Před jihlavskou prodejnou Baťa kdysi mašírovali vojáci ve službách Adolfa

Před jihlavskou prodejnou Baťa kdysi mašírovali vojáci ve službách Adolfa Hitlera. | foto: Archiv Jiřího Vybíhala

Odlétáme, zavelel Baťa po osmdesáti letech v Jihlavě

  • 1
Osmdesát let poté, co si Baťa postavil obchodní dům na jihlavském náměstí, zmizela tato zavedená značka z krajského města. Na bývalém Baťově obchodu v City Parku už je jenom plachta s oznámením, že nejbližší prodejna stejné značky je v Třebíči. Ta už tím pádem zůstala jediná na Vysočině.

Pomalé odcházení Bati z Jihlavy začalo před dvěma lety. Tehdy firma přestala nabízet boty v prodejně na Masarykově náměstí, kterou postavila již za první republiky. Budovu později prodala a dnes je tam drogerie.

Nyní skončil Baťa i v City Parku, kde měl od roku 2008 druhou prodejnu ve městě.

"Obchod v jihlavském nákupním centru byl uzavřen proto, že majitel nám neprodloužil nájemní smlouvu a dal přednost jinému pronajímateli. Baťa z Jihlavy však odejít nechce a hledá náhradní prostory," uvedl Lukáš Ohanka, marketingový ředitel firmy Baťa. Prostory ve městě ale stále ještě známý prodejce bot nenašel.

Poohlížejí se po Aventinu

Jednou z možností je, že by se Baťa v budoucnu nastěhoval do obchodního centra Aventin u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov. Toto centrum ale zatím existuje pouze na papíře. S firmou Baťa budeme jednat. Vím, že v City Parku skončili," uvedl Ota Kohoutek, který stavbu Aventinu chystá.

Podle mluvčího jihlavského City Parku Jana Buriana se centrum snažilo s Baťou vyjednávat, aby mohl v Jihlavě zůstat.

"Dávali jsme jim nabídku. I pro nás bylo důležité, aby tam pokračovali, je to tradiční značka. Bohužel asi nedokážou plnit tržby tak, jak by si představovali, a bylo to na ně velké sousto. V City Parku jsou nájemci podobného ražení a ti pokračují bez problémů," uvedl Burian.

Ve hře bylo zmenšení prodejní plochy i snížení nájmu. "Nemůžeme ale jednomu nájemci dramaticky snižovat nájem. Podmínky tam mají všichni stejné," dodal mluvčí s tím, že místo Bati se nastěhuje jiný prodejce bot.

Rok 1934 a rozzlobení Jihlavané

Když Baťa v roce 1934 v Jihlavě stavěl obchodní dům, tak to vzbudilo poprask. Záměru firmy totiž musel ustoupit renesanční dům ze šestnáctého století s vzácnými freskami. To se mnoha místním nelíbilo.

Fresky z domu se podařilo zachránit. Byly přeneseny do prostor dnešní městské knihovny, kde jsou dosud. V renesančním domě, který padl za oběť rozmachu firmy Baťa, byla od roku 1811 lékárna U Svaté Anny. V letech 1845 až 1851 zde zkušebně fungoval i nový typ dívčí školy.

Rozrůstající se obuvnická firma působila v Jihlavě už od dvacátých let minulého století, nejprve ale v menších prostorách. Ve třicátých letech, kdy Tomáš Baťa investoval na dnešním Masarykově náměstí, se jeho podnik rychle zvětšoval i směrem do zahraničí.

Zakládal nové sklady v Nizozemsku, Francii či Singapuru. Společnost tehdy měla i dvě lodě na přepravu svého zboží přes moře. V roce 1939 Baťa prodal ve třiceti zemích 60 milionů párů obuvi.

Pak přišly horší, válečné a poválečné časy. V roce 1945 komunisté znárodnili všechny Baťovy podniky ve východní Evropě. Firma přišla rovněž o jihlavskou prodejnu. V domě číslo 49 na náměstí se ale obuv nabízela dál i za socialismu.

Baťa získal dům na jihlavském náměstí nazpět po roce 1989 a začal v něm opět prodávat svoje výrobky. V roce 2006, dva roky před svou smrtí, otevíral po větší rekonstrukci obchod v Jihlavě na horní části náměstí sám Tomáš Baťa. Tehdy mu bylo dvaadevadesát let.