První větší rolí byla pro Jiřího Krytináře postava Mekoty (třetí zleva) v...

První větší rolí byla pro Jiřího Krytináře postava Mekoty (třetí zleva) v seriálu Arabela. | foto: Česká televize

Vyučil se hodinářem. Herce Jiřího Krytináře však proslavil film

  • 0
Tři oříšky pro Popelku, seriál Arabela, americký film Amadeus. Ještě než hrál Jiří Krytinář v těchto a mnoha dalších filmech a seriálech, žil na Vysočině. Do rodiště už se herec nevrátí, zemřel na konci září. Pohřeb bude mít příští týden.

Jiří Krytinář se narodil na jaře roku 1947 v Novém Městě na Moravě jako nejmladší ze čtyř dětí. První roky života prožil v obci Sejřek nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. A celý život se do vsi vracel. „Jezdíval sem většinou v létě na návštěvu ke známým, s nimiž se znal z dětství,“ popsala Ivana Mazourová, starostka obce Sejřek.

Kde také hrál Jiří Krytinář

Dívka na koštěti

Tři oříšky pro Popelku

Arabela

O statečném kováři

Tři veteráni

Třetí princ

Krakonoš a lyžníci

Amadeus

Fešák Hubert

Panoptikum Města pražského

Anděl svádí ďábla

Pražská 5

Mladý Indiana Jones

Hospoda

Letopisy Narnie: Princ Kaspian

Dovidenia v pekle, priatelia

Princezna Fantaghiró

Zvoník od Matky boží

Bathory

Chodil do škol v sousedním Olší a Nedvědici. Jeho otec byl hajný u hraběte Mitrovského na Pernštejně, matka se starala o domácnost. Herec vzpomínal, že byl vychováván „řemínkem na psa a pučtokem na čištění loveckých zbraní“.

Ve třech letech onemocněl, zastavil se mu růst. Měřil pouze 122 centimetrů. I to mu ale později otevřelo cestu k filmařům na Barrandov.

V patnácti mu vážně onemocněla matka a o děti se začal naplno starat otec. Jiřího poslal na střední hodinářskou školu do Polné. Na tato léta později herec rád vzpomínal. Celý život se pak přátelil třeba s katolickým knězem Bohumilem Šitavancem, s nímž se seznámil právě v Polné.

Po absolvování učiliště pracoval jako hodinář v Brně. I když se později věnoval herectví, dál spravoval svým kolegům a kamarádům hodinky.

„Bylo to, jako by mě hodili do vody - a plav. Bratr se ve Žďáru učil elektromontérem, sestra byla v Brně, já na internátu a táta nás musel zvládat sám, když byla maminka po nemocnicích. Na víkendy jsme jezdili domů, ale místo toho, abychom chodili s klukama hrát fotbal, jsme museli pomáhat. Až byla práce hotová, teprve jsme mohli jít dovádět ven,“ vzpomínal později Krytinář. Když bylo Jiřímu dvaadvacet let, matka zemřela.

„Zeptej se na Barrandově,“ radili mu. Za tři týdny jel na konkurz

U hodinek pak nechtěl mladý muž zůstat celý život. V roce 1969 četl v časopise Mladý svět článek Rudolfa Křesťana o jednom malém anglickém herci.

Jiří Krytinář

„Napsal jsem panu Křesťanovi, že jsem také takový, a jestli by mi poradil, zda se nějak nemůžu uplatnit. Odepsal, ať se zeptám na Barrandově. Za tři týdny už jsem jel na první konkurz,“ vzpomínal Krytinář, jak se stal postavou nejmenším československým hercem.

Jeho první casting na film Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc mu hned vyšel. A změnil se mu od základu život. Mimochodem v tomto filmu dostal hlavní roli Lubomír Lipský, který byl také rodákem z Vysočiny a také minulý týden zemřel.

Krytinář se po prvních úspěších ve filmu odstěhoval do Jablonce nad Nisou za svým otcem a bratrem.

Na Vysočinu nezapomínal. Když jel po dálnici, měl slzy v očích

Od roku 1981 získal stálé místo ve Filmovém studiu Barrandov. Natáčel i v zahraničí, celkově stihl kolem sedmdesáti rolí před kamerou.

Na Vysočinu však nezapomínal. „Vždycky, když jedu po dálnici třeba na hřbitov za rodičema, míjím všechna ta místa, kde jsem strávil mládí - Jihlavu, Polnou, Třebíč. Pokaždé mám slzy v očích. Nejraději bych vystoupil z auta a procházel se po místech svého dětství. Podíval bych se do vesnice, kde jsem žil po narození, zašel za lidmi které jsem znal, potřásl si s nimi rukou, popovídal si,“ popisoval Krytinář.

Herec náhle zemřel 29. září ve věku 68 let. Poslední rozloučení bude v pondělí 12. října ve třináct hodin v Jablonci nad Nisou, konkrétně v děkanském kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí. Druhé rozloučení bude ve čtvrtek 15. října od třinácti hodin ve velké obřadní síni krematoria v PrazeStrašnicích.