Jedna z podob Ignatiuse Timothy Trebitsch-Lincolna.

Jedna z podob Ignatiuse Timothy Trebitsch-Lincolna. | foto: wikipedia

Špion, poslanec i pastor. Fantom Trebitsch byl dobrodruhem 20. století

  • 0
Před 70 lety jeho jméno pravidelně plnilo noviny i encyklopedie. Byl pastorem, poslancem, špionem, poradcem, opatem... Byl kýmkoli. Nazývali ho největším dobrodruhem 20. století. Jenže kým Ignatius Timothy Trebitsch-Lincoln byl ve skutečnosti? A má vazby na Třebíč, jak je z jeho jména patrné?

Kdo dnes zná jméno Ignatius Timothy Trebitsch-Lincoln? Žil v letech 1879 až 1943 na různých místech světa. Objevoval se a opět mizel. Měnil země, jména, tvář, náboženská vyznání, vlády i tajné služby, pro které pracoval. Útěchou je, že nejen v letech jeho života, ale ani dnes není zcela přesně jasné, kdo vlastně byl a co chtěl.

Trebitsch... to zní jako Třebíč... Ano, právě, na tom něco je!

V jednom ze svých válečných fejetonů zmínil Trebitsche spisovatel Eduard Bass. „Jména českých a moravských obcí jsou (...) vnesena na množství firem v Americe i Austrálii, ale objevují se i tam, kde běží o obchody velmi riskantní – jak můžeme vidět na divokých asijských podnicích pana Lincolna Trebitsche, který do všech revolučních a válečných zmatků světa vnesl jméno pokojné a mírumilovné Třebíče.“

Pod jménem Chao Kung založil v Šanghaji klášter

Co dělal Trebitsch-Lincoln v Asii? Mnohé. K tomu je ale třeba vědět, co dělal předtím. Nejprve však pojďme do daleké Asie...

V roce 1927 se stal poradcem kantonské revoluční vlády v Číně, souběžně ale pracoval pro USA a Japonsko. V roce 1929 se účastnil občanské války v Afghánistánu, pak v Tibetu vstoupil do buddhistického kláštera.

Ignatius Timothy Trebitsch-Lincoln pod jménem Chao Kung (uprostřed v tmavém) založil v Šanghaji budhistický klášter.

V roce 1931 už je opatem a pod jménem Chao Kung zakládá vlastní klášter v Šanghaji. O šest let později se opět projevuje jeho vícestranná janusovská tvář: zatímco Číňané si pochvalovali, že Trebitsch v evropském tisku odsuzoval japonskou agresi v Číně, druhá strana stejné období interpretovala jako antibritskou propagandu ve službách Japonců.

Se začátkem druhé světové války se Trebitsch opět stává politickým agentem. Vyzývá východní buddhisty, aby se postavili britskému vlivu. Himmler navrhuje, aby Trebitsch doprovázel německou výpravu do Tibetu. K tomu nedošlo, ale Trebitsch dál pracoval v Šanghaji pro německou a japonskou špionáž. V roce 1943 byl zatčen Japonci, krátce nato onemocněl a zemřel.

Žil rod v Třebíči? Záznamy nejsou, ale je to pravděpodobné

To byl ovšem už jenom epilog jeho života. Kde ten život začal? Narodil se v židovské rodině v maďarském městě Paks. Jeho otec Nathan Trebitsch prý pocházel z Moravy.

Není prokázáno, že tento rod Trebitschů někdy žil v Třebíči, ale je to pravděpodobné. „Bývalo zcela běžné, že Židé dostávali přízvisko podle jména obce, kde žili,“ řekla Milena Veselá z třebíčského Muzea Vysočiny.

Na židovském hřbitově v Třebíči dosud nebyl nalezen náhrobek se jménem Trebitsch, jméno není ani v seznamu známých třebíčských židovských rodin, takzvaných familiantů. Je však doloženo, že v Třebíči žil například významný židovský vzdělanec Abraham Ben Reuben Hayyat Trebitsch.

Linka fantoma jménem Trebitsch k městu Třebíč je sporná. Ale nabízí se.

Vše začalo útěkem před policií, pak se z obchodníka stal špion

Jak tedy žil I. T. T. Lincoln? Před problémy s policií pro drobné delikty prchá v roce 1897 do Londýna. Tam konvertuje ke křesťanství a je poslán jako misionář mezi Židy do Kanady.

Nespokojen s platem se vrací do Anglie. Tam je roku 1910 zvolen poslancem za liberály. V Bukurešti neúspěšně obchoduje s ropou, do války vstupuje jako britský špion. Souběžně ho jako dvojitého agenta zaměstnávají Němci.

Je odhalen, prchá do USA, kde jej nechávají Britové uvěznit. Po návratu se účastní neúspěšného Kappova puče ve výmarském Německu. Setkává se s Hitlerem. Pak přichází jeho cesta na Východ. Dál už to zhruba víme.