Dříve byla Lipnice nad Sázavou známá hlavně díky mohutnému hradu a jako místo,...

Dříve byla Lipnice nad Sázavou známá hlavně díky mohutnému hradu a jako místo, kde trávil poslední měsíce života autor Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek. Teď se o ní často mluví i kvůli „kulišárnám“ bývalého starosty Ladislava Horkého. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Šest let od kulišáren, exstarosta byl odsouzen. A Lipnice se stále léčí

  • 4
Obec je mrtvá. Nic se tu neděje, neinvestuje se, volá první skupina obyvatel. Kvůli bývalému starostovi na nic nemáme, odpovídá druhá. Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se ani po šesti letech od konce éry starosty Ladislava Horkého nevzpamatovala. Místní se stále dělí na dva tábory.

„Starosta nekrade!“ Vybledlý nápis namalovaný barvou či nastříkaný sprejem „zdobí“ dřevěný stánek s občerstvením v amfiteátru pod hradem.

„Ten je tu už mnoho let,“ pokyvuje hlavou starší slovenský dělník, který se do boudy chodí převlékat. „Jestli je o Láďovi Horkém? Proč by byl? To je správný chlap. Vždyť ten tady všechno vybudoval. A jestli za ním zůstaly nějaké dluhy, on za to vinu nenese,“ rychle dodává.

Jméno neprozradí, před fotografem utíká. Podobně jako mnozí další obyvatelé Lipnice. I to svědčí o tom, jaká je zde atmosféra.

„Je to právě bývalý starosta, kvůli komu to tady teď vypadá, jak to vypadá. Trest dostal po právu,“ tvrdí naopak muž s copánkem před domkem v podhradí, kde kdysi trávil konec života slavný spisovatel Jaroslav Hašek.

Lipnice nad Sázavou, známá právě díky autorovi vojáka Švejka či turisty vyhledávanému hradu, je rozdělená na dva nesmiřitelné tábory. Jedni nemohou přijít Ladislavu Horkému na jméno, druzí vzpomínají na časy, kdy obec přece jen víc žila.

„Je skoro až úsměvné to pozorovat,“ konstatuje chlapík ve slunečních brýlích, který sedí s kávou u Haškova domu. Jako chalupář jezdí do Lipnice několikrát do roka a situaci místních pozoruje s určitým odstupem.

Falešné faktury, fiktivní doklady... a čtyři roky vězení

Ladislav Horký býval starostou v letech 2002 až 2010. Jenže jeho zářná kariéra je ta tam. Nové vedení obce na Havlíčkobrodsku, kde žije přes 600 lidí, našlo v jeho hospodaření nesrovnalosti, prověřovala je policie a Horký nakonec stanul před soudem.

Podle rozsudku mezi roky 2007 až 2010 opakovaně překročil zákon o obcích a zákon o účetnictví. Vystavoval falešné faktury a do účetnictví úřadu zařazoval fiktivní doklady a faktury za práce, které nebyly provedeny. Odvolací soud poslal exstarostu na čtyři roky do vězení. (více jsme o posledním verdiktu psali zde)

Jak šel čas v kauze Horký

2002–2010 Ladislav Horký je starostou Lipnice. Během té doby se obec výrazně mění: vzniká nové náměstí, přibývají stavební pozemky, upravuje se hřiště a další.

Říjen 2010 Po volbách nastupuje starosta Leoš Bláha a místostarosta Marek Hanzlík. Zjišťují, že postupy bývalého vedení byly značně nestandardní. Hromadí se podezření na závažné chyby v hospodaření.

Březen 2011 Nesplacené dluhy se šplhají už na šest milionů korun, Lipnice je na pokraji bankrotu. A další pohledávky přibývají. Případem se začíná zabývat policie.

Říjen 2011 Kriminalisté obviňují exstarostu Horkého z podvodů, úvěrových podvodů a zpronevěry. Škoda přesáhla 15 milionů korun.

