ACO v Přibyslavi slaví půlkulaté výročí stavbou logistického centra

  8:42aktualizováno  8:42
Výrobce odvodňovacích systémů ACO Industries v Přibyslavi se rozvíjí. Už teď je největším zaměstnavatelem ve městě. A tento fakt ještě do konce roku podpoří stomilionovou investicí. Svůj areál rozšíří o logistické centrum. V příštím roce chce překonat hranici 800 zaměstnanců.

Nové logistické centrum společnost ACO buduje od června, dokončené má být v prosinci. Jde o investici za více než 100 milionů korun. | foto: ACO Přibyslav

ACO letos slaví 25 let působení v Přibyslavi. Začínala jako střední firma s šedesáti lidmi, dnes jich v ní pracuje zhruba 750. Každý rok do rozvoje investuje nemalé prostředky. „Loni to bylo více než pět milionů euro,“ poznamenal ředitel závodu Petr Mátl.

Velkou investici za více než sto milionů korun zahájila i letos v létě. Staví nové logistické centrum, areál tím podstatně rozšíří směrem od města.

„Díky němu zrychlíme dodávky do celého světa a získáme nové zázemí pro zaměstnance,“ uvedla Zuzana Siwková z marketingového oddělení firmy.

O odvodňovací systémy společnosti ACO pro venkovní zpevněné plochy i vnitřní odvodnění v potravinářském průmyslu bývá totiž největší zájem během léta, kdy vrcholí stavební sezona. Současná kapacita skladů ovšem neumožňovala vytvořit během roku dostatečné zásoby, aby se v době dovolených ulevilo pracovníkům.

S novým logistickým centrem se budeme moci zásobit během zimy, kdy je poptávka nižší,“ vysvětlila Siwková.

„Právě kvůli tomu jsme v minulosti o několik zakázek přišli. Neměli jsme zboží skladem a při dodání jsme byli o pár dní pomalejší. To už by se nemělo stávat,“ dodal Michael Omes, neuvolněný přibyslavský místostarosta, který rovněž v ACO pracuje.

Kvůli bezpečnosti pěších vznikne nová nákladní vrátnice

Součástí stomilionové investice je stavba skladovací haly o ploše čtyř tisíc metrů čtverečních, která pojme osm tisíc paletových míst, šatny a sociální zázemí pro zaměstnance, sedm tisíc metrů čtverečních nových komunikací i nákladní vrátnice.

Fotogalerie

„Ta pomůže vyřešit současnou kolizi nákladní dopravy s pěšími. Osobní vrátnice zůstane na současném místě, nákladní bude dál od města. Na silnici tu vzniknou i odbočovací pruhy,“ přiblížila Zuzana Siwková.

Spolu s výstavbou nového logistického centra přijme společnost i další zaměstnance. Do konce roku by jejich celkový počet měl dosáhnout na 770. Dalších přibližně třicet lidí firma plánuje přijmout v příštím roce.

Stavbu centra zahájila firma v červnu, stavbu haly a zázemí by chtěla dokončit v prosinci.

Podnik má od města oddělit zelený pás stromů a keřů

S rozšiřováním výroby jsou však spjaté častější stížnosti obyvatel Přibyslavi na hluk z podniku vycházející. Ten už firma letos několika opatřeními eliminovala. Další připravuje ve spolupráci s městem.

„Plánujeme oddělit areál závodu od zástavby zeleným pásem vzrostlých keřů a stromů. ACO bude investorem, my jim seženeme pozemky,“ přiblížil přibyslavský starosta Martin Kamarád.

Většinu pozemků potřebných pro zelený pás je momentálně v majetku církve. Vedení města s ní chce jednat o jejich odkoupení, případně o směně. „Bude nejméně dva roky trvat, než se zeleň rozroste. Ale pak to určitě pomůže,“ slibuje si Kamarád.Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Referendum vyhnalo Penny od Beranova. Je to chyba, říká část obyvatel

Takto mělo logistické centrum společnosti Penny Market ve Velkém Beranově dle...

Lidé z Velkého Beranova, ležícího kousek od dálnice D1 nedaleko Jihlavy, odmítli velký sklad Penny Marketu. Jeden z...

Dárek ke sto letům. Hra Horáckého divadla prozkoumá kult svatého Václava

Hlavní postavou inscenace je mladý pražský arcibiskup, který se rozhodl, že...

Druhou autorskou inscenací, která by mohla být nejspíš i vrcholem celé sezony Horáckého divadla v Jihlavě, je jevištní...

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Najdete na iDNES.cz