Ježek bělobřichý

Ježek bělobřichý | foto: Zoo Jihlava

Sponzoři jihlavské zoo jsou patrioti, peníze posílají hlavně ježkům

  • 1
Zájem o adopci zvířat v jihlavské zoologické zahradě roste. Oproti roku 2015 loni sponzoři uzavřeli o 15 darovacích smluv více. Celkový součet 114 uzavřených smluv během jediného roku je dosud nejvíc v historii zahrady. Nejvíce zájemců je o ježka, který je jedním ze symbolů Jihlavy, je i v městském znaku.

„Ano, adopce ježků s tím pravděpodobně souvisí. Navíc je tu také stejnojmenný pivovar. Tohle zvíře je zkrátka u Jihlavanů opravdu velmi oblíbené,“ potvrzuje s úsměvem mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč.

Zvířata v jihlavské zoo

Vedle ježka ušatého a bělobřichého si však podle něj na nezájem nemohou stěžovat například ani surikaty.

Naopak sponzory většinou marně vyhlížejí různé druhy plazů.

„Konkrétně se jedná o anakondy, hroznýšovce, hroznýše, felsumy či varany,“ vypočítává Maláč většinou opomíjená zvířata.

„A vedle nich jsou to také třeba morče bolivijské, křeček velký, pelikáni a loriové,“ dodává.

Dohromady přispěli sponzoři skoro půl milionem korun

Jihlavská zoo aktuálně čítá na dvě stovky nejrůznějších druhů zvířat. „Takže si určitě každý vybere to své, aniž by se o ně třeba musel dělit s někým jiným,“ vzkazuje Maláč.

Z celkového počtu zvířat loni našlo svoje adoptivní rodiče 57 druhů. V přepočtu na peníze to znamená, že sponzoři přispěli Zoo Jihlava na chov sumou, která činí bezmála půl milionu korun.

„V porovnání s předchozím rokem je to o 114 tisíc korun víc,“ přibližuje mluvčí jediné zoologické zahrady na Vysočině.

„Sponzorem se může stát úplně každý. Stačí si vybrat v seznamu zvířat. Smlouva trvá jeden rok a všechny peníze jsou využity na úhradu nákladů spojených s výživou a chovem toho vybraného zvířete,“ ujišťuje.

Nejčastějšími adoptivními rodiči jsou jednotlivci, na druhém místě školy a pomyslná třetí příčka v tomto směru patří firmám a dalším organizacím.