K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici...

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Aktivisté kvůli referendu podali žalobu. Zaměnili v ní Jihlavu s Plzní

  • 12
Přípravný výbor jihlavského referenda o spalovně podal prostřednictvím advokáta Tomáše Marka žalobu na město Jihlava. V textu však několikrát zaměnil Jihlavu s Plzní. Už podali opravu a stále doufají, že termín referenda v Jihlavě s podzimními volbami stihnou.

Žalobu podal osobně 22. srpna na pobočku krajského soudu v Jihlavě zmocněnec přípravného výboru referenda a lídr Strany zelených v podzimních komunálních volbách Vít Prchal. Ani on si ale chyb v textu nevšiml.

„Jako zmocněnec jsem nesl žalobu na soud. Četl jsem ji, ale ty chyby jsem přehlédl,“ přiznal Prchal. 

V žalobě se například píše, že navrhovatel podal u Magistrátu města Jihlavy návrh na vyhlášení místního referenda na území statutárního města Plzeň. Město Plzeň se v textu nesmyslně objevuje vícekrát, jednou dokonce s překlepem „v Plnzni“.

„O těch chybách ale už víme, už jsme je opravili a podali jsme na soud opravu, zařizoval to právník, víc to není třeba vysvětlovat,“ dodal Prchal.

Žalobu dával dohromady jihlavský advokát Tomáš Marek. „V některých případech jsem tam používal rozsudky již existující, které byly potvrzené,“ vysvětlil záměnu města Jihlavy s Plzní v textu Marek.

Podle vyjádření Prchala žalobu zpracoval advokát Marek za předem domluvenou taxu. „Bylo to na principu služby za úplatu. Ale nezapírám, že se známe, je to do jisté míry nutnost, aby ten právník měl k naší věci vztah a věděl, o co se jedná,“ dodal Prchal.

A Marek sám nezastírá náklonnost k tématu odmítání spalovny. „Podporuji iniciativu z toho důvodu, že nemám jistotu, že magistrát bude postupovat transparentně, dodnes tak nepostupoval,“ řekl Marek.

Ani samotný záměr spalovny se mu nelíbí. „Je to podnikatelský záměr, kvůli kterému ve finále odpadu ještě přibude, protože bude důležitý podnikatelský výnos,“ zmínil Marek.

Stihnout referendum s volbami je pořád ještě možné

Soud má třicet dní na to, aby ve věci rozhodl. Aktivisté si přitom přáli vyhlásit referendum současně s podzimními komunálními volbami. Termín už je tedy šibeniční. „Je to už úplně na hraně, pokud soud rozhodne v nejzazším termínu, ale snad by to ještě šlo. My doufáme, že soud rozhodne dříve,“ dodal Prchal.

Oprava žaloby na lhůty pro rozhodnutí podle Prchala nebude mít vliv.

„Chyby ve zpracování žaloby bohužel jen potvrzují ledabylý přístup aktivistů k řešení komunálního odpadu od samého počátku, kdy přehlížejí řadu složitých otázek,“ reagoval na omyl iniciátorů mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Aktivisté podle něj nejsou schopni popsat dopady referenda, ale ani překontrolovat duplicitní podpisy na podpisových listinách. „Čímž dostali více než sto lidí do konfliktu se zákonem,“ připomněl mluvčí radnice Tulis pokutování lidí, kteří vícekrát podepsali petici (více čtěte zde).