Studenti zřejmě nakonec budou moci na třebířské vysoké škole studovat dál. Jeji vedení hlásí, že podmínky akreditace splní.

Studenti zřejmě nakonec budou moci na třebířské vysoké škole studovat dál. Jeji vedení hlásí, že podmínky akreditace splní. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vysoká škola v Třebíči má naději, šance na akreditaci ještě neumřela

  • 0
Akreditační komise poslala po dlouhé době do Třebíče první příznivé zprávy. Západomoravská vysoká škola by, zdá se, přeci jen mohla získat potřebnou akreditaci. "Spadl mi obrovský balvan ze srdce. Muselo to být slyšet až ve Vídni," řekl třebíčský starosta Pavel Heřman.

Po dlouhých měsících nejistoty zavládla na Západomoravské vysoké škole lepší nálada. Instituce, která hledá svou novou tvář, se pokoušela akreditovat nové obory, ale nedařilo se jí to.

Západomoravská vysoká škola

* Vznikla v roce 2003, má 387 studentů tříletých bakalářských oborů.

* Zřizovatelem jsou město Třebíč, Hospodářská komora Třebíč a firma Vivat Academia.

V pořadí poslední pokus však vypadá více než nadějně. Navrhovaná koncepce tříletého bakalářského oboru Udržitelný rozvoj regionu a krajiny má proces akreditace pouze pozastavený, definitivní rozhodnutí komise padne v červnu.

Rektor školy Marek Matějek vidí velkou šanci, že se nakonec v příštím akademickém roce v Třebíči otevře nový obor pro prvních odhadem třicet studentů. "Jdeme správným směrem," řekl.

Optimistou je i člen správní rady, třebíčský starosta Pavel Heřman. "Nový tým, který se na škole utvořil, odvedl obrovský kus práce," zdůraznil.

Co komise škole při pohledu na koncepci nového oboru vytýká? "Musí zúžit profil absolventa, aby odpovídal skladbě studijních předmětů. Je nutné zařadit do předmětu biologie témata obsahující houby, prvoky, prokaryota a viry, která jsou podstatná pro zvládnutí problematiky ochrany vod či půdy nebo při zpracování odpadů," píše se ve zprávě z dubnového zasedání komise.

"Pořád to berou velmi zeširoka, to je to, na co stále dokola poukazujeme," poznamenala předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Školné se příliš nezmění, platit se bude 18 tisíc za semestr

Rektor Matějek v tom nevidí nepřekročitelnou překážku. "Výhrady jsou natolik konkrétní, že se s nimi dá dobře pracovat, jsou uchopitelné. Už nezní kritika toho nejzásadnějšího, tedy úrovně pedagogů. Pro výuku se nám podařilo zajistit celou řadu vynikajících kapacit. Obor bude zastřešovat odborník na technologii nakládání s odpady Miroslav Andrt," konstatoval rektor.

Pokud se škole podaří do června doladit vše podle požadavků hodnotitelů a obor dostane zelenou, rektor Matějek říká, že se dá stihnout přijmout přes prázdniny nové studenty.

Bude o nový obor zájem? "Samozřejmě jsme si nejprve udělali průzkum, co je pro nás reálné. O tento obor zájem bude, protože se jeho absolventi dobře uplatní v regionu. V úřadech i agenturách, které se zabývají ekologií a životním prostředím, také v odpadovém hospodářství. Absolventi budou připraveni i na možnost navazujícího magisterského studia," přiblížil Matějek.

ZMVŠ je soukromá vysoká škola, platí se tu školné. "Mělo by zůstat v podobné výši jako dosud, tedy někde okolo částky 18 tisíc korun za semestr," naznačil rektor.

Na škole se vyučují další čtyři obory, do kterých už z rozhodnutí ministerstva školství na doporučení Akreditační komise nelze přijímat nové studenty. Pouze mohou dostudovat ti stávající, mají na to čas do konce října 2017.

"Rádi bychom časem připravili další obory k akreditaci. Myslím si, že rozumnější je mít méně studentů a kvalitní výuku, která škole zvedne prestiž," dodal Marek Matějek.