Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava změnila akustiku sálu. To radši hrát v tělocvičně, říká jazzman

  8:52aktualizováno  8:52
Letošní ročník hudebního festivalu Fest Jazz v Havlíčkově Brodě měl být určen i dětem. Pořadatelé pro ně připravovali sérii vzdělávacích vystoupení v sále Staré radnice. Z edukačních hodin však nic nebude. Sál, který nechalo město za mnoho milionů rekonstruovat, není po opravě pro tuto hudbu vhodný.

Sál Staré radnice po nákladné rekonstrukci přišel o koberce a kožené sedačky. | foto: Region Vysočina

„Opticky dnes vypadá sál skvěle. Jsou to nádherné prostory. Bohužel, na některé hudební projekty se akusticky nehodí. Zjevně si radnice při rekonstrukci nepřizvala žádného odborníka na akustiku,“ prohlásil hudebník Martin Petrák.

Brodský fagotista a dirigent, který je zakladatelem a členem řady hudebních uskupení a v roce 2005 se stal členem České filharmonie, pořádá v Havlíčkově Brodě týdenní jazzový festival Fest Jazz. Jeho součástí se měl stát i speciální program pro školy. Od města na něj dostal osmdesátitisícovou dotaci. Jenže když Petrák vstoupil do nového sálu, vše se změnilo.

„V původním sále byl koberec a byly obložené některé stěny. Nyní je tam plovoucí podlaha, zdi holé. Zvuk se tam příliš odráží. Sál s půlkulatým stropem je dlouhý a působí jako tunel. Zvuk přes něj letí tři vteřiny a změní se v něco, čemu říkáme totální masakr,“ popisuje.

Rozhodl se proto edukační hodiny v městském sále nepořádat a dotaci městu vrátit. „To už by bylo lepší dělat podobné věci v tělocvičně,“ poznamenal.

Vše je, jak má být, akustika je ideální, tvrdí radnice

Že je akustika nového sálu jiná, místostarosta města Libor Honzárek (TOP 09) připouští. Trvá však na tom, že je vše přesně tak, jak být má. „Sál má nejlepší možné parametry i ozvučení. Má určitou ozvěnu, jeho akustika je podobná té v chrámech či kostelech. Pro komorní a vážnou hudbu je to ideální,“ konstatoval.

Jak dodal, akustiku si prý pochvaloval i technický zástupce houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. „Byl se v Brodě podívat. Tvrdil, že je to jeden z nejlepších sálů a že do něho Svěcený určitě přijede zahrát,“ zmínil místostarosta.

Že se ale prostor ve Staré radnici nehodí pro všechny typy hudebních vystoupení, přiznává i ředitel základní umělecké školy Jindřich Macek. Sám už zde vystupoval, hrál na loutnu. „Akustika se více otevřela,“ popisuje.

Podle něj v sále velice dobře zní jeden nástroj. „To je pak perfektní,“ říká. Pokud je však nástrojů více, nebo dokonce hraje menší orchestr, už to dobré není. „Mám tam teď hrát duet a sám jsem zvědav, jaké to bude,“ dodal.

Stačilo by občas natáhnout koberec, navrhují hudebníci

Stížnosti na akustiku jsou vodou na mlýn brodské opozici. Zvláště v té souvislosti, že město vydalo na několikaletou rekonstrukci celé Staré radnice sumu blížící se stu milionů korun. „To se to za tu cenu nemohlo udělat pořádně? Kdejaký klub má lepší akustiku než sál ve Staré radnici,“ rýpl si komunista Zdeněk Dobrý.

Podle obou hudebníků za změnou šíření zvuku v sále je především odstranění koberců. Proto, jak navrhují, by nebylo od věci je do sálu zakoupit a při určitých příležitostech natáhnout. Na rozdíl od původních těžkých křesel jsou v hledišti lehké židle a položit pod ně koberec by nebyl takový problém.

„Bylo by tak možné akustiku uzpůsobit dané příležitosti, bylo by to operativnější,“ myslí si o takovém řešení Jindřich Macek.

Martin Petrák by se nebál vyzkoušet ještě jednu a mnohem více revoluční techniku. Pódium by přenesl doprostřed sálu, kolem kterého by diváci seděli po obou stranách. „Chce to opravdu všechno vyzkoušet - různé nástroje, různé typy hudby, sólisty, menší skupiny až třeba po orchestr. To se však mělo udělat už při rekonstrukci,“ řekl.

V novém sále našel ještě jeden drobný nedostatek - kruhové osvětlení. Pro diváky je sice nádherné, ne tak už ale pro vystupující hudebníky. „Na pódiu světla nejsou, je špatně vidět na noty,“ dodal Martin Petrák.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

V Jihlavě to opět vře. Ředitel vodařů je pod palbou kvůli dvěma funkcím

Náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kalinu (vpravo) zpráva o zrušení trestního...

Jeden muž a dvě řídící funkce. První v městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Druhá v soukromé...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Najdete na iDNES.cz