Hrob Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Hrob Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou | foto: Kraj Vysočina

Policie dopadla zloděje kovů z hrobu básníka Březiny. Zničil Knihu života

  • 13
Policisté na Třebíčsku dopadli zloděje, který na počátku září loňského roku poničil památkově chráněný hrob básníka Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou. Odcizil tehdy kovovou plastiku otevřené knihy. Z krádeže policie obvinila známého „sběrače kovů“. Hrozí mu pět let vězení.

Pro těžkou měděnou plastiku si zloděj přišel v noci na 3. září. Z hrobu ji násilím utrhl. Rozevřená kniha z kovu byla součástí výzdoby pietního místa už od Březinova úmrtí v roce 1929 (o krádeži jsme více psali zde).

Osmadvacetiletému muži vyšetřovatel sdělil obvinění. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže a přečinu výtržnictví,“ uvedl Milan Špaček, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality policie na Vysočině.

Zloděj originál uměleckého díla, jehož hodnotu odborníci vyčíslili na 200 tisíc korun, nenávratně zničil. „Rozbil jej na malé kusy, které následně prodal ve sběrně barevných kovů za částku přes dva tisíce korun,“ informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ve sběrně se zloděj prokázal cizím a údajně nalezeným občanským průkazem. Peníze použil pro svou vlastní potřebu.

„Historická hodnota díla je nevyčíslitelná,“ smutnil nad zničeným originálem uměleckého díla starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup. Protože byla plastika pojištěna, získá město peníze od pojišťovny.

Město nechá vyhotovit kopii knihy. Z mědi už nebude

Podle starosty Soukupa postačí tak akorát na kopii plastiky. „Během půl roku ji necháme vyhotovit. Už ovšem nebude z mědi. Vizuálně bude tak vypadat, ale bude to atrapa,“ sdělil jaroměřický starosta.

Otokar Březina se roku 1928, rok před svou smrtí, setkal v Jaroměřicích s prezidentem Masarykem.

Otokar Březina zemřel 25. března 1929 v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde je také pochován. Náhrobek vznikl podle návrhu jeho přítele, sochaře Františka Bílka. Bronzové sousoší Tvůrce a jeho sestra Bolest doplňovala Kniha života.

Spolu s kovovou knihou vzal obviněný zloděj z jaroměřického hřbitova ještě další drobnosti, třeba zvláštní kovovou krychli z výzdoby jednoho ze sousedních hrobů. Od krádeže je chudší i Březinův hrob. Město raději schovalo drobnější kovové předměty, které byly součástí jeho výzdoby.

Odhalený zloděj kovů není pro policisty na Třebíčsku neznámý. „Jedná se o opakovaně soudně trestaného recidivistu. Naposledy byl odsouzen v dubnu loňského roku, dále byl v roce 2013 odsouzen za jinou majetkovou trestnou činnost k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do roku 2017,“ prozradila Jana Kroutilová.

Tentokrát zloději hrozí vyšší a nepodmíněný trest. Pokud ho soud uzná vinným, ve vězení si může pobýt až pět let.