Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Tomáš Hájek, MAFRA

Radioaktivní mrak bude za 71 minut u nás, zjistili Rakušané s balonky

  • 365
Od jaderné elektrárny v Dukovanech vylétly balonky. Aktivisté organizace Global 2000 je vybavili GPS a sledovali jejich signál. Zjistili, že po hodině a čtvrt překročily rakouskou hranici. Stejně tak podle nich může postupovat radioaktivní mrak. Pro rozšíření elektrárny proto chtějí další povolení.

Aktivisté z Rakouska a z České republiky vypustili balonky od dukovanské jaderné elektrárny u příležitosti třiceti let provozu prvního reaktoru. Opatřili je GPS a monitorovali jejich cestu. Let balonků podle nich simuloval šíření radioaktivního mraku v případě fatální havárie v elektrárně.

„Tato technický náročná akce, která se nám podařila poprvé, na speciální mapě zobrazuje, že radioaktivní mrak se v případě havárie rozšíří přes hranice rychleji, než varování o nebezpečí od provozovatele jaderné elektrárny Dukovany. Státní úřad pro jadernou bezpečnost ČR v mnoha případech nereaguje vůbec,“ tvrdí Reinhard Uhrig, aktivista z organizace Global 2000.

Formu a účel pokusu striktně odmítla ředitelka onoho úřadu Dana Drábová. „Na takovéto katastrofické fabulace vůbec nebudu reagovat. Psal to vůbec Global 2000? Od nich jsem zvyklá na technicky fundovanější znalosti. Tak, jak je znám, toto mi k nim nesedí,“ řekla doslova.

Ve zprávě organizace upozornila na událost z loňského listopadu, kdy provozovatelé oznámili výpadek na třetím a čtvrtém reaktoru po několika dnech. „V případě vážné havárie by to v žádném případě nestačilo, aby bylo učiněno efektivní opatření k ochraně obyvatelstva,“ prohlásil Uhrig.

Mají obavy, že by si jodidové tablety nevzali včas

Podle odborníků a personálu elektrárny však v listopadu nešlo o žádnou vážnou poruchu, ale o řízená odstavení výrobních bloků z provozu. S reaktory neměla nic společného. Jak dodali, dokonce se dalo uvažovat o opravě za provozu. Přesto nakonec elektrárna přikročila k nejkonzervativnější variantě. Informace o neplánovaných odstávkách byla hned na webu společnosti ČEZ, bezpečnost zaměstnanců a veřejnosti nebyla jakkoli ohrožená, ujistili.

Balonky vystoupaly od západních chladících věží prvního a druhého reaktoru v Dukovanech a letěly společně s párou z chladicích věží směrem na jih. GPS zaznamenala nejvyšší rychlost 66 kilometrů za hodinu. Po hodině a 11 minutách byl první balon s GPS lokalizován na rakouském území mezi obcemi Horn a Gars am Kamp.

Aktivisté se obávají, že by v případě havárie lidé neměli čas vzít si speciální jodidové tablety. Ty při včasném podání mohou po zasažení radioaktivitou pomoci. Dostávají je lidé ve dvacetikilometrovém ochranném pásmu elektrárny, jež zahrnuje 142 obcí, a podle aktivistů i v Rakousku.

„Jednoduchý test s balonky dokázal, jak rychle se radioaktivní látky rozšíří a jak málo času je k poskytnutí efektivní ochrany obyvatelstva,“ říká Uhrig. Podle něho rakouská koncepce zásobení jodovými tabletkami stačí k ochraně obyvatelstva, ovšem za předpokladu okamžitého ohlášení havárie.

Opakované ujišťování o bezpečnosti nestačí, aktivisté chtějí EIA

Podle představitelů dukovanské jaderné elektrárny je však celý pokus s balonky poněkud zcestný. „Nelze to zobecňovat. Každý den fouká vítr jinak a že by vál k Rakousku, není nikterak časté,“ tvrdí mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Hlavní však je, že podle něho k tak vážné havárii, aby unikl radioaktivní mrak do ovzduší nemůže dojít. „Bezpečnost elektrárny je na nejvyšší možné úrovni, podnikáme další a další opatření, aby byla ještě výš. Elektrárnu provozujeme tak, abychom nedaleko ní i my mohli žít s našimi rodinami bez obav,“ dodal.

Organizace Global 2000 však i na základě pokusu s balonky žádá o nové posouzení vlivu provozu elektrárny na životní prostředí. Takzvaný proces EIA je podle ní při prodloužení provozní doby reaktoru nutný.

Pro svůj požadavek spolu s partnerskými organizacemi nasbírala Global 2000 přes 60 tisíc podpisů. Dokument předala rakouskému ministrovi životního prostředí.

Podívejte se na reportáž o cvičení při úniku radioaktivity v Dukovanech:

26. listopadu 2008

,