Některé aleje stromů u krajských silnic čeká v listopadu ozdravná kúra. Ilustrační foto

Některé aleje stromů u krajských silnic čeká v listopadu ozdravná kúra. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Aleje u silnic čeká ozdravná kúra, kraj plánuje revitalizovat i některé parky

  • 0
Už v listopadu by mohla začít ozdravná kúra osmi alejí lemujících silnice. Krajská správa už podala žádosti, které musí schválit Státní fond životního prostředí. Prořezávat či kácet by se začalo třeba ve stromořadích u cest z Petrovic na Humpolec, z Jinošova na Kralice či z Batelova na Třešť.

"Stav stromů pravidelně kontrolují dendrologové, kteří určí, jaké ošetření je nejlepší. Důraz klademe hlavně na bezpečnost účastníků silničního provozu a stav stromů," vysvětlil Aleš Fučík z krajské správy silnic.

Odborníci mohou dojít k několika závěrům: strom pokácet celý, na torzo, doporučit řezy či vazby. Dbají na to, aby zdravý strom zůstal stát a aleje byly zachovány. "Pokud se strom skácí, vysadíme místo něj minimálně jeden nový," potvrdil Fučík.

Pokud vše půjde dobře, s revitalizací některých stromořadí se začne už letos na podzim. "Se stromy můžeme pracovat pouze v období vegetačního klidu. Zřejmě bychom tedy mohli začít už v listopadu," upozornil Fučík.

Péči by potřebovala i zeleň v parcích

Ozdravení potřebují nejen aleje u silnic, ale i parky a další zelené plochy na Vysočině. Celkem bylo do Státního fondu životního prostředí ČR zasláno za kraj Vysočina 45 žádostí. Šest jich podal sám kraj.

"Doporučili jsme Státnímu fondu ke schválení všech 45 žádostí různých organizací. Přímo kraj Vysočina jich podal šest. Jeden, revitalizace parku v Dětském domově v Budkově, již uspěl v lednu, ostatní projekty jsme ke schválení podali v následujících výzvách," upřesnil Marek Brom z krajského odboru životního. Verdikt se žadatelé dozvědí do konce roku.

Projekty kraje se týkají znovuoživení parků v ústavech sociální péče, dětských domovech a domovech pro seniory. Zřizovatel chce především ochránit návštěvníky před padajícími stromy či větvemi, prořezat suché koruny nebo omladit zeleň. Z vlastních finančních zdrojů potom pořídí základní, nejnutnější mobiliář.

"Připravujeme další tři projekty, chceme investovat do obnovy parků, které byly před devětaosmdesátým rokem silně zanedbávané a kde tráví volný čas nejen klienti zařízení, ale i další návštěvníci, protože všechny parky jsou veřejně přístupné," vysvětlil Brom.

Jedním z parků, které chce kraj obnovit, je u Dětského domova Nová Ves u Chotěboře. Tady mají se stromy problémy. "Stromy jsou tady už velmi staré. Tak padesát let se o ně nikdo nestaral. V loňském roce nám při bouřkách nějaké spadly. Jsou v hrozném stavu," vykreslila situaci ředitelka zařízení Etela Coufalová.