Pořadatelka žonglérského soustředění Adéla Kratochvílová. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žonglováním baví děti v nemocnicích, svému umění učí i neslyšící

  • 0
Hraje v divadle, má doktorát z JAMU, do nemocnic chodí bavit děti jako zdravotnický klaun a k tomu na Vysočině každoročně pořádá soustředění pro žongléry z celé Evropy. "Pomůže vám nalézt rovnováhu," říká o žonglování Adéla Kratochvílová.

Největší boom v žonglování nastal před deseti lety. "Všimla jsem si, že u nás chybí dílna pro žongléry, která by byla zároveň propojená s divadlem a s jinými disciplínami," popisuje Kratochvílová první impulz, který ji přiměl k zorganizování prvního ročníku žonglérsko-divadelní dílny.

Letos se žonglérské soustředění koná na Vysočině už podesáté. Na šestidenní akci se každoročně sjíždějí desítky mladých lidí z celé Evropy. Letos do sportovního areálu v Budišově na Třebíčsku dorazilo 46 žonglérů. 

"Letos je největší zastoupení z Německa, přijeli ale i dvě Lotyšky, jedna Slovenka a jeden účastník z Francie," vyjmenovává Kratochvílová.

Soustředění vyvrcholí závěrečnou show

V Budišově už jsou žongléři popáté, předtím jezdili trénovat do zámku Aleje u Stonařova, ten však opustili, zámek se pomalu rozpadal. Při volbě nového místa zvítězil Budišov a název Aleje si žongléři ponechali.

"Tady je to pro nás ideální. Máme tu komfortní zázemí, pomáhají nám i Budišovští a my je za to zveme na naši závěrečnou show," vysvětlila herečka. "Celý den ale žonglujeme, takže nemám moc času na procházky zdejší přírodou," lituje.

Úcastníci žonglérkského soustředění v Budišově se učí novým technikám.
Sergej Ignatov učí účastníky žonglérské školy v Budišově svému umění.

Sergej Ignatov učí účastníky žonglérské školy v Budišově svému umění.

Letošní žonglérské soustředění vyvrcholí ve středu večer vystoupením v Třebíči, kde se žongléři předvedou před koncertem amerického bluesmana Davida Evanse.

Na jubilejní desátý ročník Alejí se Kratochvílové podařilo sehnat toho nejlepšího lektora, z Ruska totiž do Budišova dorazila legenda světového žonglování Sergej Ignatov. Básník žonglérů, jak se Ignatovovi přezdívá, oslavil včera v Budišově své 61. narozeniny.

Sergej Ignatov učí účastníky žonglérské školy v Budišově svému umění.

"Má kolem oka modráka, předváděl jedné slečně žonglování s kužely a jeden mu spadl. Ani taková legenda nežongluje bez chyby," směje se Kratochvílová. Sama se s Ignatovovem seznámila na soustředění v Berlíně. "Je to můj vzor, obohatil žonglování o jinou dimenzi, o hudbu," popisuje umění Rusa, který nejraději žongluje na hudbu Chopina nebo Chačaturjana.

Žonglování je i pro duši

Kratochvílová se s žonglováním poprvé setkala téměř před dvaceti lety v Divadle Husa na provázku. "Žonglováním můžete nádherně vyjádřit vztah k druhému nebo své emoce," vysvětluje, co ji nejvíce uchvátilo. V brněnském Divadle KUFR zkouší drama o židovském holokaustu, kde žonglování slouží hlavní hrdince jako výraz vnitřní svobody.

"Někteří lidé si klepají na čelo, ale pamětníci za námi chodí a obdivují, jak jsme tu atmosféru vystihli," dodává herečka. Sama má malou dceru a žonglovat ji naučit chce, poslední dva roky ale učila žonglovat jiné děti, ty neslyšící. "Po těch dvou letech se jim výrazně zlepšila jemná motorika, koordinace těla a také soustředěnost," říká hrdě.

Dětem se ale věnuje i v nemocnicích, převlečená za klauna chodí svým uměním pravidelně těšit malé pacienty. "Nechodím za nemocí, chodím za tím, co je v dítěti zdravé, a chci to podpořit," vykládá se zaujetím Kratochvílová. "Pořád se učím. V žonglování mám stále novou motivaci a v porovnání s herectvím je to něco mnohem hmatatelnějšího," shrnuje Kratochvílová.