Propagátor kojení i očkování dětí. Celý svůj profesní život spojil pediatr

Propagátor kojení i očkování dětí. Celý svůj profesní život spojil pediatr Josef Nováček s Třebíčí. Až do konce života pracoval na částečný úvazek na dětském oddělení tamní nemocnice. | foto: Archiv, MAFRA

Zemřel třebíčský lékař, který léčil děti na Sahaře i ve válečné Bosně

  • 1
Ve věku nedožitých 84 let zemřel významný třebíčský lékař - pediatr Josef Nováček. Léčil děti ve válkou vláčené Bosně či v chudém Tunisu.

"Je to pro nás velká ztráta, v poslední době už druhá poté, co zemřela paní Jiřina Jirásková," tak reagovala na zprávu o pátečním úmrtí třebíčského lékaře Josefa Nováčka ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Josef Nováček

  • Narodil se v Brně (1929), zemřel v Třebíči. Jeho rodina měla kořeny v Kamenné na Třebíčsku.
  • Vystudoval medicínu v Brně.
  • V roce 1953 nastoupil na dětské oddělení nemocnice v Třebíči.
  • V letech 1974 až 1996 působil jako primář. V 50. a 60. letech ve městě zakládal první odborné dětské ambulance, v 80. letech jesle pro handicapované děti.
  • Jako lékař působil v zahraničí v Tunisu a ve válečné Bosně.
  • Napsal desítky článků a odborných prací. Byl v UNICEF, taky čestným členem České pediatrické společnosti i Rotary clubu (ocenění Paul Harris Fellow za práci pro Rotary International).
  • V roce 2009 byl oceněn za celoživotní přínos medicíně plaketou Lékař roku. V roce 2011 se stal čestným občanem Třebíče.

Josef Nováček zemřel ve věku nedožitých 84 let. Byl prvním polistopadovým předsedou výboru u nás.

Pod hlavičkou UNICEF vyjel v roce 1994 léčit do válkou zmítaného Mostaru a Blagaje v Bosně.

UNICEF ho taky nominoval na titul Lékař roku, který Josef Nováček na základě hlasů Unie pacientů ČR v roce 2009 získal. O dva roky později byl jmenován čestným občanem Třebíče.

Tomu předcházela celoživotní práce pediatra, který dokázal nacházet nová řešení. Narodil se v Brně, ale šedesát let trvající profesní život spojil s Třebíčí.

Pro děti – třeba i na Sahaře

Od 50. let ve městě zakládal první odborné dětské ambulance.

V 80. letech v Třebíči založil jesle pro handicapované děti. Ty se rozrostly v dobře fungující Denní rehabilitační stacionář pro tělesně a mentálně postižené děti a mládež.

V 60. letech působil dva roky jako lékař v obtížných podmínkách saharské oblasti Tuniska. K tomu v rozhovorech zpravidla říkal, že si tehdy uvědomil, jaká je jinde bída. V Tunisu očkoval proti tyfu, tetanu i černému kašli, což bylo v té době v republice běžné.

"Je to pro mě velmi smutná zpráva, že pan doktor Nováček zemřel. Jak si ho pamatuju? Jako laskavého i velmi přísného člověka. U něj se tyto vlastnosti potkávaly," zmínila Pavla Gomba.

"Měl hezký vztah s Jiřinkou Jiráskovou, která rovněž pracovala pro UNICEF a byla vyslankyní. Když jsme mívali benefiční akce a oni dva se tam potkávali, paní Jirásková vždycky s úsměvem říkala, že je pěkné se do něho zaklesnout a nechat se vést na jeviště.

Měli se rádi, oběma jim šlo o stejnou věc. Za panem doktorem jsem několikrát přijela do Třebíče, naposledy jsme se setkali loni v Praze," doplnila ředitelka české pobočky UNICEF.

Primář Nováček o malých pacientech říkával, že jsou vděční a také upřímní, že nesimulují a lékař u nich zpravidla dobře ví, na čem je.

Josef Nováček měl rodinné kořeny ve vsi Kamenná na Třebíčsku, kam se rád vracel. Byl také dlouholetým členem místního mysliveckého spolku.

Měl rád operu a divadlo, v Třebíči se po roce 1989 zasloužil o dostavbu tamní divadelní budovy.

Poslední rozloučení s významným lékařem se uskuteční v pátek 21. června v 11 hodin v obřadní síni nového hřbitova v Třebíči.