Březen 2012 Na světě je obžaloba Horkého. Hrozí mu 8 let vězení.

Červenec 2012 U havlíčkobrodského okresního soudu začíná hlavní líčení. Dvě stání pak exstarosta opouští kvůli údajným zdravotním problémům, ke třetímu se nedostavuje vůbec.

Prosinec 2014 Těsně před vyhlášením verdiktu se kvůli výši škody a hrozícímu trestu případ přesouvá ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Obžaloba pro Horkého navrhuje 5 let vězení, hrozí mu až 12 let.

Prosinec 2015 Krajský soud dává Horkému podmíněný trest.

Květen 2016 Odvolací Vrchní soud v Praze zpřísňuje verdikt na čtyři roky vězení nepodmíněně.

„Administrativní kulišárny jsem dělal, to přiznávám. Ale vše bylo pro rozvoj obce, aby šla neustále kupředu,“ bránil se u soudu. Marně.

Obec musela vracet dotace, platit penále, má zastavený majetek. Škodu vyčíslenou na zhruba 15 milionů korun požaduje po bývalém starostovi v dalším soudním procesu. Mimochodem, těch vede ještě dnes hned několik najednou.

Celá Lipnice na to doplácí. Během posledních let nebyla schopna žádné zásadnější investice. Jako by ustrnula na konci Horkého období, na první pohled se tady nic nezměnilo. A byť na tom nové vedení nemusí nést žádnou vinu, postupně ubývá i společenského života.

Hospodařit jako Horký by uměl každý, tvrdí obyvatelé

„Jenže právě za Ládi Lipnice žila. Udělal nové hřiště, náměstí, v amfiteátru se konaly festivaly a koncerty. Teď tu není nic, nic se neděje, nejsou peníze,“ krčí rameny starší dělník. Mluví tak dost možná i proto, že u Horkého nyní sám pracuje, staví mu prý králíkárnu.

„Jedna věc je domoci se práva, druhá věc je, jaké to má dopady na život u nás. Obec je zadlužená, majetek zastavený, lidé rozkmotření. Nové vedení rádo se vší vehemencí úřaduje, ale venkovští praktici to bohužel nejsou,“ tvrdí muž, který se představil jen jako Václav.

„Hospodařit jako Horký bych uměl taky. Udělal tu sice spoustu věcí, ale za jakou cenu. Zadlužil obec, poslal ji do problémů. A pro koho to všechno bylo? Pro obyvatele ne. Těm nezřídil ani kanalizaci. Vše je pro turisty,“ lamentuje chlapík s culíkem.

Proti srsti je mu hlavně nákladná přestavba náměstí a zřízení na malou obec až téměř luxusního veřejného osvětlení. „Večer je tu světel jak na Václaváku. Ale k čemu nám to je? Vždyť tu nemáme ani kanalizaci,“ podotýká.

„Nejsou peníze. Obec má zastavený majetek, nemůže nic moc dělat,“ krčí rameny mladá žena, která na náměstí sundává z nástěnky plakáty. „Aspoň ta kanalizace, že se konečně začala budovat,“ připomíná. Práce začaly letos, ale než se domy napojí, bude to trvat minimálně rok. To už bude pomalu končit druhé volební období po éře Horkého a jeho kulišáren.

V Lipnici se podle ženy nedaří ani podnikatelům. I to dává muž s culíkem za vinu bývalému starostovi. „Obchod tu skončil, převzal ho Vietnamec, který zboží nakoupí v Kauflandu. A co zrovna není v akci, to tu nemá. Měli jsme zubaře, ten už tu také není. A nějaké další služby? Kdepak,“ mávne rukou.

Naopak Horkého zastánci se snaží hledat negativa na současném vedení. Nelíbí se jim stav místních komunikací, kritizují nákup traktoru, který je podle nich nevyužitý, pozastavují se nad úklidem veřejných prostranství i nad najímáním firem na obecní práce, protestují proti provozu bioplynové stanice.

