Jihlavská zoo má nový pavilon, žirafí samci nemohli kvůli kluzku ven

  • 0
Otevírání pavilonu Africké savany v jihlavské zoo se třemi žirafími samci doprovázela velká show. Výstavba pavilonu stála téměř 26 milionů korun. Doma v něm jsou samci Paul, Manu a Zuberi. Ti se však venku neukázali. Kvůli podmáčenému terénu je ošetřovatelé ven nepustili. Lidé je viděli přes sklo.

Hmyzí show, přehlídka africké módy, taneční vystoupení studentů ze Zimbabwe. To vše bylo k vidění v jihlavské zoo.

Nejdůležitějším bodem programu, kvůli němuž se tady všichni ve středu odpoledne sešli, bylo slavnostní otevření pavilonu Africké savany s očekávanou novinkou - třemi žirafími samci.

Těch se zhruba stovka návštěvníků zoo dočkala. Lidé tak úplně poprvé na vlastní oči spatřili německého Paula, ostravského Manua a Zuberiho z Belgie v jejich šest metrů vysoké prosklené expozici.

Někteří sem přijeli z velké dálky. "My žijeme na Sardinii. Byli jsme zvědaví na žirafy, kvůli nim jsme dnes dorazili. Musím říci, že jsou nádherné a cesta stála za to," řekla Linda Sini, která má své rodiště ve Žďáře nad Sázavou.

"Tam jezdíme za rodiči na návštěvu. Ale teplota, co je nyní tady, bývá u nás v zimě. Nebýt žiraf, tak sem ani nejedeme," pravila sympatická plavovláska. "Žirafy jsou hezké, vysoké a oči mají moc pěkné," doplnila ji její pětiletá dcerka Alessia Sini.

Od příjezdu se dlouhokrcí kluci podívali do výběhu jen jednou

Do výběhu nyní žirafy ještě nemůžou. "Jak prší, tak je ten povrch měkký a my máme strach, aby si venku neublížily," zdůvodnila opatření mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

"Musíme počkat, až povrch uschne. Předpokládám, že by se tam zvířata mohla procházet do týdne," zmínila ředitelka zoo Eliška Kubíková.

Dlouhokrcí kluci byli podle Kosové venku jen chvilku, když svítilo slunce. A to asi týden po jejich uvítání v novém domově. "Šli sami. Otevřeli jsme jim ve dvoře, kam pravidelně každý den chodí, dveře do výběhu a oni se tam vypravili bez pobízení," pravila.

"Jsou to mláďata, takže jsou zvědavá a bezprostřední. Manu se nechá strhnout, ale pořád je z nich nejbázlivější," popsala Kosová.

Kvůli počasí se exotickým samcům musí přitápět. "Udržujeme jim stálou teplotu kolem osmnácti stupňů, tak teď musíme topit," vysvětlila mluvčí zoo.

Brouci chutnají jak oříšky, ale škrábe po nich v krku

Kromě žiraf byla v zoo připravena i hmyzí show a netradiční ochutnávka. Sníst jste tu mohli třeba cvrčka na másle.

"Chtěl jsem vědět, jaké to je. A chutná mi to natolik, že zrovna mám čtvrtou porci," smál se Josef Kubů z Třeště. Většina lidí se shodovala, že jim pokrm z brouka připomínal oříšky. Jiné zaskočilo lehké škrábání v krku.

Pojídání hmyzu je typické pro Afriku. "Hmyz v sobě skrývá neuvěřitelné variace chutí. Jeho hlavní předností je vysoký obsah kvalitních bílkovin a nenasycených mastných kyselin," vysvětlil pořadatel hmyzí akce David Švejnoha.

Nechyběla ani přehlídka módy v africkém stylu. K vidění bylo několik desítek modelů. Dominovaly šaty na různé způsoby - s ramínky i bez nich či na zavazování za krkem. Některé byly šikmě střižené, převládaly přírodní barvy zelená a hnědá v kombinaci například s oranžovou, fialovou, růžovou i bílou.