Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté kvůli referendu podali žalobu. Zaměnili v ní Jihlavu s Plzní

  12:02aktualizováno  12:02
Přípravný výbor jihlavského referenda o spalovně podal prostřednictvím advokáta Tomáše Marka žalobu na město Jihlava. V textu však několikrát zaměnil Jihlavu s Plzní. Už podali opravu a stále doufají, že termín referenda v Jihlavě s podzimními volbami stihnou.

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žalobu podal osobně 22. srpna na pobočku krajského soudu v Jihlavě zmocněnec přípravného výboru referenda a lídr Strany zelených v podzimních komunálních volbách Vít Prchal. Ani on si ale chyb v textu nevšiml.

„Jako zmocněnec jsem nesl žalobu na soud. Četl jsem ji, ale ty chyby jsem přehlédl,“ přiznal Prchal. 

V žalobě se například píše, že navrhovatel podal u Magistrátu města Jihlavy návrh na vyhlášení místního referenda na území statutárního města Plzeň. Město Plzeň se v textu nesmyslně objevuje vícekrát, jednou dokonce s překlepem „v Plnzni“.

„O těch chybách ale už víme, už jsme je opravili a podali jsme na soud opravu, zařizoval to právník, víc to není třeba vysvětlovat,“ dodal Prchal.

Žalobu dával dohromady jihlavský advokát Tomáš Marek. „V některých případech jsem tam používal rozsudky již existující, které byly potvrzené,“ vysvětlil záměnu města Jihlavy s Plzní v textu Marek.

Podle vyjádření Prchala žalobu zpracoval advokát Marek za předem domluvenou taxu. „Bylo to na principu služby za úplatu. Ale nezapírám, že se známe, je to do jisté míry nutnost, aby ten právník měl k naší věci vztah a věděl, o co se jedná,“ dodal Prchal.

A Marek sám nezastírá náklonnost k tématu odmítání spalovny. „Podporuji iniciativu z toho důvodu, že nemám jistotu, že magistrát bude postupovat transparentně, dodnes tak nepostupoval,“ řekl Marek.

Ani samotný záměr spalovny se mu nelíbí. „Je to podnikatelský záměr, kvůli kterému ve finále odpadu ještě přibude, protože bude důležitý podnikatelský výnos,“ zmínil Marek.

Stihnout referendum s volbami je pořád ještě možné

Soud má třicet dní na to, aby ve věci rozhodl. Aktivisté si přitom přáli vyhlásit referendum současně s podzimními komunálními volbami. Termín už je tedy šibeniční. „Je to už úplně na hraně, pokud soud rozhodne v nejzazším termínu, ale snad by to ještě šlo. My doufáme, že soud rozhodne dříve,“ dodal Prchal.

Oprava žaloby na lhůty pro rozhodnutí podle Prchala nebude mít vliv.

„Chyby ve zpracování žaloby bohužel jen potvrzují ledabylý přístup aktivistů k řešení komunálního odpadu od samého počátku, kdy přehlížejí řadu složitých otázek,“ reagoval na omyl iniciátorů mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Aktivisté podle něj nejsou schopni popsat dopady referenda, ale ani překontrolovat duplicitní podpisy na podpisových listinách. „Čímž dostali více než sto lidí do konfliktu se zákonem,“ připomněl mluvčí radnice Tulis pokutování lidí, kteří vícekrát podepsali petici (více čtěte zde).Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Najdete na iDNES.cz