Lipnice je rozdělená, ale to i společnost, říká místostarosta

Všechny tyto výčitky Marek Hanzlík, lipnický místostarosta a kastelán hradu v jedné osobě, odmítá.

Nelichotivý stav ulic vysvětluje pokládáním kanalizace. Až její ukládání do země skončí, bude možné cesty opravit. Nový traktor zase obec potřebuje, protože starý dosluhuje a na koupi Lipnice dostala vysoké dotace. Hodit se prý bude hlavně v zimě. Že si obec musí najímat firmy na mnohé práce včetně úklidu, je dáno tím, že se letos nepodařilo sehnat ochotné brigádníky. A se soukromou bioplynovou stanicí toho úřad mnoho udělat nemůže.

„Je pravda, že Lipnice je rozdělená, ale to je bohužel znak celé naší společnosti,“ připouští Hanzlík. Jak ale dodává, hlavní snahou současného zastupitelstva je především vyřešit špatnou hospodářskou situaci. „Doufáme, že s tím přijde i zklidnění společenské. Není to ale jednoduché a nebude to hned,“ upozorňuje.

Osobně považuje za nejdůležitější, že soud v hlavním procesu činy bývalého starosty jasně pojmenoval a odsoudil. „Byl to právě on, kdo přivedl svou obec a s ní i své spoluobčany do velmi kritické situace,“ tvrdí bez rozpaků. „A my jsme potom museli udělat mnoho nepopulárních opatření a mnoho populárních jsme učinit nemohli,“ podotýká současný místostarosta.

Většina obyvatel snahu, která není navenek příliš vidět, ale ocenit umí. V posledních volbách uskupení Lipnický kopec kolem starosty Leoše Bláhy a místostarosty Marka Hanzlíka bylo dokonce ještě úspěšnější než ve volbách předešlých.

Odsouzený starosta požaduje po obci miliony

Bývalý starosta Lipnice Ladislav Horký před havlíčkobrodským okresním soudem.

Bývalý lipnický starosta Ladislav Horký byl odsouzen poprvé na konci loňského roku. Krajský soud v Hradci Králové mu udělil podmínku. Odvolací Vrchní soud v Praze mu však v květnu trest zpřísnil na čtyřleté vězení.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že odsouzením Horkého celá záležitost pro nové vedení Lipnice skončila, opak je pravdou.

„Odsouzený a další osoby na něho napojené stále vytvářejí na obec tlak ve formě podávání občanskoprávních žalob pod nejrůznějšími záminkami a my se musíme právně bránit,“ říká současný starosta obce Leoš Bláha.

Třeba během posledního měsíce podaly Horkého matka a družka předžalobní upomínku na údajnou pohledávku ve výši 6,5 milionu korun. Tyto peníze požadoval po obci Horký a pohledávku měl pak na své příbuzné převést.

„Kromě trestního soudu v hlavní kauze s panem Horkým jsme současně byli a stále jsme žalováni, nebo naopak my sami požadujeme náhradu způsobených škod. Jedná se o skutečně mnoho peněz,“ doplňuje Bláha.

Lipnický úřad tak musí neustále jednat s daňovou správou o posečkání či prominutí úroků za porušení rozpočtové kázně bývalým starostou.

„Od nástupu do funkce před koncem roku 2010 řídíme obec v nestandardním, krizovém režimu,“ přiznává Bláha.

Přes všechny trable ovšem musí zajišťovat obvyklý chod obce. „Na rozdíl od státu máme povinnost každý rok schválit vyrovnaný rozpočet. Jenže když státní kase dlužíte desítky milionů korun, je to téměř neřešitelný problém,“ konstatuje lipnický starosta. „Přestože jsme v podstatě malá obec, naše problémy přesahují svým rozsahem i právním pozadím normální hranice,“ dodává.