. Cena za vystřízlivění pod dohledem zdravotníků by měla být stále stejná, tedy čtyři tisíce korun. „Zvýšení nepředpokládáme,“ pověděl náměstek Novotný.

Platově si polepší zaměstnanci záchytky, budou z nich zdravotníci

Otázkou ovšem je, kolik z nich tuto částku skutečně uhradí. Například loni z 1 062 zachycených opilců na místě zaplatilo jenom 262 lidí.

Kdo si finančně polepší, to budou od 1. listopadu někteří zdravotničtí pracovníci záchytky. „Nahlížíme na ně jako na zdravotnický personál, tudíž musí být zařazeni do platových tabulek pro zdravotníky. U stávajícího provozovatele záchytky tyto kategorie neměli,“ podotkl Novotný.

Než se přestěhuje protialkoholní záchytná stanice do nového, bude ještě několik měsíců ve stávající budově, která však neodpovídá požadavkům nové legislativy. Vyhláška ministerstva zdravotnictví platí od loňského roku a provozovatelé záchytek mají lhůtu do konce října, aby podmínky splnili.

Podle vyhlášky například musí pokoj pro pacienty mít minimální plochu na jedno lůžko pět metrů čtverečních a minimální plocha pokoje musí být osm metrů čtverečních. V pokoji také musí být přímé denní osvětlení, signalizační zařízení či toalety oddělené zástěnou.

O provoz záchytné stanice nebyl zájem, SMJ tratily 1,6 milionu

Kraj Vysočina předpokládá, že rovněž v současné budově záchytky udělá drobné úpravy, aby vyhlášce vyhověl.

„Uvidíme, co budeme ve stávajících prostorech schopni upravit. Neumím to teď odhadnout. Přinejhorším se dá na přechodnou dobu omezit kapacita, aby místo odpovídalo vyhláškovým povinnostem. Ale jako zřizovatel jsme schopni na těch pár měsíců přijmout na sebe riziko,“ dodal Novotný.

Kraj řešil provozovatele záchytky od podzimu minulého roku, kdy ten současný - Služby města Jihlava - vypověděl stávající smlouvu. Na vypsanou veřejnou zakázku na nového provozovatele nereagoval žádný zájemce, přestože Kraj Vysočina avizoval, že je připraven s ohledem na aktuální legislativní prostředí, respektovat realistické navýšení úhrady za tuto službu.

Služby města Jihlavy opakovaně tvrdí, že na provozu záchytky finančně tratí. Ročně to je kolem 1,6 milionu korun.

Se SMJ se Kraj Vysočina nakonec dohodl na provozování záchytky do 31. října s tím, že od prvního listopadového dne ji převezme pod svá křídla Nemocnice Jihlava.Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Referendum vyhnalo Penny od Beranova. Je to chyba, říká část obyvatel

Takto mělo logistické centrum společnosti Penny Market ve Velkém Beranově dle...

Lidé z Velkého Beranova, ležícího kousek od dálnice D1 nedaleko Jihlavy, odmítli velký sklad Penny Marketu. Jeden z...

Češi nejsou Francouzi. Chtějí kozí mléko, ale bez aroma, směje se farmář

Manželé Dvorští se rozhodli pro chov hnědých koz, které nejsou v Česku tak...

Před třinácti lety dokončili manželé Dvorští rekonstrukci bývalého statku v Olešence u Přibyslavi a začali ekologicky...

Najdete na iDNES.cz