Betlém v Měříně znovu lákal davy. Diváci dostali vánoční zlaťáky

  • 3
Ani letos se tisíce diváků v Měříně nedočkaly bílých Vánoc. Tradiční živý betlém odehrálo v městysi u Velkého Meziříčí přímo na Štědrý den dopoledne přes šedesát herců v zamlžených kulisách. Druhé představení začíná v půl deváté večer.

Živé betlémy na Vysočině

Třešť - Divadelní představení v areálu před kulturním domem se hraje přímo na Štědrý den ve 13:00 a 14:00. Pořádá ho místní farnost.

Světlá nad Sázavou - V představení na náměstí Trčků z Lípy před kostelem sv. Václava účinkují děti ze základní školy a folklorního souboru Škubánek. Hraje se 28. 12. v 16:00.

Ledeč nad Sázavou - Biblický příběh ožije také na Husově náměstí v Ledči 2. ledna 2016 ve 14:30. Tradiční akci pořádá místní farnost.

V Telči, Žďáře nad Sázavou či Novém Městě na Moravě odehráli živý betlém už před Vánocemi.

„Jsme spokojení, protože nám při představení často pršelo nebo mrholilo. Podle našich odhadů přišlo na dopolední představení kolem tři tisíc diváků, areál byl úplně plný. Letos jsme zase o třetinu zvýšili kapacitu mobilních tribun,“ řekla organizátorka a scenáristka Tereza Motyčková.

Do role Marie a Josefa putujících do Betléma kvůli sčítání lidu režisér Jaroslav Pazdera obsadil Janu Pacalovou a Antonína Zemana, Ježíška hrál půlroční Milan Souček. Herce doplnila také zvířata; až z jihu Čech přicestovali dva velbloudi, aby doplnili průvod tří králů. Nechyběl ani polykač ohně.

Kromě toho se v představení objevil také oslík, ovce či koně. „Všechno šlo na rozdíl od generálky nad očekávání dobře. I koně všechno zvládli, koňáci je ukočírovali,“ pochvalovala si Motyčková.

Vánoční příběh sehráli Měřínští už podvanácté, přesto je každý ročník jiný. Záměr tvůrců je pokaždé překvapit něčím novým. Například loni nastudovali muzikálovou verzi. „Letos je jiná muzika. Doprovází děj, ale muzikanti jsou stažení z placu. Herodes, anděl ani Maria nezpívají,“ srovnává organizátorka.

Měřínský živý betlém vznikl jako nápad u piva. Nejdřív to bylo jen hraní koled pro pár přihlížejících na zahrádce u hospody, během dvanácti ročníků přerostl do představení pro tisíce diváků s rozpočtem kolem 250 tisíc korun. Poprvé se hrálo v roce 2003, od té doby vynechali Měřínští jen jednou. Za tu dobu získali několik krajských cen v anketách Zlatá jeřabina a Skutek roku.

Aby byla vánoční atmosféra dokonalá, pro diváky je na dvě představení připraveno 250 litrů svařeného vína a 200 litrů čaje. „Jako překvapení jsme letos připravili vánoční zlaťáky - čokoládové mince s vyraženým symbolem Měřínského živého betléma,“ dodala Motyčková.