Zkušební komisař a úředník zapsali do registru vozidel a tím zlegalizovali kradenou motorku. Byla bez dokladů, s vylomenou spínací skříňkou, bez klíčku. Navíc byla v databázi kradených vozidel. Ilustrační snímek.

Zkušební komisař a úředník zapsali do registru vozidel a tím zlegalizovali kradenou motorku. Byla bez dokladů, s vylomenou spínací skříňkou, bez klíčku. Navíc byla v databázi kradených vozidel. Ilustrační snímek. | foto: top-motorcycle-wallpapers.blogspot.com

Nejen kšefty s řidičáky. Komisař i úředník dostali podmínku za motorku

  • 4
Zjevně kradený motocykl přihlásila do registru vozidel ve Velkém Meziříčí trojice lidí, kteří jsou spojováni i s rozsáhlým případem obchodování s řidičskými průkazy. Kauza, v níž figuruje zkušební komisař i úředník odboru dopravy, dospěla k rozsudku. Za legalizaci kradené motorky padly podmíněné tresty.

Podmínky a také peněžité tresty tento týden potvrdil odvolací soud v Brně. Případ se stal v roce 2008 ve Velkém Meziříčí a je součástí neobvykle rozsáhlé kauzy kupčení s řidičáky v tomto městě, kterou teď rozplétá Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou.

Když kriminalisté rozkrývali, jak tu desítky lidí přicházely podvodně k řidičskému oprávnění, zachytili taky případ nezákonně přihlášené motorky. V něm figurují tehdejší meziříčský zkušební komisař Tomáš Bílek, Ctibor Kalný, který se tvářil jako majitel motorky, a někdejší úředník Miloš Vařílek z odboru dopravy ve Velkém Meziříčí.

Trojice zlegalizovala motocykl, u kterého jí podle soudu muselo být jasné, že je kradený. Podle soudního spisu jej Bílek v srpnu 2008 koupil na inzerát.

Motorka byla bez dokladů, s vylomenou spínací skříňkou, bez klíče od zapalování, pouze s klíčem od nádrže. Takže ji bylo možné nastartovat jen manuálně ve spínací skřínce. Zároveň se jednalo o motocykl, který byl v roce 2003 ukradený v Praze. Byl v pátrání a zaznamenaný v policejním systému.

Brněnský odvolací soud potvrdil Bílkovi dvouletou podmínku a pokutu 15 tisíc korun. Kalnému podmínku rok a půl a pokutu 10 tisíc korun. Vařílek odešel od soudu s podmínkou rok a půl a peněžitým trestem 15 tisíc korun.

"Rozhodnutí nabylo právní moci a je vykonatelné. Je proti němu možno podat pouze mimořádný opravný prostředek - dovolání k Nejvyššímu soudu," řekla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.